Jak vybrat elektrický zubní kartáček?

Zvažujete, že si pořídíte elektrický zubní kartáček? Představíme vám rozdíly mezi různými typy a poradíme, co byste měli zohlednit při výběru.

Z péče o zuby se v posledních letech stalo velmi důležité téma. Rostoucí zájem lidí o zdravý chrup se odrazil také v obrovském rozmachu elektrických zubních kartáčků. Na trhu i v našich koupelnách je jich každým rokem víc, používají je dospělí i děti. Nejde jen o krátkodobý módní trend – elektrické kartáčky mají smysl, protože vám opravdu mohou pomoci správně a důsledně pečovat o vaše zuby, tedy pokud si kartáček dobře vyberete a naučíte se s ním pracovat.

Rotační, oscilační, sonický… nebo snad manuální?

Na úvod se sluší říct, že obyčejný ruční (manuální) kartáček rozhodně nemusí být špatný nebo nevhodný; někteří zubní lékaři dokonce doporučují, abyste ho občas používali i v případě, že si primárně chcete čistit zuby elektrickým.

Jeho výběr a použití si zaslouží samostatný článek, ale stručně můžeme říct, že by měl být pokud možno co nejjemnější a nejměkčí a měli byste dokonale natrénovat správnou techniku čištění, abyste ze zubů důkladně odstranili veškeré nečistoty, ale zároveň nepoškozovali sklovinu ani dásně (například by vám v žádném případě neměly dásně pravidelně krvácet).

Tím se dostáváme k elektrickým kartáčkům. Slibují, že zuby důkladně vyčistí a téměř „samy“ vykonají všechny ty správné pohyby; navíc efektivněji než vy svojí neelektrickou rukou. Existují dva základní typy, které mají své unikátní výhody.

První typem jsou rotačně-oscilační kartáčky. Nepracují tak, že by hlavice rotovaly kolem dokola. Pootočí se vždy jen částečně a střídavě mění směr, čímž plak a skvrny stírají nejen efektivněji, ale hlavně šetrněji. Vyšší modely s 3D technologií ještě zvyšují svou účinnost tím, že při čištění jemně pulzují. Oproti sonickým kartáčkům, které si představíme vzápětí, bývají rotační levnější (platí to i pro hlavice). Protože de facto simulují klasický fyzický pohyb kartáčku, čistí velmi intenzivně. Na druhou stranu více namáhají dásně a základní modely nejsou tak efektivní v oblasti krčků a mezizubních prostorů.

Elektrický kartáček

Sonické kartáčky se nijak neotáčejí (také mívají klasický tvar). Místo toho mimořádně rychle sonicky vibrují, čímž vytvářejí proud složený z vody a pasty. Ten naruší plak (a to i dál, než kam sahají štětinky, tedy v mezizubních prostorech) a kartáček jej následně setře.

Sonické kartáčky nejenže lépe čistí mezizubní prostory, ale také jsou oproti rotačně-oscilačním šetrnější k dásním; dokonce je masírují. Nebývají ale tak efektivní v odstraňování povrchových skvrn (například zabarvení od kávy) a také jsou zpravidla dražší. Vybírat můžete mezi kartáčkyznaček Philips Sonicare, Sencor, Curaprox, iWhite a dalšími značkami. Sonickou řadu Pulsonicmá i výše zmíněný Oral-B.

Philips Sonicare

Jsou pro každého? Který mám vybrat?

Z rozdílů mezi hlavními dvěma typy vyplývá, že správný výběr je hodně individuální a zároveň velmi důležitý. Pokud máte zdravé zuby i dásně, můžete si vlastně zvolit, co chcete. Pokud nicméně trpíte na odhalené krčky, parodontózu, citlivé zuby, sklony k mezizubním kazům nebo jakékoli jiné problémy zubů a ústní dutiny, rozhodně doporučujeme konzultaci se zubním lékařem nebo dentální hygienistkou.Ti budou nejlépe vědět, jaké jsou Vaše konkrétní potřeby, a poradí s volbou správného typu.

Technické parametry, na kterých záleží

Vybrat si typ kartáčku je to nejtěžší, s parametry to popravdě není vůbec složité. U obou typů je základním údajem počet pohybů, tedy buď sonických vibrací, nebo oscilací a pulzací (u rotačních kartáčků s 3D technologií). Udává se maximální hodnota, více je tedy lépe.

Nemusíte ale vždy chtít nejintenzivnější možné vyčištění, proto hodně záleží na nabídce programů. Někomu stačí jeden univerzální, takže klidně může zvolit levnější model. Také ale můžete pravidelně střídat různé čisticí režimy s různým zaměřením – napříč modely různých výrobců (a obou typů) se objevují běžné denní režimy, intenzivní režimy, bělicí a lešticí módy, režimy péče o dásně i další speciality. Zkombinujte je s různými hlavicemi a opravdu pocítíte při čištění i následné kontrole výsledků zásadní rozdíly.

U zmíněných hlavic se pak vyplatí nejen prohlédnout celou nabídku a různé specializace (opět jsou hlavice bělicí, intenzivní, extra šetrné apod.), ale také postupně různé vyzkoušet. Prodávají se i sady obsahující několik různých hlavic, takže určitě rychle najdete tu, která vám dokonale vyhovuje.

Zvažte, jestli netoužíte po speciálních moderních funkcích, které nabízejí „něco extra“. Jmenovitě jde například o podporu Bluetooth, kdy kartáček komunikuje s vaším chytrým telefonem, hlídá, že si zuby čistíte správně, a nabízí praktické statistiky.