Co je svrab a jak se léčí?

30. 4. 2021 · Mgr. Radka Grec · 4 minuty čtení
 • Kožní problémy

Svrab patří mezi vysoce nakažlivá infekční onemocnění postihující kůži. Způsobuje jej parazit (roztoč), zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei), která je cca 0,4 mm velká. Živí se tkáňovým mokem a vyvrtává v kůži drobné chodbičky.


Co je to svrab

Svrab je kožní nemoc vyskytující se prakticky po celém světě. Lépe se jí daří v místech s nižšími hygienickými standardy a kde žije více lidí v blízkém kontaktu. Zdrojem onemocnění je nakažený jedinec a k přenosu svrabu dochází přímým kontaktem (nebojte, podání ruky nestačí) nebo pomocí kontaminovaného prádla, ručníků či lůžkovin. Typický je proto častější výskyt například v dětských kolektivech či v domovech seniorů. Může být i nemilou památkou na zahraniční dovolenou a řadí se rovněž mezi sexuálně přenosné nemoci. Inkubační doba svrabu, tj. doba od nákazy po první projevy, se pohybuje od 2 do 6 týdnů.

Jak se svrab projevuje

Hlavním příznakem svrabu je svědění kůže, ke kterému dochází během noci, v teple, po zakrytí přikrývkou (v tuto dobu jsou zákožky aktivní). Typické také je, že toto úporné svědění současně popisuje více členů společné domácnosti.


Jak svrab vypadá?

Na kůži se svrab projevuje jako drobné pupínky, většinou uspořádané do dvojic. Výjimečně lze vidět i drobné našedlé či narůžovělé linky na kůži, tj. cestičky vyvářené zákožkou.

Zákožka si vybírá místa s jemnou, tenkou, měkkou kůží. Proto najdeme svrab na těle zejména v těchto lokalitách:

 • na rukou (nejvíce mezi prsty) a zápěstí,
 • v podpaží, v loketních jamkách,
 • v oblasti pasu,
 • na dvorcích bradavek u žen, na předkožce u mužů,
 • na hýždích a vnitřní straně stehen,
 • a u malých dětí můžeme najít svrab i na hlavě – na obličeji i ve vlasech.

Druhotným projevem, vznikajícím v důsledku intenzivního svědění a následného škrábání, pak bývají rozškrábané ranky, stroupky, hrubá suchá vyrážka i mokvající drobné projevy jevící známky infekce kůže. V případě podezření na svrab se vždy obraťte na lékaře, k samovolnému vyléčení bohužel nedochází. Jedinou cestou, jak se rychle zbavit svrabu, je léčba pod dohledem lékaře. Vzhledem k vysoké infekčnosti podléhá toto onemocnění také povinnému epidemiologickému hlášení.

Jak léčit svrab?

Cílem léčby svrabu je důsledná likvidace zákožky svrabové. V České republice se k tomu používá krém s účinnou látkou permethrin a individuálně připravovaná mast se sírou. Oba tyto přípravky jsou vázány na lékařský předpis. Zatímco krém s permethrinem stačí nanést jednorázově (ev. lze aplikaci po 7-14 dnech zopakovat), mast se sírou je třeba nanášet po dobu 3-5 dní. Samotné sírové mýdlo na svrab nestačí. Přípravky se nanášejí na celé tělo (od brady dolů) a po 8-12 hodinách se smyjí. Při jejich aplikaci je nezbytné věnovat speciální pozornost oblastem mezi prsty, na bříšcích prstů a v okolí nehtů.

Intenzivní noční svědění, přetrvávající i několik dní po úspěšné léčbě, je možné zmírnit pomocí léků na alergii, tzv. antihistaminik, případně kortikoidů. Na suchá, rozškrábaná místa je vhodné nanášet hojivý krém. Nezbytné je přeléčit všechny členy společné domácnosti a osoby, s nimiž byl infikovaný v blízkém kontaktu.

Základní součástí léčby je důsledné dodržování hygienických opatření. Všechno oblečení, ručníky a lůžkoviny je nutné vyprat na 60 °C, přežehlit a nejméně další 3 dny nepoužívat, boty nenosit cca 5 dní. Co nelze vyprat, je možné umístit na několik dní do plastových pytlů. Za tuto dobu zákožka bez hostitele zahyne. Matrace, sedací soupravu, židle a také čalounění v autě je třeba vysát. Pro zvýšení efektivity můžete použít i insekticidní přípravek, případně parní žehličku (pro zákožku jsou smrtelné teploty nad 50 °C).

Preventivní opatření

Jedinou prevencí svrabu je dodržování základních hygienických pravidel. Bohužel i přesto může k nákaze někdy dojít. Rizikové je zejména cestování. Neuléhejte do povlečení, v němž před Vámi již někdo spal. Také se dávejte pozor na nevyprané ručníky či oblečení. A stejně obezřetní byste měli být i při výběru sexuálního partnera.

Zdroje:

Svrab u dětí. Dermatologie pro praxi 2016

Svrab (scabies). Česká akademie dermatovenerologie

Scabies – svrab. Hojení ran 2013

Články k tématu Co je svrab a jak se léčí?

 • Co pomůže při mykóze nehtů?

  Co pomůže při mykóze nehtů?

  · 2 minuty čtení
  • Kožní problémy
  • Kožní, nehtové mykózy
  Mykózy jsou infekční onemocnění způsobená plísněmi a kvasinkami. Mykózy nejčastěji postihují kůži, nehty na nohou a u žen pochvu. Vzniku těchto onemocnění napomáhá vlhké prostředí. Mykózy se přenášejí kontaktem s nemocným člověkem nebo používáním společných ručníků a osušek. Velkým rizikem pro přenos mykóz jsou také společné prostory – například bazény, společné sprchy, šatny a posilovny.
 • Jak ošetřit drobná poranění kůže?

  Jak ošetřit drobná poranění kůže?

  · 4 minuty čtení
  • Kožní problémy
  • Zdravotnické prostředky

  Při cestování, na túrách i sportu, ale také v běžném provozu domácnosti. Tam všude vás mohou potkat drobná poranění. Nejčastěji se jedná o odřeniny, puchýře, či drobná řezná poranění. Jaké jsou možnosti ošetření a jaké přípravky vám pomohou urychlit jejich hojení?

 • Jak ošetřit popáleniny?

  Jak ošetřit popáleniny?

  · 2 minuty čtení
  • Kožní problémy
  Popáleniny vznikají působením vysokých teplot na povrch těla. Nejčastějšími příčinami jejich vzniku jsou oheň, horké tekutiny, sluneční záření, chemikálie nebo elektrický proud.