Rakovina kůže – příznaky, diagnostika a léčba
Rakovina kůže zaujímá v žebříčku nádorových onemocnění dlouhodobě přední příčky. Tomuto onemocnění lze přitom z veké míry předcházet. Jaké jsou příznaky rakoviny kůže a co může přispět k jejímu rozvoji? Které projevy na kůži by vás měly na nebezpečí upozornit, kdy vyhledat dermatologa a i jak se kožní nádory léčí, vám vysvětlíme v našem článku.
Obsah článku
Rakovina kůže – jak jsou na tom Češi?
Češi jsou ve výskytu zhoubného melanomu vysoko nad evropským průměrem. V 75 % se v Česku setkáváme s karcinomem bazálních buněk pokožky (bazaliomem), který mívá naštěstí dobrou prognózu, protože roste pomalu a metastázuje zřídka. Výrazně méně často se v kůži rozvine karcinom melanomových buněk, tzv. melanom, ten však představuje jedno z nejzákeřnějších nádorových onemocnění. Výskyt kožních nádorů včetně melanomu však bohužel rok od roku narůstá.
Související kategorie produktů:
Jaké jsou příznaky rakoviny kůže?
Při rakovině kůže dochází k abnormálnímu růstu kožních buněk. Projevy rakoviny kůže mohou nabývat vícero podob. Lze shrnout, že jakékoliv změny na kůži mohou představovat riziko, a neměly by proto být podceňovány. Rakovina kůže se může projevit jako:
- nově vzniklá kožní znaménka
- změna vzhledu stávajících znamének
- nově vzniklé růžové, červené nebo hnědé ploché skvrny
- uzlíky nebo výstupky (perleťový nebo voskový vzhled; nejčastěji na hlavě nebo krku)
- skvrny, které vypadají jako jizvy
- puchýřky s krustou, které mají uprostřed prohlubeň a často krvácejí
- ranky, které se pravidelně vracejí
- hrubé či šupinaté léze, které mohou svědit, krvácet nebo vytvářet krustu
Rizikové faktory pro rozvoj kožních nádorů
- vyšší věk
- výskyt kožních nádorů v rodině
- nízký fototyp (I, II) – lidé se světlou pletí (která se na slunci lehce spálí), světlými vlasy (blond, zrzavé), modrýma nebo zelenýma očima
- nadměrné vystavení se UV záření (opalování se na slunci, práce na zahradě, solária aj.)
- snížená funkce imunitního systému – např. při autoimunitním nebo nádorovém onemocnění, při užívání imunosupresiv (např. po transplantaci)
Druhy kožních nádorů
- Melanom (5 % kožních nádorů)
Vzniká z pigmentových buněk pokožky (melanocytů). Hlavním rizikovým faktorem je opakované spálení od sluníčka, a to i v dětství. Ve většině případů je vzhled melanomu ve srovnání s ostatními znaménky na kůži odlišný (melanom bývá větší a nepravidelnější). U mužů se často vyskytuje na hrudníku nebo zádech, u žen na dolních končetinách. Včasně zachycená stádia jsou poměrně dobře léčitelná, nicméně melanom má tendence metastazovat (především do jater a plic). Při pozdním odhalení často proto je tato rakovina kůže smrtelná. O melanomu si můžete přečíst v našem dalším samostatném článku.
- „Nemelanomové“ kožní nádory (95 % kožních nádorů)
1. Bazocelulární karcinom (bazaliom) je nejběžnější formou rakoviny kůže na obličeji, resp. hlavy a krku v dospělosti, a je zároveň nejčastějším nádorem vůbec. Vzniká z buněk spodní vrstvy pokožky, roste pomalu a zřídkakdy metastazuje. Může však poškodit až znetvořit okolní tkáně (včetně kostí a chrupavek). Začínající bazaliom obvykle vypadá jako skvrna nebo pupínek. Není výrazně zbarvený, ale má typický perličkovitý okraj a větvičkovitě rozšířené cévy. Pupínky nebo uzlíky později směrem od středu k okraji vředovatí.
2. Spinocelulární kacinom (spinaliom) vzniká z dlaždicovitých buněk, které se nacházejí ve svrchní vrstvě pokožky. Kromě UV záření je pro vznik spinaliomu riziková i infekce virem HPV nebo kouření. Kožní forma spinaliomu se často rozvine ze zrohovatělého projevu na kůži, který vzniká jako reakce na nadměrné a dlouhodobé opalování a který označujeme jako aktinická keratóza. Spinaliom roste rychleji než bazaliom a může metastazovat do okolních lymfatických uzlin. Bývá poměrně běžnou rakovinou kůže na nose, případně dalších kožních oblastech, která jsou vystavena slunečnímu záření nejvíce.
3. Karcinom z Merkelových buněk, Kaposiho sarkom nebo dermatofibrosarkoma protuberans jsou další, méně časté kožní nádory.
Diagnostika a léčba
Dermatolog provádí detailní vyšetření kůže pomocí epiluminiscečního dermatoskopu, což je speciální lupa umožňující podrobnější vyšetření hlubších vrstev znaménka nebo léze. K běžným diagnostickým metodám patří i biopsie s následným histopatologickým vyšetřením.
Základním léčebným postupem u všech typů kožních nádorů je chirurgické odstranění s dostatečným ochranným přesahem do zdravé tkáně. Další postup záleží na výsledku histologického vyšetření. Pokud není chirurgické odstranění možné, dostupné jsou i další možnosti léčby:
- kryoterapie (tekutý dusík)
- masti s cytostatikem
- laserová ablace
- kyretáž v kombinaci elektrokauterizací
- fotodynamická léčba
- radioterapie
- biologická léčba
- imunoterapie
Prevence
Důsledná a dlouhodobá ochrana kůže před slunečním zářením je nejdůležitějším opatřením, který pro sebe můžete udělat, abyste u sebe v budoucnu snížil(a) riziko rozvoje kožních nádorů včetně obávaného melanomu.
Preventivní vyšetření kůže u dermatologa jednou ročně je nejvhodnějším způsobem, jak podchytit případné kožní změny včas. Preventivní vyšetření není hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění, některé pojišťovny na ni však přispívají v rámci svých preventivních programů.
Pravidelně si kontrolujte svá znaménka. Metoda se označuje jako ABCDE test a využívá optického zhodnocení všech přítomných znamének.
- A (asymetry) – asymetrické, nepravidelné znaménko
- B (boundary) – nejasná, rozpitá hranice znaménka
- C (color) – zbarvení není jednolité, lze pozorovat více než jednu barvu
- D (diameter) – průměr znaménka je větší než 6 mm
- E (evolution) – velikost, tvar nebo barva se v průběhu doby měn
Pokud zpozorujete u některého znaménka na těle dvě nebo více výše uvedených charakteristik, navštivte dermatologa. V takovém případě je vyšetření plně hrazeno z vašeho zdravotního pojištění.
Zásady pobytu na slunci
- Na přímém slunci zůstávejte maximálně 4 hodiny. Vyhýbejte se slunění v době, kdy je sluneční záření nejintenzivnější (tzn. mezi 11. a 15. hodinou).
- Používejte pokrývku hlavy, volný oděv a sluneční brýle s UV filtrem.
- Používejte opalovací přípravek s vysokým SPF, který je vhodný pro Vaši pleť (typ pleti, citlivost, alergie). Nanášejte jej v dostatečné vrstvě 30 minut před pobytem na slunci, aplikaci opakujte po dvou hodinách nebo po vykoupání či zpocení při sportu.
- Děti do 1 roku slunci vůbec nevystavujte a děti do 3 let minimálně.
- Po pobytu na slunci je pokožka vysušená, citlivá, náchylná k podráždění. Ke zklidnění a hydrataci používejte přípravky po opalování, např. s obsahem panthenolu.
- Pokud se spálíte, nevystavujte spálenou pokožku několik dní slunci.
- V průběhu celého dne dostatečně pijte.
Podrobně se zásadám pobytu na slunci, výběru a použití opalovacích přípravků a péči o pleť věnujeme v článku Škola opalování.
Mnozí lidé rizika spjatá se slunečním zářením stále podceňují. Po spálení pokožky totiž nemusí dojít k žádným přetrvávajícím projevům, prodleva může trvat třeba i 20 let. Imunita pokožky poškozené buňky opravuje nebo zničí, ale i její schopnost je omezená a v průběhu let může dojít k jejímu vyčerpání a k zahájení nekontrolovaného dělení buněk, tedy k rozvoji kožního nádoru. Chraňte svou pokožku před působením UV záření dodržováním zásad „bezpečného pobytu“ na slunci. Pravidelně si prohlížejte pihy a další znaménka na těle a v případě, že objevíte změny v jejich vzhledu, navštivte raději kožního lékaře. Přičiňte se, aby slunce zůstalo vždy jen vaším přítelem.
Zdroje:
- https://www.solen.cz/pdfs/xon/2016/06/03.pdf
- https://www.solen.cz/pdfs/xon/2017/03/07.pdf
- https://www.solen.cz/pdfs/xon/2020/05/07.pdf
- https://www.cancer.org/cancer/types/basal-and-squamous-cell-skin-cancer/about/what-is-basal-and-squamous-cell.html
- https://www.healthline.com/health/skin-cancer#stages
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15818-skin-cancer#diagnosis-and-tests
- *Rizikové faktory, možnosti prevence a časné diagnostiky maligního
melanomu: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/59527/140035261.pdf?sequence=4&isAllowed=y