Škola opalování – aby bylo slunce vždy jen přítelem

Slunce je zdrojem energie a je nezbytné pro mnohé procesy, ať už je to fotosyntéza nebo tvorba vitaminu D v lidském těle. Ale, jako u většiny biologických procesů, i tady je nutné zachovávat rozumnou míru – sluneční záření sice k životu potřebujeme, ale nadměrné vystavování se slunci nám naopak může škodit, naší pokožce především.

Zásady pobytu na slunci

Rádi trávíte čas venku na sluníčku? Modrá obloha a sluneční paprsky dokážou s naší náladou udělat divy. Pro řadu z nás představují základ vydařené dovolené a dokonalý relax. Naučte se užít si slunečné dny u moře, na chalupě nebo v horách zdravě a bez spálené pokožky.

Jak se zdravě opalovat?
  • Pokožku chraňte i ve stínu, a to i když je pod mrakem.
  • Na přímém slunci se doporučuje být maximálně 4 hodiny. Vyhýbejte se slunění v době, kdy je sluneční záření nejintenzivnější (tzn. mezi 11. a 15. hodinou).
  • Nezapomínejte chránit i své oči slunečními brýlemi s UV filtrem, používejte pokrývku hlavy a volný oděv.
  • Dodržujte dostatečný pitný režim.
  • Pokud se vám stane, že se spálíte, nevystavujte spálenou pokožku několik dní slunci.
  • Děti do 1 roku slunci vůbec nevystavujte a děti do 3 let minimálně.

Mnozí lidé rizika spjatá se slunečním zářením podceňují, protože po spálení pokožky nemusí dojít k žádným projevům (může to trvat třeba i 10 nebo 20 let).

Imunitní systém pokožky poškozené buňky opravuje nebo ničí, ale i jeho schopnost je omezená a v průběhu let může dojít k jeho vyčerpání a buňky se začnou nekontrolovaně dělit. Každé spálení zvyšuje riziko rakoviny, protože pokožka si každé spálení dlouho pamatuje.

Nejčastější dotazy

Jak vybrat ten správný přípravek na opalování?

Co přesně znamená na opalovacím krému zkratka SPF?

Jak opalovací přípravky správně aplikovat?

Znáte svůj fototyp?

Rozlišujeme šest fototypů, přičemž fototyp I je nejsvětlejší a fototyp VI nejtmavší. V našich zeměpisných šířkách se nejčastěji setkáváme s fototypem II, což jsou lidé se světlou pletí, řídkými pihami, světlými vlasy a modrýma, zelenýma či šedýma očima. V ČR především typy II a III.

Fototyp I

Fototyp I

Fototyp II.

Fototyp II

Fototyp III

Fototyp III

Fototyp IV

Fototyp IV

Fototyp (zbarvení kůže) je ovlivněn množstvím melaninu v pokožce. Fototyp předpovídá, jaká bude reakce pokožky na vystavení se jarnímu nebo brzkému letnímu slunci. Tato reakce souvisí s pigmentací pleti, barvou očí a vlasů. Čím má člověk světlejší pleť, vlasy a oči, tím nižší je číslo kožního fototypu.

Jak vybrat správnou formu opalovacího přípravku?

Krémy na opalování

Krém

Mléko na opalování

Mléko

Máslo

Máslo

Emulze

Emulze

Olej na opalování

Olej

Tyčinka s UV faktorem

Tyčinka

Gel na opalování

Gel

Mlha na opalování

Mlha


Jak vybírat opalovací krémy pro děti?

Pokožka kojenců a dětí do 3 let je tenčí, propustnější a nemá plně vyvinutý obranný systém, proto sluneční záření prostupuje hlouběji do pokožky. U dětí dochází při pobytu na slunci k přehřátí organismu, podráždění pokožky, spálení nebo ke sluneční vyrážce mnohem častěji.

Jak vybírat opalovací krémy pro děti?

Děti do 1 roku by se neměly vystavovat slunečnímu záření vůbec. Děti do 3 let pouze minimálně. U dětí do 3 let by měly opalovací přípravky v ideálním případě obsahovat minerální (fyzikální) filtry, které je vhodné použít na všechny části těla, které nejsou kryty oděvem.

Minerální filtry záření odrážejí a rozptylují. Nevstřebávají se do pokožky, zůstávají na jejím povrchu. Navíc minerální filtry chrání ihned po aplikaci (nemusíte čekat 20–30 minut jako u chemických filtrů, než se vstřebají do pokožky) a mají vyšší voděodolnost než chemické filtry.

Minerální filtry však mají i své nevýhody – poněkud hůře se roztírají, zanechávají bělavý film a mohou zanášet a ucpávat póry. U dětí od 3 let lze doporučit i chemické UV filtry, nejméně však SPF 30.


Naše tipy

Na co si dát pozor při opalování v těhotenství?

Atopický ekzém a slunce

Jak chránit pokožku před spálením při sportu?

Trápí vás alergie na sluníčko?

Jak fungují minerální UV filtry?

Co když se přece jen spálím?

Péče po opalování

Velkou pozornost bychom měli věnovat i péči po opalování. Pokožka je po pobytu na slunci dehydratovaná a náchylná k podráždění. Krátkovlnné UV záření, které působí během opalování na kožní buňky, vyvolává tvorbu vysoce reaktivních volných radikálů, jež buňky následně poškozují.

Přípravky po opalování

Čím je poškození závažnější, tím je větší riziko vzniku vrásek a chronických poškození.

Je třeba dbát nejen na používání správných opalovacích přípravků, ale také nezapomínat na přípravky po opalování, které většinou obsahují antioxidační látky posilující vlastní ochranný systém pokožky v boji proti volným radikálům.

Navíc díky obsaženým látkám se zklidňujícím a hydratačním účinkem bude opálená pokožka méně namáhána.

Samoopalovací přípravky

Samoopalovací přípravky

Samoopalovací přípravky dodávají pokožce opálený vzhled i bez pobytu na slunci. Lze je použít na tělo i na obličej.

Aby bylo bronzové zbarvení stejnoměrné, je vhodné před jejich aplikací odstranit olupující se buňky peelingem a důkladně dbát na rovnoměrné rozetření (kromě oblasti očí).

Samoopalovací přípravky nezajišťují ochranu před UV zářením, proto je nutné i nadále pokožku chránit přípravky s SPF.


Potřebujete poradit s výběrem vhodného opalovacího přípravku?

Navštivte naše dermocentra. Najdete zde nejen širokou nabídku produktů za výhodné ceny, ale také speciálně proškolené dermoporadkyně, které vám rády poradí a pomohou se správným výběrem.

Přejeme krásné slunečné léto.

Váš Dr. Max