Co způsobuje bolest zubů a jak ji řešit?

22. 8. 2022 · Mgr. Radka Grec · 9 minut čtení
  • Bolest zubů
  • Dentální hygiena

Bolest zubů v průběhu života zažije většina z nás. Příčinou bolesti bývá zubní kaz, záněty dásní, zvýšená citlivost zubů nebo prořezávání zubů. Zuby mohou bolet také po provedeném stomatologickém zákroku, například po trhání nebo vrtání. Jen výjimečně souvisí bolest zubu i s jiným onemocněním, například se zánětem vedlejších nosních dutin. Jak bolest zubů zvládnout a jak jí předcházet?


Bolest zubu je nepříjemný až nesnesitelný pocit vyvolaný drážděním nervových struktur.
Intenzivní bolest zubu způsobuje nejčastěji zubní kaz. Příčin však může být mnohem víc.

Zubní kaz jako nejčastější příčina

Řada lidí považuje akutní problémy se zuby za jednu z nejvíce nepříjemných bolestí v životě. Nejčastěji stojí za bolestí zubů zubní kaz či jeho ošetření u zubního lékaře (podráždění a bolest zubů po vrtání). Účinnou prevencí je proto důsledná dentální hygiena a pravidelné preventivní prohlídky 2krát ročně. Zubní plak je nezbytné důsledně odstraňovat pomocí zubního kartáčku a pasty nejméně dvakrát denně. Nezapomínejte také na mezizubní prostory, které vyčistíte mezizubním kartáčkem. Předejdete tak i rozvoji zánětu dásní, který se projevuje krvácením dásní a hrozí při něm i ztráta chrupu. 

Bolest zubu způsobená zubním kazem se objevuje zpočátku nepravidelně, například jako bolest zubu při skousnutí nebo při výrazné tepelné změně – bolest zubu na studené či horké. Při zvýšené citlivosti na studené a teplé se může jednat i o projev zvýšené citlivosti zubů. Přechodně se objevuje například po nešetrném bělení, trvale pak při obnažení zubních krčků v důsledku onemocnění dásní. 

Bolí i tzv. mrtvé zuby, u kterých nebyly adekvátně ošetřeny kanálky, a také jakékoliv prořezávající se zuby. Typická je velmi silná bolest provázející růst zubů moudrosti nebo dočasných zoubků u malých dětí. 


Co dělat při akutní bolesti zubů?

Bolest zubu obvykle neodezní sama a postupně se zhoršuje. Jakmile vás některý zub začne „zlobit“, raději se ihned objednejte k lékaři. Velmi typické je zhoršení bolesti zubu v noci. Při velmi silné až nesnesitelné bolesti, která nedovolí spát, nezbývá než vyhledat zubní pohotovost. Také při známkách infekce (otok, zarudnutí dásně, horečka, zimnice a třesavka) se vydejte k zubaře ihned. Dočasnou úlevu přinesou studené obklady a léky proti bolesti, viz níže.

Jaké léky použít na bolest zubů?

Ke zmírnění bolesti sáhněte po některém z přípravků obsahujícím ibuprofen. Pro rychlou pomoc od bolesti zubů vybírejte formy s rychlým nástupem účinku (tzv. rapid forma). V některých situacích (bolest zubu v těhotenství, vysoký tlak, onemocnění žaludku aj.) jsou vhodnější léky na bolest zubů obsahující paracetamol, který se pro zesílení účinku kombinuje s kofeinem. Pokud se objeví bolest zubu v noci, pak jsou ideální variantou přípravky s obsahem naproxenu, který uleví od bolesti až na 12 hodin.  

Bolest zubu po trhání zubu

Po trhání zubů nebo v případě zánětu dásní je vhodné vyplachovat ústa antiseptickou ústní vodou (např. s obsahem chlorhexidinu nebo benzydaminu). Využít můžete i byliny jako šalvěj, řepík nebo heřmánek. I v tomto případě pomůže bolest a otok zmírnit chladivý gelový obklad

Tekutá výživa dodá energii při bolesti zubů

V případě, kdy Vám lékař doporučil nekousat, nebo když je pro vás kousání bolestivé, můžete sáhnout i po některém z přípravku tekuté výživy, díky němuž doplníte nejen energii, ale i všechny nezbytné živiny a vitaminy. Pří jídle dávejte také pozor na příliš horké či ledové nápoje a potraviny. V případě zánětu dásní či po trhání zubu používejte po několik dní raději jen velmi jemný zubní kartáček, ať předejdete podráždění dásní.


Bolest zubů dokáže potrápit také děti, často jsou spojené s přořezáváním zoubků.
K utišení bolesti při prořezávání zoubků výborně poslouží ústní gely, které jsou určeny speciálně pro děti.

Bolest zubů u dětí

Je-li řeč o bolesti zubů u dětí, musíme zmínit především prořezávání zoubků, které dokáže potrápit jak děti, tak  rodiče. Většina dětí po dobu prořezávání zoubků ve zvýšené míře slintá a reaguje podrážděně.

Na bolavé dásně miminka během prořezávání můžete mazat léčivý gel s místně znecitlivujícím účinkem a účinkem proti bolesti, který zmírňuje bolest způsobenou prořezáváním zoubků a přináší rychlé místní znecitlivění s nástupem účinku přibližně 15 minut po aplikaci. Některé gelové přípravky jsou navíc opatřeny aplikátorem s jemnými štětinkami, který zároveň jemně a šetrně masíruje dětskou dáseň.

Pomoc může i nejmenších dětí vychlazené kousátko, u starších dětí pak kousek mražené zeleniny či ovoce. Pokud je i po použití gelu či obkladů dítě stále neklidné a necítí se dobře, je možné podat i léčivé přípravky s účinkem proti bolesti a horečce, např. s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu (ve formě suspenze/sirupu vhodné od 3 měsíců věku). To oceníte zejména v noci pro lepší spánek.

V případě pochybností se vždy raději poraďte s lékařem nebo lékárníkem.


Prevence bolesti zubů

V žebříčcích intenzity bolesti se bolesti zubů objevují na předních místech. Zcela jistě tedy stojí za to dbát v první řadě na prevenci. Tím nejdůležitějším krokem, kterým můžete pro své zuby udělat, je důsledná každodenní dentální hygiena. Shrňme si několik základních pravidel:

  • Zuby čistěte 2x denně, ráno a večer zubní pastou s fluorem. Zubní kartáček by měl mít malou hlavu a vysoký počet vláken. Hůře dostupná místa dočistěte jednosvazkovým zubním kartáčkem.
  • Večer vyčistěte mezizubní prostory pomocí mezizubních kartáčků, dentální nitě nebo pásky.
  • Po vyčištění zubů vypláchněte ústa antibakteriální ústní vodou.
  • Pomůcky a přípravky pro dentální hygienu vybírejte podle svých specifických potřeb (sklony ke krvácení dásní, citlivé zuby, nežádoucí pigmentace, speciální produkty pro děti apod.)
  • Omezte konzumaci potravin a nápojů s vysokým obsahem cukru, dbejte na zdravou  a vyváženou stravu s dostatkem vitaminu a minerálů.
  • Po jídle můžete žvýkat žvýkačku bez cukru.
  • Dvakrát ročně choďte na preventivní zubní prohlídky.
  • Vyzkoušejte profesionální dentální hygienu.
  • Naučte zásady ústní hygieny i své děti – začít můžete již v kojeneckém věku otírám dásní po kojení či krmení.
  • Buďte pro děti v péči o zuby a dásně dobrým příkladem.

5.0
(2)
Pro pečlivé čištění dásňové linie zubů a těžko dostupných míst.
5.0
(7)
Ochrana před zubním kazem, paradentózou a tvorbou zubního plaku.
5.0
(3)
Pomáhá ničit bakterie v ústní dutině a chrání před tvorbou zubního plaku.
Plastové masážní mezizubní kartáčky s gumovými vlákny s příchutí máty.



Články k tématu Co způsobuje bolest zubů a jak ji řešit?

  • Jak řešit zvýšenou citlivost zubů?

    Jak řešit zvýšenou citlivost zubů?

    · 5 minut čtení
    • Zdraví a prevence
    • Dentální hygiena
    Cítili jste někdy bolest nebo nepohodlí po kousnutí zmrzliny či horké kávě? Citlivé zuby představují bolestivý stav, který se projevuje jako krátká, ostře vystřelující bolest mírné až silné intenzity. Podrobnosti o problému citlivých zubů přinášíme v našem článku.
  • Jak vybrat elektrický zubní kartáček?

    Jak vybrat elektrický zubní kartáček?

    · 8 minut čtení
    • Dentální hygiena
    Z péče o zuby se v posledních letech stalo velmi důležité téma. Rostoucí zájem lidí o zdravý chrup se odrazil také v rozmachu elektrických zubních kartáčků. Představíme vám rozdíly mezi různými typy a poradíme, co byste měli při výběru elektrického kartáčku zohlednit.
  • Mezizubní kartáčky  –  jak správně vybrat?

    Mezizubní kartáčky – jak správně vybrat?

    · 4 minuty čtení
    • Dentální hygiena
    Ani ten nejlepší zubní kartáček nedokáže dokonale vyčistit úzké mezírky mezi zuby, kde se hromadí nemalé množství zubního plaku. K čištění mezizubních prostor slouží mezizubní kartáčky. Víte, jak správně mezizubní kartáček vybrat a jak ho používat?