Pásový opar – příznaky a léčba

8. 2. 2021 · 6 minut čtení
 • Opar
 • Kožní problémy

Pásový opar  (odborně herpes zoster)  je nepříjemné  a bolestivé virové onemocnění, které může postihnout každého, kdo v minulosti prodělal plané neštovice.Vir, který je způsobuje, totiž v těle zůstává v tzv. „spící“ formě a kdykoliv se může probudit. K rizikovým spouštěcím faktorům patří především oslabení imunity, fyzický i psychický stres, infekční onemocnění, poranění či operace. Ačkoliv se pásový opar může objevit v kterémkoliv věku, více jak 2/3 nemocných jsou lidé starší 50 let. 


Pásový opar – příznaky a léčba

Příznaky pásového oparu

K typickým příznakům pásového oparu patří výsev červené vyrážky s puchýřky naplněnými čirou tekutinou. Vyrážka je obvykle uspořádána vpruhu nebo v pásu,zpravidla jen na jedné straně těla. Častým místem výsevu je hrudníka krk (pásový opar na zádech nebo pod prsy), ale anipásový opar na rukounebo na nohou není výjimkou. Pokud se vir šíří podél obličejových nervů, objevuje se pásový opar vobličejia může se objevit i v puse nebo v oku. Ne příliš typickou formou jepasový opar bez puchýřků nebo bez bolesti. Výsevu puchýřků na kůži obvykle předchází brnění či bolest v místě budoucího výsevu. Obvykle jsou přítomny i celkové příznaky, jako je bolest hlavy, malátnost a zvýšená únava. Výjimečně postihuje párový opar i vnitřní orgány (vnitřní pásový opar),což se projevuje zažívacími obtížemi.

Nejčastější komplikace pásového oparu

Mezi nejčastější komplikace pásového oparu patří přetrvávající bolest postižené oblasti. Projevuje se zvýšenou citlivostí na jakékoliv podněty, brněním, palčivou nebo záchvatovitou bolestí. K dalším komplikacím patří bakteriální infekce puchýřků a tvorba jizev. 


Nakažlivost pásového oparuje sice nižší než u planých neštovic, nicméně napozoru by se měli mít lidé, kteří dosud neprodělali plané neštovice a těhotné ženy. Pro přenos infekce musí dojít ke styku s nakaženou kůží a nemocný je infekční po dobu výsevu puchýřků naplněných tekutinou. 

Kdy klékaři 

Léčba pásového oparu patří vždy do rukou lékaře. Velké riziko představujenemoc pro těhotné ženy a pro osoby s porušenou imunitou a dalšími doprovodnými onemocněními (např. diabetes). 


Léčba pásového oparu

Vléčbě pásového oparu se využívají léky působící proti virové infekci, tzv.  antivirotika. Tyto léky na pásový oparjsou ve formě tablet vázány na lékařský předpis. Masti na pásový opar s antivirotiky jsou volně prodejné, jejich efekt je ale jen doplňkovýPři bolesti můžete sáhnout po lécích od bolesti  s obsahem paracetamolu či ibuprofenu. K těm je vhodné přidat ivysoké dávky vitaminů skupiny B  (B-komplex), které jsou důležité pro normální činnost nervové soustavy. K ošetření puchýřků lze použít tekutý pudr, či ještě lépe hojivé masti  (sobsahem zinku), které zmírňují svědění a podporují hojení puchýřků. 

Režimová a preventivní opatření 

Pro hojení kůže je nutná dostatečná hydratace kůže k čemuž se hodí termální vody  ve spreji bohaté na minerály. Důležitou roli v hojení má i vyvážená strava, ta by měla být bohatá na vitamin C, zinek a omega-3 mastné kyseliny.Rozhodně je dobré podpořit imunitu, protože pásový opar je příznakem jejího oslabení. Vyrážka s puchýřky by měla dýchat. Proto ji nijak nepřelepujte, maximálně ji překryjte gázou a noste volné a vzdušné oblečení. Ještě dlouhou dobu po zhojení puchýřků je kůže zranitelnější. Proto je vhodné ji pravidelně promazávat a také chránit před sluníčkem opalovacími přípravky  s vysokou hodnotou SPF, nejlépe SPF 50+. Hlavní prevencí pásového oparu je podpora imunity  a zdravý životní styl.Další možností prevence pásového oparu je očkování. A to buď vakcínou proti planým neštovicím, nebo variantou působící pouze na pásový opar, která je vhodná pro osoby starší 50 let.  


Články k tématu Pásový opar – příznaky a léčba

 • Jak se vypořádat s opary?

  Jak se vypořádat s opary?

  · 5 minut čtení
  • Opar

  Opar se objeví vždy v tu nejméně vhodnou chvíli...čeká vás důležitá schůzka, pracovní pohovor nebo společenská událost a už je tu známé brnění rtů, které předznamenává vznik bolestivých puchýřků. Neléčený opar se může hojit dva až čtyři týdny, naštěstí máme k dispozici léky a další přípravky, které dobu hojení dovedou významně zkrátit.

 • Co pomůže při mykóze nehtů?

  Co pomůže při mykóze nehtů?

  · 2 minuty čtení
  • Kožní problémy
  • Kožní, nehtové mykózy

  Mykózy jsou infekční onemocnění způsobená plísněmi a kvasinkami. Mykózy nejčastěji postihují kůži, nehty na nohou a u žen pochvu. Vzniku těchto onemocnění napomáhá vlhké prostředí. Mykózy se přenášejí kontaktem s nemocným člověkem nebo používáním společných ručníků a osušek. Velkým rizikem pro přenos mykóz jsou také společné prostory – například bazény, společné sprchy, šatny a posilovny.

 • Jak ošetřit drobná poranění kůže?

  Jak ošetřit drobná poranění kůže?

  · 4 minuty čtení
  • Kožní problémy
  • Zdravotnické prostředky

  Při cestování, na túrách i sportu, ale také v běžném provozu domácnosti. Tam všude vás mohou potkat drobná poranění. Nejčastěji se jedná o odřeniny, puchýře, či drobná řezná poranění. Jaké jsou možnosti ošetření a jaké přípravky vám pomohou urychlit jejich hojení?