Anémie (chudokrevnost) – jak se projevuje a jak se jí bránit

3. 7. 2021 · 7 minut čtení
 • Vitamíny a minerály

Chudokrevný člověk je vyčerpaný, má bledou pokožku, rychle se zadýchá, může mít  problémy s vlasy a nehty. Příčin chudokrevnosti může být celá řada – mezi nejběžnější patří nedostatek železa ve stravě nebo příliš silná menstruace u žen. Přečtěte si o tomto patrně nejběžnějším onemocnění krve více.

Anémie nebo chudokrevnost?

Výraz anémie je ekvivalentem českého slova chudokrevnost. Pochází z latinského slova „anaemia“, které je odvozené z řeckého slova „anamiá“ neboli bezkrevnost.


Co se děje při anémii?

Anémie je onemocnění, při kterém dochází ke snížení množství červených krvinek (erytrocytů) v krvi a ke snížení množství krevního barviva hemoglobinu. U mužů se normální hodnoty hemoglobinu pohybují mezi 136–176 g/l a u žen 120–168 g/l. Při anémii je snížena také hodnota hematokritu, která vyjadřuje poměr objemu krvinek v celkovém objemu krve. Všechny tyto hodnoty lékař zjistí pomocí běžného laboratorního vyšetření krve (krevní obraz).

Jaká je role červených krvinek?


Jednou z nejdůležitějších funkcí krve je přenos kyslíku. Kyslík se přenáší z plic do všech tkání a buněk našeho těla. Je transportován pomocí červených krvinek. V nich se váže na krevní barvivo – hemoglobin. Pokud v těle obíhá menší počet červených krvinek či je nižší hladina hemoglobinu, pak se na místa určení dostane méně kyslíku, než by mělo. Navíc se v nich hromadí větší množství oxidu uhličitého. Srdce se snaží tento nedostatek nahradit rychlejší frekvencí a zrychlí se také dýchání. Výsledkem toho je pak únava a vyčerpanost, tedy hlavní příznaky anémie. Příznaků anémie je ovšem mnohem více, viz níže.


Jaké jsou příznaky anémie?

K charakteristickým příznakům chudokrevnosti patří:

 • pokles tělesné kondice
 • únava, slabost
 • slabost
 • zadýchávání po namáhavé činnosti
 • bledá kůže a sliznice, spojivky
 • nepravidelnost srdečního rytmu,
 • chladné končetiny
 • poruchy koncentrace
 • ortostatická hypotenze (krátkodobé snížení tlaku způsobené změnou polohy – pokud náhle vstanete, zamotá se vám hlava),
 • hučení v uších
 • vypadávání vlasů, zhoršená kvalita nehtů

Jak vzniká anémie?

Existuji tři základní mechanismy, které vyvolávají anémii.

Porucha tvorby červených krvinek

Červené krvinky vznikají v kostní dřeni. Nejčastější příčinou poruchy jejich tvorby je nedostatek železa, který poškozuje vývoj červené krvinky. Stejně tak může být důvodem nedostatek kyseliny listové (vitamin B9) nebo vitaminu B12. Porucha tvorby červených krvinek může souviset rovněž s nedostatkem erytropoetinu, hormonu ledvin, který řídí tvorbu červených krvinek. Tvorba červených krvinek je narušena také při onemocněních kostní dřeně (nádor, leukémie).

Tělo červené krvinky ničí

Může dojít také k tomu, že je více červených krvinek zničeno, než je vytvořeno. To může být způsobeno např. nemocí krevního barviva – hemoglobinu. Pokud je samo barvivo poškozené, zanikne červená krvinka s poškozeným hemoglobinem dříve než ta s hemoglobinem, který je v pořádku.

Významná ztráta krve

Třetí skupinu představuje ztráta krve při krvácení. Může se jednat o poranění, ale také třeba o nadměrně silnou menstruaci. V případě nadměrné ztráty krve reaguje tělo tak, že přesune krev z krevních zásobáren (játra, slezina) a převede tkáňový mok do krve. Tím dojde k naředění krve a výsledkem je vznik anémie, která je označována jako tzv. diluční (nebo relativní).

Jaké jsou typy anémie?

Mezi nejběžnější typy anémie patří:

Anémie z nedostatku železa

Železo potřebujeme k tvorbě hemoglobinu. Pokud máme ve stravě nedostatek železa, dochází ke snížení jeho tvorby. Tento druh anémie se často objevuje také u žen během menstruačního krvácení. Může být způsoben také chronickou ztrátou krve obvykle z trávicího ústrojí (toto může být jediným příznakem rakoviny střeva), rovněž zvýšenou potřebou železa v těhotenství nebo sníženým vstřebávání při onemocnění tenkého střeva nebo po resekci žaludku.

Anémie z nedostatku vitaminu B12

Tato anémie se může objevit zejména u veganů a vegetariánů, kteří mají nedostatek vitaminu B12. Ten totiž pochází v naprosté většině ze živočišných zdrojů - masa, vajec nebo ryb. K jeho nedostatku může také dojít při poruchách jeho vstřebávání ve střevě nebo při onemocnění slinivky.

Srpkovitá anémie

Srpkovitá anémie je dědičné onemocnění, které se projevuje změnou tvaru červených krvinek z promáčknutých piškotů na protažené srpky, což je způsobené mutací genu pro hemoglobin. Projevuje se už obvykle v dětství a u obyvatel tropických a subtropických oblastí, kde se běžně vyskytuje také malárie.

Aplastická anémie

Při tomto typu anémie dochází k útlumu funkce kostní dřeně, což má za následek mimo jiné snížení počtu červených krvinek (také ale bílých krvinek, leukocytů a krevní destiček, trombocytů). Obvykle dochází k jeho vzniku během života pacienta (tzv. získané), ale může se také jednat o dědičné onemocnění.

Talasémie

Talasémie je skupina vrozených chorob, při kterých se tvoří abnormální množství a typ hemoglobinu. Poškozením hemoglobinu opět nastane problém s transportem kyslíku do tkání a buněk.

Jaké jsou rizikové faktory anémie?

K rizikovým faktorům patří:

 • dědičné vlivy
 • věk nad 65 let
 • veganství a vegetariánství
 • strava s nedostatek železa a vitaminu B12 a B9
 • silná menstruace
 • těhotenství
 • dlouhodobé užívání některých léků
 • nadměrná konzumace alkoholu
 • chronická onemocnění, která dlouhodobě oslabují organismus nebo mají vliv na vstřebávání živin (infekce, autoimunitní onemocnění, onemocnění ledvin, onkologická onemocnění, onemocnění střev – celiakie, Crohnova choroba)

Anémie v těhotenství

Chudokrevnost v těhotenství není žádnou vzácností – v tomto období totiž dochází ke spotřebě železa a následkem toho může dojít ke vzniku anémie. U anemických těhotných se mohou častěji vyskytovat infekce nebo poruchy hojení poporodních poranění. Rovněž kojení klade zvýšený nárok na tvorbu červených krvinek u matky. Proto lékaři často předepisují těhotným preventivně železo, aby předešli vzniku anémie, která může kromě nastávající maminky ohrozit i její miminko.


Jak se léčí anémie?

 Základem léčby je zvýšení příjmu železa, vitamínu B12 a kyseliny listové (B9). Důležité je také, jaká je příčina anémie. Samotné podávání uvedených látek nemusí pomoci, pokud se neléčí v některých případech samotná příčina anémie.

U léků se železem je důležité užívat je nalačno, tedy půl až celou hodinu před jídlem, nebo dvě hodiny po jídle. Lékař průběžně kontroluje krevní obraz a podle jeho stavu se rozhoduje, jak bude pokračovat v léčbě. Někdy je třeba anémii řešit krevními transfuzemi, u těch nejvážnějších případů transplantací kostní dřeně.

Mohu si v lékárně sám koupit léky na anémii?

 Je možné koupit doplňky stravy se železem, kyselinou listovou nebo vitaminem B12, případně jejich kombinaci. Doplňky stravy se železem se dělí podle uvolňování železa na přípravky s pomalým nebo rychlým uvolňováním železa.


Jak si proti anémii mohu pomoci sám?

Železo můžeme doplnit ve formě doplňků stravy. Lépe vstřebatelné je ovšem jednoznačně železo z přírodních zdrojů – nejvíce železa se nachází v živočišných potravinách – v mase (především hovězím) a vnitřnostech. Z rostlinné říše patří ke zdrojům železa luštěniny, quinoa, dýňová semínka, mák, brokolice, hořká čokoláda, sušené ovoce (především meruňky), ořechy, třtinová melasa, šťáva ze švestek, pšeničné klíčky, fíky, datle, mořské řasy, kopřivy, červená řepa nebo tofu.

Vitamin B12 a kyselina listová

Mezi nejběžnější zdroje vitaminu B12 patří játra a ledvinky, ryby, vejce nebo sýry. Kyselina listová se vyskytuje hlavně, jak ostatně její název napovídá, v listové zelenině, jako je špenát, brokolice, chřest či růžičková kapusta. K dalším významným zdrojům patří luštěniny, ovesné vločky, sušené datle a fíky, celozrnné pečivo nebo kvasnice.

Existuje vitamin na chudokrevnost?

Nedá se sice mluvit o specifickém „vitaminu na chudokrevnost”, ale z předchozích informací vyplývá, že pro prevenci vzniku anémie je kromě železa důležité mít ve stravě (či formou doplňků stravy) dostatek vitaminu B12 a kyseliny listové (B9).

Kdy k lékaři?

Pokud u sebe pozorujete některé z příznaků uváděných u anémie, je třeba se poradit s lékařem. Jeden až dva příznaky nemusí nic znamenat (unavený je občas každý z nás a hlava také bolí často), přesto platí, že pokud se necítíte dobře, je odborná rada na místě. Jak už bylo řečeno, pro přesné stanovení diagnózy je třeba provést laboratorní vyšetření krve. Lékař pak určí, zda už se musíte léčit nebo zda postačí úprava stravy, případně užívání doplňků stravy se železem nebo vitaminy B12 a B9. Pro orientační zjištění, zda máte dostatek železa, můžete využít domácí test (Veroval).

 

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anemia/symptoms-causes/syc-20351360

http://bulovka.cz/wp-content/oddeleni/laboratore/laboratorni-prirucka/HVEZDAIABQ.htm

https://www.labtestsonline.cz/anemie-chudokrevnost.html

https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/anemie-priznaky-druhy-a-lecba/

http://www.pharmanews.cz/clanek/anemie-a-jeji-nejcastejsi-formy/

https://www.labtestsonline.cz/talasemie.html

https://www.mojezdravi.cz/nemoci/chudokrevnost-anemie-1901.html

 

Články k tématu Anémie (chudokrevnost) – jak se projevuje a jak se jí bránit

 • Cestovní trombóza – co by měl vědět každý zkušený cestovatel

  Cestovní trombóza – co by měl vědět každý zkušený cestovatel

  · 4 minuty čtení
  • Zdraví a prevence
  • Křečové žíly

  Cestovní trombóza představuje riziko vzniku krevních sraženin, které mohou ucpat cévy či způsobit život ohrožující plicní embolii. Cestovní trombóza ohrožuje zejména starší či obézní osoby, těhotné ženy, kuřáky při dlouhém cestování, např. letadlem.

 • Co pomáhá na oteklé nohy?

  Co pomáhá na oteklé nohy?

  · 6 minut čtení
  • Křečové žíly

  Oteklé nohy překvapivě trápí zhruba polovinu dospělé populace. I když se tento problém objevuje hlavně v teplém létě, neznamená to, že jeho příčina musí nutně souviset s horkým počasím. Co s otoky nohou dělat, abyste se jich zbavili, poradíme v článku.

 • Metličky jsou nejlehčí formou křečových žil

  Metličky jsou nejlehčí formou křečových žil

  · 6 minut čtení
  • Křečové žíly
  Metličky, tedy drobné červené až fialové rozšířené žilky na nohou jsou běžným ženským problémem. Odborně se metličky označují jako mikrovarixy a jedná se o nejlehčí formu křečových žil. Co dělat, aby se z kosmetického problému nestal problém zdravotní?