
Snuggs Přírodní intimní mycí gel s kyselinou mléčnou bez parfemace
250 ml
Kosmetika
Vaginální infekce jsou běžnou zdravotní komplikací u žen. V průběhu těhotenství se tyto intimní problémy bohužel objevují ještě častěji – především v důsledku hormonálních změn. Za normálních okolností lze mnohdy situaci zvládnout samoléčbou, v těhotenství je však třeba vždy postupovat podle pokynů lékaře. Co dělat při podezření na vaginální infekci v těhotenství a jaké jsou možnosti léčby a prevence, poradíme nastávajícím maminkám v našem článku.
Kromě hormonálních změn může v těhotenství docházet k častějšímu výskytu vaginálních infekcí v důsledku snížení přirozené obranyschopnosti, únavy, stresu, nedostatečné, ale i nadměrné intimní hygieny nebo při užívání některých léků, např. antibiotik. Za častější výskyt kvasinkové infekce v těhotenství může i nadměrný příjem cukru či některá celková onemocnění, zejména diabetes.
Nejběžnějšími původci vaginálních infekcí jsou kvasinky (kvasinková infekce, též mykóza či kandidóza podle nejčastějšího původce, jímž je Candida albicans) nebo bakterie (bakteriální vaginóza).
Kvasinková infekce se projevuje svěděním, pálením a přítomností bílého tvarohovitého výtoku, který je bez zápachu. Výtok při bakteriální infekci je zabarvený a zapáchá po rybách. Obě infekce je třeba léčit hned v počátku. Neléčené kvasinky v těhotenství mohou infikovat plodovou vodu a mít tak negativní vliv na plod, a bakteriální vaginóza může vést až k předčasnému porodu.
Přestože za běžných okolností lze gynekologické obtíže řešit samoléčbou, v těhotenství je vhodné při podezření na vaginální infekci konzultovat gynekologa, který s jistotou určí typ infekce a vhodnou léčbu. Lékařskou pomoc vyhledejte bezodkladně, pokud gynekologické obtíže provází:
Léčba vaginálních infekcí v těhotenství by měla probíhat vždy s vědomím lékaře. Používá se několik typů přípravků, jsou to:
Pokud vám lékař doporučí k léčbě problému vaginální přípravek, je třeba v těhotenství pečlivě dodržovat některá pravidla:
Pro zachování vaginálního komfortu v těhotenství je důležitá správná intimní hygiena. Základem je výběr správného přípravku na intimní hygienu. Vybírejte přípravky obohacené o kyselinu mléčnou, probiotika či zklidňující a regenerační složky a vyhněte se používání klasického mýdla. Nevhodné jsou dlouhé teplé (např. vířivka) a pěnové koupele (vysušují poševní sliznici), raději se sprchujte.
Probiotika ve formě doplňku stravy – jsou vhodné jak pro ženy, u nichž se mikrobiální nerovnováha již projevila, tak pro ty, které jí chtějí předejít. Mohou se podávat i dlouhodobě. Přirozeným zdrojem probiotik jsou kvašené potraviny (kysané mléčné výroby jako jogurt, kefíry, kvašená zelenina).
250 ml
Kosmetika
250 ml
Kosmetika
200 ml
Kosmetika
200 ml
Kosmetika
Vzhledem k tomu, že vaginální infekce mohou mít v těhotenství závažné následky, je na místě pečlivě dbát na prevenci. Zde je několik tipů, jak riziko vaginální infekce v těhotenství můžete snížit.
Zdroje: