Kopřivka u dětí: příčiny, příznaky, léčba

21. 1. 2022 · Mgr. Radka Grec · 9 minut čtení

Obvykle přichází bez varování - drobné, začervenalé a výrazně svědící pupínky, které v důsledku alergické reakce nehezky pokryjí kůži vašeho potomka. Pálí, štípe a těžko se odhaduje, jak rychle odezní. Řeč je o kopřivce, která naštěstí není infekční, nicméně pro malé děti dokáže být pořádně nepříjemná. Jaké jsou její nejčastější příčiny a co dělat, aby kopřivka co nejdříve odezněla, vám poradíme na následujících řádcích.

Proč kopřivka vzniká?

Kopřivka (urticaria) je stručně řečeno alergickou reakcí projevující se vyrážkou na kůži. U kojenců a malých dětí vzniká následkem přímého kontaktu s alergenem či dráždivou látkou (= kontaktní alergická dermatitida) nebo při výskytu alergenu v krevním řečišti (například alergická reakce na potraviny nebo některé léky). 

Kopřivka v dětském věku

Dětská kůže je jemnější a tenčí, citlivější, zkrátka méně chráněná. Dalo by se proto předpokládat, že mezi nejčastější příčiny kopřivky u dětí bude patřit kosmetika, či prací přípravky a aviváže. Kopřivku v dětském věku ale častěji vyvolává strava (u kojenců to může být i mateřské mléko), případně také některé přísady nebo konzervační látky. Mezi spouštěče kopřivky patří často také fyzikální faktory,  jako je chlad nebo naopak horko a zapocení při nadměrném oblékání.

Statisticky postihuje kopřivka přibližně 15 % dětí mladších 10 let. Riziko je o něco vyšší u dívek než u chlapců. Vyšší náchylnost ke kopřivce mají atopické děti (trpící astmatem, dermatitidou či alergiemi), riziko výskytu kopřivky riziko se u nich pohybuje kolem 20 %.


Nejčastější příčiny kopřivky u dětí

Mezi nejčastější spouštěče kopřivky patří z potravin mouka, vejce, mléko (= alergie na bílkovinu kravského mléka), ořechy, sója, čokoláda a kakao, ryby a syrové ovoce a zelenina, jako jsou jablka, jahody, rajčata a exotické ovoce, zejména citrusy, ananas a kiwi. Dále jsou to některá potravinářská aditiva (barviva, umělá sladidla a konzervační látky), histamin či léky jako antibiotika nebo léky proti bolesti a horečce.

Kontaktní alergickou kopřivku pak nejčastěji způsobuje kosmetika, prací prostředky, kožní dezinfekce, některé tkaniny, materiál plenek či kovy. Častá je také kopřivka po poštípání hmyzem, nebo po kontaktu s některými rostlinami a jejich pyly. Dalšími spouštěči kopřivky bývají i virové infekce (nejčastěji infekční mononukleóza), horečka či zapocení (v obou případech pak mluvíme o tzv. cholinergní kopřivce), sluneční záření (= sluneční kopřivka), chlad, chlorovaná voda, domácí mazlíčci nebo silné emoce, jako vztek, strach a stres.

Jaké jsou projevy kopřivky u dětí?

Hlavním a nejvíce patrným projevem kopřivky je kožní vyrážka. Ta se může vyskytovat jen lokalizovaně (tj. například pouze v místě kontaktu s alergenem, jako je vyrážka v plenkové oblasti nebo v obličeji) nebo po celém těle.

Na kůži najdeme bledé nebo častěji začervenalé drobné i větší pupínky, které se mohou slévat do větších celků. Tyto pupínky mohou být i napuštěné tekutinou a v místě výsevu vyrážky, nebo například na očních víčkách, se může objevovat i mírný otok. Pupínky bývají velmi svědivé a svádí tak ke škrábání, kterému nejen děti obtížně odolávají. Škrábání ale může celou situaci ještě zhoršit, protože se tak do kůže může zavézt infekce.

Kožní projevy mohou provázet i projevy celkové, jako je únava, schvácenost, plačtivost, chrapot, bolesti břicha a průjem. Varovnými příznaky jsou problémy s dýcháním a polykáním. Při jejich výskytu je vždy nezbytná neodkladná návštěva lékaře. Obraťte se na něj také v případě déletrvajících nebo zhoršujících se kožních projevů.


Jak dlouho trvá kopřivka u dětí?

Kopřivku rozdělujeme na akutní a chronickou.

Akutní kopřivka trvá hodiny až dny, kdy po odstranění vyvolávající příčiny projevy během několika málo hodin až dní opět mizí. Celý proces lze přitom urychlit léky a vhodné je také používat kosmetiku určenou pro citlivou pleť.

Chronická kopřivka trvá 6 týdnů i déle a u dětí nebývá tak častá. Na první pohled vypadá stejně jako akutní forma, ale jen zřídkakdy je vyvolaná alergií, nejde tedy o alergickou vyrážku. Je u ní  potřeba vždy odhalit vyvolávající a zhoršující faktory, kterými může být kromě potravinové alergie i pylová alergie nebo atopický ekzém.

Kopřivka není nakažlivá

Dobrou zprávou v obou případech je fakt, že kopřivka nepatří mezi infekční onemocnění (u dětí ani u dospělých), tzn. není nakažlivá. Vzhledem k projevům nemoci je diagnostika kopřivky u dětí celkem snadná, naopak záludnější bývá odhalení příčiny.


Co na alergickou vyrážku?

K úlevě od svědivé alergické vyrážky se používají volně prodejné gely obsahující antihistaminika (léky tlumící alergii) nebo kortikoidy. Vhodná je i jejich kombinace s celkovými léky na alergii ve formě kapek nebo tablet u větších dětí. Ke zmírnění svědění je možné použít do kombinace i tekutý pudr s obsahem mentolu.

Kůže postižená alergickou reakcí a kopřivkou je často podrážděná, rozškrábaná či plná puchýřků. K podpoře hojení a zklidnění podráždění je vhodné aplikovat i hojivé krémy a gely, např. s obsahem panthenolu či zinku. O kůži s kopřivkou je třeba vhodně pečovat i ve sprše, vybírejte proto jemné mycí přípravky bez mýdla nebo olejové mycí přísady.



    Režimová a preventivní opatření

    Základním preventivním opatřením u kopřivky je omezení kontaktu s vyvolávající příčinou kopřivky. Například u potravinové alergie je nutné důsledně dodržovat dietu s vyloučením potravin, na než byla prokázána přecitlivělost.

    V akutní fázi kopřivky je třeba se vyhýbat i dalším faktorům, které mohou kopřivku dále zhoršovat, jako je pobyt na slunci, fyzická aktivita, během níž se mohou děti zapotit nebo dlouhé koupání.

    Nezbytným opatřením je neškrábat si vyrážku, což je zejména u malých dětí velmi složité. Snažte se proto děti přes den co nejvíce zabavit a na noc jim na ruce dejte ponožky či rukavičky, aby si vyrážku nerozškrábaly. Úlevu od svědění přináší také vlažná sprcha nebo studený obklad. Oblečení volte raději volné, z měkké bavlny.

    Jedním z doprovodných příznaků kopřivky je také suchá kůže, proto kůži pravidelně promazávejte jemným tělovým mlékem, používejte šetrné sprchové gely a mycí přísady bez mýdla (syndety). Nezapomínejte také na dostatečný příjem tekutin a volte stravu bohatou na vitaminy a minerály. Zvláštní pozornost věnujte také příjmu omega-3 mastných kyselin.


    Články k tématu Kopřivka u dětí: příčiny, příznaky, léčba

    • Pásový opar – příznaky a léčba

      Pásový opar – příznaky a léčba

      · 7 minut čtení
      Pásový opar (odborně herpes zoster) je nepříjemné a bolestivé virové onemocnění, které může postihnout každého, kdo v minulosti prodělal plané neštovice. Vir, který je způsobuje, totiž v těle zůstává v tzv. „spící“ formě a může se za určitých okolností probudit. Jak se pásový opar projevuje a jak se léčí?
    • Jak ošetřit puchýře?

      Jak ošetřit puchýře?

      · 7 minut čtení
      Puchýře, otlaky či mozoly vznikají nejčastěji v důsledku nevhodné obuvi či kloubních deformit na chodidlech. Svou roli hraje důležitou i délka pobytu v dané obuvi, tření i nadměrné pocení. Nejčastěji vznikají puchýře na chodidlech, a to na patě a na prstech u nohou.
    • Svrab – příznaky a léčba

      Svrab – příznaky a léčba

      · 3 minuty čtení
      Svrab patří mezi vysoce nakažlivá infekční onemocnění postihující kůži, které je způsobeno mikroskopickými roztoči. Způsobuje silné svědění a pokud není svrab léčený, může způsobit i nepříjemné komplikace. Jak svrab poznat i jak se ho co nejrychleji zbavit, vám poradíme na následujících řádcích.
    O autorovi
    Mgr. Radka Grec
    Mgr. Radka Grec
    Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
    Číst více od autora
    O autorovi
    Mgr. Radka Grec
    Mgr. Radka Grec
    Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
    Číst více od autora