Mezizubní kartáčky – Jak správně vybrat?

24. 6. 2019 · 3 minuty čtení
Ani ten nejlepší zubní kartáček nedokáže dokonale vyčistit úzké mezírky mezi zuby, kde se hromadí nemalé množství zubního plaku. K čištění mezizubních prostor slouží mezizubní kartáčky. Jejich pravidelné používání vám pomůže zachovat si zdravý chrup a dásně po celý život. Víte, jak správně mezizubní kartáček vybrat a jak ho používat?

Jak vybrat mezizubní kartáček?

Velikost mezizubních kartáčku musí odpovídat velikosti mezizubního prostoru. Pokud je kartáček příliš malý, nevyčistí plak dokonale, pokud je moc velký, pak může poranit dásně. S volbou velikosti by vám měl pomoci zubní lékař nebo dentální hygienistka. Další možností, jak vybrat správnou velikost mezizubního kartáčku, je zakoupit balení s více velikostmi. Mezizubní kartáček vhodné velikosti projde do mezizubních prostor, vyplní je a krásně vyčistí celý prostor včetně dásňového žlábku. Jelikož všechny mezizubní prostory nejsou stejně velké, je možné kombinovat i několik velikostí mezizubních kartáčků (k dostání jsou sady kartáčků o různých velikostech). K čištění velmi úzkých prostor, kam se ani mezizubní kartáček nedostane, se používá dentální nit či páska.

Mezizubní kartáčky

Pro snazší manipulaci je možné některé mezizubní kartáčky nasadit do speciálního držáku anebo rovnou zakoupit model s rukojetí.

Mezizubních kartáčků je na trhu veliké množství a každé mají jinak označené velikosti. Pokud budete chtít vyzkoušet kartáčky od jiného výrobce, můžete se orientovat podle jednotného parametru s názvem průchodnost ISO, (ten vytvořila International Organization for Standardization). Průchodnost ISO se čísluje, 1, 2, 3, 4, 5, 6 a 7, kdy 0 odpovídá nejmenší velikosti kartáčku a 7 té největší. Mezizubní kartáčky lze používat, i pokud nosíte rovnátka nebo máte zubní implantáty – někteří výrobci nabízejí speciální typy kartáčků právě pro tyto případy.

Jak správně čistit mezizubní prostory?

I při čištění mezizubních prostor je klíčová správná technika. V bodech ji lze shrnout takto:

 1. Vsuňte zubní kartáček do mezizubního prostoru šikmo k dásni, seshora směrem dolů. Pokud narazíte na odpor, úhel upravte.
 2. Když je kartáček zasunutý asi do poloviny, narovnejte jej do vodorovné polohy.
 3. Pohybem tam a zpátky vyčistěte mezizubní prostor.
 4. Používejte jemný tlak, nikoliv sílu.
 5. Mezizubním kartáčkem neotáčejte.

Kdy čistit mezizubní prostory?

Mezizubní prostory stačí čistit jednou denně, v průběhu dentální hygieny. Mezizubní kartáček můžete použít po čištění zubním kartáčkem k dočištění (překvapí vás, kolik plaku po čištění zubním kartáčkem ještě zůstalo), nebo můžete i před čištěním – v tom případě si dobře připravíte mezizubní prostory na použití dalších přípravků dentální hygieny (speciální zubní pasty, ústní vody).

Jak začít?

Pokud jste ještě nikdy mezizubní kartáčky nepoužívali, nenechte se odradit prvotním krvácením dásní. Krvácení dásní je projevem zánětu dásní, který obvykle po několika dnech správného čištění mezizubních prostor odezní. Spolu s ním zmizí i otok dásní, takže buďte připraveni, že budete možná potřebovat větší velikost kartáčků. Pokud by krvácení po týdnu neustalo, poraďte se se svým zubním lékařem.

Nezapomínejte na prevenci

Ani když o svůj chrup pečlivě pečujete, nezapomínejte na pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře, ideálně 2 x ročně. Je také dobré nechat si správnou techniku čištění zubů i mezizubních prostor zkontrolovat u dentální hygienistky.

 

 

 

 

Články k tématu Mezizubní kartáčky – Jak správně vybrat?

 • Popraskané koutky

  Popraskané koutky

  · 3 minuty čtení
  • Vitamíny a minerály

  Popraskané koutky představují nepříjemný problém, který se často vyskytuje u dětí

 • Zánět dásní – prevence a léčba

  Zánět dásní – prevence a léčba

  · 7 minut čtení
  • Dentální hygiena

  Zánět dásní (gingivitida) patří mezi nejčastější onemocnění ústní...

 • Jak vybrat elektrický zubní kartáček?

  Jak vybrat elektrický zubní kartáček?

  · 4 minuty čtení

  Zvažujete, že si pořídíte elektrický zubní kartáček? Představíme vám rozdíly mezi různými typy a poradíme, co byste měli zohlednit při výběru.