Jak pečovat o pokožku miminka

17. 1. 2021 · 5 minut čtení
 • Babyclub

Dětská pokožka je třikrát citlivější než pokožka dospělých. Po narození se stále vyvíjí a nějakou dobu trvá, než se vytvoří ochranná kožní bariéra. Proč se pro dětskou pokožku nehodí mýdla určená pro dospělé, jak často je potřeba miminko promazávat a jak se dá podpořit správné bakteriální osídlení neboli mikrobiom dětské pokožky, si přečtěte v novém článku na Dr.Max BABY.Dětská pokožka potřebuje zvláštní péči.
Koupání miminka třikrát týdně je naprosto dostačující, častější koupele způsobují ztrátu vlhkosti pokožky.

Pokožka novorozenců vyžaduje delikátní péči

První měsíce po narození se kůže miminek intenzivně vyvíjí. Kůže malých dětí, zejména novorozenců a kojenců, je v porovnání s kůží dospělých výrazně tenčí, jemnější a méně chráněná. Velmi citlivě reaguje na podněty z vnějšku, ať jsou to změny teplot, vítr, sluneční záření, nebo dráždivé látky. Teprve postupně si zvyká na okolní prostředí.

Pokožka miminek vyžaduje proto pravidelnou péči, které povede k intenzivní hydrataci kůže a k její ochraně. Přirozená vlhkost posiluje ochrannou funkci kůže a podporuje i správné bakteriální osídlení na jejím povrchu. Každodenním koupáním nebo používáním mýdel, jež nejsou určena pro malé děti, můžeme tenkou kůži oslabit a způsobit začervenání, vyrážku a nepříjemné pocity.

Důležité je proto používat šetrnou kosmetiku určenou pro nejmenší děti, která pokožku miminek nepodráždí, ale naopak zklidní a vyživí. V případě suché a citlivé kůže je potřeba vybírat speciální přípravky, nejlépe bez parfemace.


Jak pečovat o dětskou pokožku?

 • Koupání miminek
  K mytí používejte mycí krémmycí olej nebo tzv. syndet, tj. mycí gel bez obsahu mýdla. Vybírejte přípravky určené pro děti od narození, u kterých máte zaručeno, že kůži nedráždí a během mytí o pleť pečují, hydratují ji a chrání. Většinou se mohou použít i k mytí vlasové pokožky, protože neštípou v očích. A jak často by se měly děti koupat? Novorozence stačí koupat jednou za 2–3 dny, kojence, batolata a starší děti klidně každý večer jako součást pravidelného večerního rituálu.
 • Péče o pleť miminka
  Ideální jsou oleje pro miminka obsahující slunečnicový, mandlový či olivový olej (100% olivový olej pro novorozence ale vhodný není). Mají univerzální využití. Můžete je použít nejen k promazání suché kůže u miminka, k zamezení loupání kůže u novorozence, ale i ke kojeneckým masážím, k vyčesávání případných stroupků z vlásků či jako olej do koupele. I zde vybírejte nejlépe varianty bez parfemace a dalších přidaných složek.
 • Péče o plenkovou oblast
  Často měňte pleny, u novorozenců nejméně 12krát denně, u starších dětí pak minimálně každé 3–4 hodiny, tedy alespoň 6krát denně a vždy ihned po stolici. Volbou vhodné velikosti plen předejdete tření kůže. Pokožku v plenkové oblasti omyjte čistou vodou nebo šetrnými mycími přípravky bez mýdla. Pro ochranu před negativním působením moči, stolice a jiných dráždivých látek používejte při každém přebalování ochrannou mast proti opruzeninám. Stačí ji nanést v tenké vrstvě.

500 ml
Dětský šampon pro pokožku a vlasy s kyselým pH 5,5. Vhodný od narození.
125 ml
1.0
(1)
Pečuje o jemnou a citlivou pokožku pod plenkami a zklidňuje ji.
100 ml
Hydratuje, vyživuje a šetrně pečuje o kůži a zanechává ji hebkou a pružnou
50 ml
Intenzivně pečuje o podrážděnou pokožku dětí.


Děti do jednoho roku chraňte před přímým slunečním zářením, starší děti by se měly vyhýbat slunci zejména mezi 11. a 15. hodinou.
Děti mladší 12 měsíců chraňte před přímým slunečním zářením, jejich kůže obsahuje příliš málo melaninu.

Ochrana miminka před sluncem

Dětská pokožka je nejen velmi tenká, ale také málo pigmentovaná a bez dostatečné ochrany proti UV záření. Činnost potních žláz je v raném věku nízká, a proto nejmenší děti nemohou využívat pot ke snižování vysokých teplot. Účinná ochrana před sluncem je u nich proto naprosto nezbytná.

Děti do 1 roku nevystavujte slunečním paprskům vůbec a děti do 3 let jen výjimečně. Dohlédněte na dodržování dostatečného pitného režimu. Chraňte děti před sluncem pobytem ve stínu, volným světlým oblečením, pokrývkou hlavy a dětským „opalovacím“ přípravkem, nejlépe s minerálními filtry, SPF 50+ a vysokou odolností proti vodě. Dítě byste měli namazat asi půl hodiny před sluněním.

NÁŠ TIP: Výbornou ochranou je speciální lehké a vzdušné fotoprotektivní oblečení s dlouhými či krátkými rukávy, popř. i nohavicemi. Jedná se o rychleschnoucí overaly a trička s obsahem UV filtru, v nichž děti mohou dovádět ve vodě i na suchu.


50 ml
Krém poskytuje citlivé dětské pokožce velmi vysokou ochranu před sluncem.
100 ml
Ochrana před sluncem pro citlivou a intolerantní pokožku. Pro děti od narození.
30 g
Tyčinka s vysokým SPF30 a minerálními filtry je velmi šetrná k pokožce.
100 ml
Poskytuje přírodní sluneční ochranu citlivé dětské pokožce, je voděodolný.Články k tématu Jak pečovat o pokožku miminka

 • Mastitida neboli zánět mléčných žláz

  Mastitida neboli zánět mléčných žláz

  · 4 minuty čtení
  • Babyclub
  Bolavá prsa a horečky. Zánět mléčných žláz je onemocnění, které může při neléčení znemožnit další kojení dítěte a v extrémních případech končí na operačním sále. Proč a jak zánět v prsu vzniká , jak se mu dá předcházet, jak jej rozpoznat a jak ho řešit, píše Dr.Max BABY.
 • Syndrom ADHD, někdy také hyperaktivita. To je jedna z nejčastějších dětských psychiatrických diagnóz. Co ovšem ADHD skutečně znamená, jak vzniká a co obnáší život s dítětem, které má ADHD, jsme pro vás shrnuli v novém článku Dr.Max BABY.
 • Jak chránit děti před sluníčkem?

  Jak chránit děti před sluníčkem?

  · 5 minut čtení
  • Babyclub
  • Opalování
  Pokožka dětí vyžaduje na slunci speciální ochranu. Kůže kojenců a dětí do 3 let je tenčí, propustnější a nemá plně vyvinutý obranný systém. Jak děti chránit před účinky slunečního záření a jaké opalovací dětské krémy jsou nejvhodnější, vám poradíme v našem článku.