Pásový opar – příznaky a léčba

8. 2. 2021 · PharmDr. Jan Bureš Ph.D. · 6 minut čtení
 • Opar
 • Kožní problémy

Pásový opar (odborně herpes zoster) je nepříjemné a bolestivé virové onemocnění, které může postihnout každého, kdo v minulosti prodělal plané neštovice. Vir, který je způsobuje, totiž v těle zůstává v tzv. spící formě, a kdykoliv se tak může probudit. Jak pásový opar poznat, jaké jsou nejčastější spouštěcí faktory i jakou léčbu vyžaduje, vám poradíme v našem článku.

Pásový opar příznaky a léčba
Pásový opar se obvykle vyskytuje na jedné straně zad nebo hrudníku, ale může postihnout i jednu stranu obličeje.

Příznaky pásového oparu

K typickým příznakům pásového oparu patří výsev červené vyrážky s puchýřky naplněnými čirou tekutinou. Vyrážka je obvykle uspořádána v pruhu nebo v pásu, zpravidla jen na jedné straně těla. Častým místem výsevu je hrudník a krk, tj. pásový opar na zádech nebo pod prsy, ale ani pásový opar na rukou nebo na nohou není výjimkou. Pokud se vir šíří podél obličejových nervů, objevuje se pásový opar v obličeji a může se objevit i v puse nebo v oku. Výsevu puchýřků na kůži obvykle předchází brnění či bolest v místě budoucího výsevu. Obvykle jsou přítomny i celkové příznaky, jako je bolest hlavy, malátnost a zvýšená únava. Výjimečně postihuje párový opar i vnitřní orgány (vnitřní pásový opar), v takovém případě se projevuje zažívacími obtížemi.

Nejčastější komplikace pásového oparu

Mezi nejčastější komplikace pásového oparu patří přetrvávající bolest postižené oblasti. Projevuje se zvýšenou citlivostí na jakékoliv podněty, brněním, palčivou nebo záchvatovitou bolestí. K dalším komplikacím patří bakteriální infekce puchýřků a tvorba jizev. 

Nakažlivost pásového oparu

Nakažlivost pásového oparu je sice nižší než u planých neštovic, nicméně na pozoru by se měli mít lidé, kteří dosud neprodělali plané neštovice a těhotné ženy. Pro přenos infekce musí dojít ke styku s nakaženou kůží a nemocný je infekční po dobu výsevu puchýřků naplněných tekutinou. K rizikovým spouštěcím faktorům patří především oslabení imunity, fyzický i psychický stres, infekční onemocnění, poranění či operace. Více jak 2/3 nemocných jsou lidé starší 50 let, přesto se pásový opar může objevit v každém věku.

Pásový opar u dětí

Pásový opar se může objevit i u dětí, i když to není zcela běžné. Riziko v porovnání s dospělými nad 60 let je 10x nižší. K náchylnějším skupinám patří děti s oslabenou imunitou, děti užívající léky na potlačení imunity a děti, jejichž matka se nakazila neštovicemi v posledních třech týdnech před porodem. Ve všech případech jde o děti, které v mladším věku prodělaly plané neštovice.

Jaký je rozdíl mezi projevy planých neštovic a pásového oparu? 

U neštovic prvotní infekce způsobená virem Varicella zoster jsou puchýřky naplněné čirou tekutinou přítomné kdekoliv na těle. Oproti tomu u pásového oparu druhotné infekce týmž virem se vytvoří puchýřky s čirou tekutinou zpravidla na obličeji nebo na trupu, v pásech nebo pruzích, a více připomínají popáleniny. Ložiska naštěstí nebývají u dětí příliš velká, nejsou tak bolestivá (běžnější je svědění, brnění), dobře se hojí. K doprovodným příznakům patří podobně jako u dospělých teplota, bolest hlavy nebo únava.

Kdy k lékaři, léčba pásového oparu

Léčba pásového oparu patří vždy do rukou lékaře. Velké riziko představuje nemoc pro těhotné ženy a pro osoby s porušenou imunitou a dalšími doprovodnými onemocněními, např. diabetes. 

V léčbě pásového oparu se využívají léky působící proti virové infekci, tzv. antivirotika. Tyto léky na pásový opar jsou ve formě tablet vázány na lékařský předpis. Masti na pásový opar s antivirotiky jsou volně prodejné, jejich efekt je ale jen doplňkový. Při bolesti můžete sáhnout po lécích na bolest s obsahem paracetamolu či ibuprofenu. K těm je vhodné přidat i vysoké dávky vitaminů skupiny B (B-komplex), které jsou důležité pro normální činnost nervové soustavy. K ošetření puchýřků lze použít tekutý pudr, či ještě lépe hojivé masti (s obsahem zinku), které zmírňují svědění a podporují hojení puchýřků. 

Vyrážka s puchýřky by měla dýchat. Proto ji nijak nepřelepujte, maximálně ji překryjte gázou a noste volné a vzdušné oblečení. Ještě dlouhou dobu po zhojení puchýřků je kůže zranitelnější. Z tohoto důvodu je vhodné ji pravidelně promazávat a také chránit před sluníčkem opalovacími přípravky s vysokou hodnotou SPF, nejlépe SPF 50+.

Režimová a preventivní opatření

Pro hojení kůže je nutná dostatečná hydratace kůže,  k čemuž se hodí termální voda ve spreji bohaté na minerály. Důležitou roli v hojení má i vyvážená strava, ta by měla být bohatá na vitamin C, zinek a omega-3 mastné kyseliny. Rozhodně je dobré podpořit imunitu, protože pásový opar je příznakem jejího oslabení.

Další možností prevence pásového oparu je očkování. A to buď vakcínou proti planým neštovicím, nebo variantou působící pouze na pásový opar, která je vhodná pro osoby starší 50 let.  Články k tématu Pásový opar – příznaky a léčba

 • Jak se vypořádat s opary?

  Jak se vypořádat s opary?

  · 6 minut čtení
  • Opar
  Opar se objeví vždy v tu nejméně vhodnou chvíli...čeká vás důležitá schůzka, pracovní pohovor nebo společenská událost a už je tu známé brnění rtů, které předznamenává vznik bolestivých puchýřků. Neléčený opar se může hojit dva až čtyři týdny, naštěstí máme k dispozici léky a další přípravky, které dobu hojení dovedou významně zkrátit.
 • Jak ošetřit puchýře?

  Jak ošetřit puchýře?

  · 4 minuty čtení
  • Kožní problémy
  • Zdravotnické prostředky
  Puchýře, otlaky či mozoly vznikají nejčastěji v důsledku nevhodné obuvi či kloubních deformit na chodidlech. Svou roli hraje důležitou i délka pobytu v dané obuvi, tření i nadměrné pocení. Nejčastěji vznikají puchýře na chodidlech, a to na patě a na prstech u nohou.
 • Co je svrab a jak se léčí?

  Co je svrab a jak se léčí?

  · 5 minut čtení
  • Kožní problémy
  Svrab patří mezi vysoce nakažlivá infekční onemocnění postihující kůži, které je způsobeno mikroskopickými roztoči. Způsobuje silné svědění a pokud není svrab léčený, může způsobit nepříjemné komplikace. V tomto článku se dozvíte více o příznacích svrabu i jak ho léčit.
O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém materiálu. V rámci úspěšného týmu jsem se zúčastnil řady mezinárodních projektů včetně publikací v odborných zahraničních časopisech. Po obhájení disertační práce vedla má cesta do lékárny. V roce 2016 jsem nastoupil na pozici lékárníka v liberecké pobočce Dr.Max. Moje zaujetí a záliba v číslech, moderních trendech a technologiích mě v rámci společnosti postupně dovedly k novým projektům – aktuálně zajišťuji odborné a provozní vedení několika e-shopových poboček. Současně se jako autor podílím na publikování článků se zdravotní tematikou, což mi pomáhá sledovat aktuální dění v oboru. Ve volném čase se věnuji cestování a počítačovým hrám. V pracovním i osobním životě zastávám přístup „Když už něco děláš, dělej to pořádně!“.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém...
Číst více od autora