Jak ošetřit puchýře?

5. 1. 2021 · Mgr. Radka Grec · 7 minut čtení

Puchýře, otlaky či mozoly vznikají nejčastěji v důsledku nevhodné obuvi či kloubních deformit na chodidlech. Často hraje důležitou roli i délka pobytu v dané obuvi, tření, či nadměrné pocení. Nejčastěji vznikají tlakové puchýře na chodidlech, zejména na patě a na prstech u nohou (tzv. puchýře z bot).Vznikají působením opakovaného tření, které vede k uvolnění povrchové vrstvy kůže, pod níž se začne hromadit tkáňová tekutina. Právě tlak tekutiny na podkladovou vrstvu způsobuje bolest. 


Jak ošetřit bolestivý puchýř?
Puchýře bývají často bolestivé, pomoci mohou speciální hydrokoloidní náplasti.

Puchýř na noze

Tření, vhlkost, špatně padnoucí boty či podpatky stojí velmi často za nepříjemnou a bolavou záležitostí, kterou puchýře bezesporu jsou. Obvykle se postižená část uzdraví během jednoho či dvou týdnů. Co ale dělat, když potřebujete například dále fungovat v té samé obuvi, která vám potíž způsobila? Problém s puchýřem řešil někdy už asi každý, dámy v podpatkách i sportovci, kteří musí v tretrách či kopačkách absolvovat letní soustředění v tropických teplotách. Dáme vám návod, jak si s puchýřem co nejlépe poradit.

Jak ošetřit puchýř? 

V případě drobných, neporušených puchýřů sáhněte po náplasti na puchýře. Ideální řešení představuje tzv. hydrokoloidní náplast, pod kterou puchýř splaskne a také se rychleji zahojí. Velký puchýř, u kterého hrozí stržení, je lepší propíchnout vydezinfikovanou jehlou a po vysušení jej také přelepit hydrokoloidní nebo gelovou náplastí. Prasklý puchýř je potřeba nejprve omýt, vydezinfikovat a poté jej také překrýt náplastí na puchýře. Další možností ošetření je nanesení hojivého gelu (tzv. hydrogel) a překrytí i běžnou náplastí na rány. 


Co dalšího na puchýře? 

K podpoře hojení a péči o puchýře se hodí masti, krémy či spreje s obsahem panthenolu, zinku, kyseliny hyaluronové, měsíčku či heřmánku. Jimi je vhodné puchýř promazávat do úplného zhojení. 

Jak dlouho se hojí puchýř? 

K úplnému zhojení zpravidla dochází do 3 týdnů. V současné době se dává přednost tzv. vlhkému hojení, které významně urychluje léčbu puchýřů. V případě nehojících se puchýřů, přizanícení puchýře (hnisání puchýře) nebo v případě výskytu puchýře u diabetika je vhodné raději vyhledat lékaře.  


  • Náplast chrání před nepříjemným tlakem a tlumí bolest.
  • Urgo Puchýře sport

    náplast na paty 5 ks
    Náplast na puchýře ulevuje od bolesti a podporuje hojení.
  • 5.0
    (2)
    Snižuje tření a působí jako prevence vzniku puchýřů.

    A co na mozoly? 

    Mozoly na nohou vznikají nahromaděním odumřelé kůže v místě tření či zvýšeného tlaku. Tuto zhrublou kůži je vhodné každý večer po koupeli promazávat mastí na mozoly, obsahující například ureu či kyselinu salicylovou. Nezbytné je také její odstraňování během pedikúry a pravidelná péče o chodidla 


    • Titania 3000/AB PH B

      pemza antibakteriální 1 ks
      Pomůže odstranit ztvrdlou kůži a mozoly z chodidel a rukou.
    • 4.3
      (4)
      Zjemňuje a vyhlazuje pokožku. Napomáhá exfoliaci hrubé kůže.
    • 4.5
      (4)
      Intenzivně pečují o pokožku chodidel a odstraňují ztvrdlou a hrubou kůži.

      Preventivní opatření 

      Svou roli v hojení puchýřů má i správná výživa, bohatá zejména na vitamin C a zinek. Ke zmírnění bolesti můžete použít i chladivé obklady, nikdy však nepřikládejte ledový obklad přímo na holou kůži. 

      Prevencí vzniku otlaků a puchýřů je používání vhodných ponožek (změkčené v exponovaných místech) a obuvi. Při plánované náročné aktivitě noste raději dvoje ponožky, k tření dochází mezi nimi, a ne na kůži. Využít lze i tyčinky, které na kůži vytvoří ochrannou vrstvu, a nedochází tak k nechtěnému tření. Místa vystavená zvýšenému tření je možné chránit také náplastí. V případě častého vzniku otlaků na chodidlech používejte ortopedické či gelové vložky do obuvi. Nezapomínejte také, že ve vlhkém prostředí vznikají puchýře snadněji, proto dbejte na dostatečné vyvětrání obuvi. 



      Články k tématu Jak ošetřit puchýře?

      • Jak ošetřit drobná poranění kůže?

        Jak ošetřit drobná poranění kůže?

        · 7 minut čtení
        Při cestování, na túrách i sportu, ale také v běžném provozu domácnosti. Tam všude vás mohou potkat drobná poranění. Nejčastěji se jedná o odřeniny, puchýře, či drobná řezná poranění. Jaké jsou možnosti ošetření a jaké přípravky vám pomohou urychlit jejich hojení?
      • Pásový opar – příznaky a léčba

        Pásový opar – příznaky a léčba

        · 7 minut čtení
        Pásový opar (odborně herpes zoster) je nepříjemné a bolestivé virové onemocnění, které může postihnout každého, kdo v minulosti prodělal plané neštovice. Vir, který je způsobuje, totiž v těle zůstává v tzv. „spící“ formě a může se za určitých okolností probudit. Jak se pásový opar projevuje a jak se léčí?
      • Spálová angína je akutní zánět krčních mandlí doprovázený kožními příznaky. Tento druh akutní tonzitidy postihuje nejčastěji děti ve věku 5 až 15 let. Co spálovou angínu vyvolává, jak se léčí a jak nemocnému dítěti ulevit od příznaků?
      O autorovi
      Mgr. Radka Grec
      Mgr. Radka Grec
      Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
      Číst více od autora
      O autorovi
      Mgr. Radka Grec
      Mgr. Radka Grec
      Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
      Číst více od autora