Svrab – příznaky a léčba

13. 2. 2024 · 3 minuty čtení

Svrab patří mezi vysoce nakažlivá infekční onemocnění postihující kůži, které je způsobeno mikroskopickými roztoči. Způsobuje silné svědění a pokud není svrab léčený, může způsobit i nepříjemné komplikace. Jak svrab poznat i jak se ho co nejrychleji zbavit, vám poradíme na následujících řádcích.

Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Svrab – příznaky a léčba

Co je to svrab?

Svrab je kožní nemoc vyskytující se prakticky po celém světě. Lépe se jí daří v místech s nižšími hygienickými standardy a v místech, kde žije více lidí v blízkém kontaktu. Zdrojem onemocnění je nakažený jedinec a k přenosu svrabu dochází přímým kontaktem (nebojte, podání ruky nestačí) nebo pomocí kontaminovaného prádla, ručníků či lůžkovin.

Typický je proto častější výskyt například v dětských kolektivech či v domovech seniorů. Může být i nemilou památkou na zahraniční dovolenou a řadí se rovněž mezi sexuálně přenosné nemoci. Inkubační doba svrabu, tj. doba od nákazy po první projevy, se pohybuje od 2 do 6 týdnů.

Jak se svrab projevuje?

Hlavním příznakem svrabu je svědění kůže, které se zhoršuje zejména během noci, v teple, po zakrytí přikrývkou ( v tuto dobu jsou zákožky aktivní). Typické také je, že toto úporné svědění současně popisuje více členů společné domácnosti.

Svrab mezi prsty
Svrab způsobuje mikroskopický roztoč (zákožka svrabová), který vyvrtává v kůži drobné chodbičky.

Jak svrab vypadá?

Na kůži se svrab projevuje jako drobné pupínky, většinou uspořádané do dvojic. Výjimečně lze vidět i drobné našedlé či narůžovělé linky na kůži, tj. cestičky vyvářené zákožkou.

Zákožka si vybírá místa s jemnou, tenkou, měkkou kůží. Proto najdeme svrab na těle zejména v těchto lokalitách:

  • na rukou (nejvíce mezi prsty) a zápěstí,
  • v podpaží, v loketních jamkách,
  • v oblasti pasu,
  • na dvorcích bradavek u žen, na předkožce u mužů,
  • na hýždích a vnitřní straně stehen,
  • a u malých dětí můžeme najít svrab i na hlavě na obličeji i ve vlasech.

Druhotným projevem, vznikajícím v důsledku intenzivního svědění a následného škrábání, pak bývají rozškrábané ranky, stroupky, hrubá suchá vyrážka i mokvající drobné projevy jevící známky infekce kůže. V případě podezření na svrab se vždy obraťte na lékaře, k samovolnému vyléčení bohužel nedochází. Jedinou cestou, jak se rychle zbavit svrabu, je léčba pod dohledem lékaře. Vzhledem k vysoké infekčnosti podléhá toto onemocnění také povinnému epidemiologickému hlášení.

Jak léčit svrab?

Cílem léčby svrabu je důsledná likvidace zákožky svrabové. V České republice se k tomu používá krém s účinnou látkou permethrin a individuálně připravovaná mast se sírou. Oba tyto přípravky jsou vázány na lékařský předpis. Zatímco krém s permethrinem stačí nanést jednorázově (ev. lze aplikaci po 7–14 dnech zopakovat), mast se sírou je třeba nanášet po dobu 3–5 dní. Samotné sírové mýdlo na svrab nestačí. Přípravky se nanášejí na celé tělo (od brady dolů) a po 8 až 12 hodinách se smyjí. Při jejich aplikaci je nezbytné věnovat speciální pozornost oblastem mezi prsty, na bříšcích prstů a v okolí nehtů.

Intenzivní noční svědění, přetrvávající i několik dní po úspěšné léčbě, je možné zmírnit pomocí léků na alergii, tzv. antihistaminik, případně kortikoidů. Na suchá, rozškrábaná místa je vhodné nanášet hojivý krém. Nezbytné je přeléčit všechny členy společné domácnosti a osoby, s nimiž byl infikovaný v blízkém kontaktu.

Jaká opatření se při svrabu doporučují?
Základní součástí léčby je důsledné dodržování hygienických opatření. Všechno oblečení, ručníky a lůžkoviny je nutné vyprat na 60 °C, přežehlit a nejméně další 3 dny nepoužívat, boty nenosit cca 5 dní. Co nelze vyprat, je možné umístit na několik dní do plastových pytlů. Za tuto dobu zákožka bez hostitele zahyne. Matrace, sedací soupravu, židle a také čalounění v autě je třeba vysát. Pro zvýšení efektivity můžete použít i insekticidní přípravek, případně parní žehličku (pro zákožku jsou smrtelné teploty nad 50 °C).

Preventivní opatření

Jedinou prevencí svrabu je dodržování základních hygienických pravidel. Bohužel i přesto může k nákaze někdy dojít. Rizikové je zejména cestování. Neuléhejte do povlečení, v němž před Vámi již někdo spal. Také se dávejte pozor na nevyprané ručníky či oblečení. A stejně obezřetní byste měli být i při výběru sexuálního partnera.


Články k tématu Svrab – příznaky a léčba

  • Pásový opar – příznaky a léčba

    Pásový opar – příznaky a léčba

    · 7 minut čtení
    Pásový opar (odborně herpes zoster) je nepříjemné a bolestivé virové onemocnění, které může postihnout každého, kdo v minulosti prodělal plané neštovice. Vir, který je způsobuje, totiž v těle zůstává v tzv. „spící“ formě a může se za určitých okolností probudit. Jak se pásový opar projevuje a jak se léčí?
  • Jak ošetřit puchýře?

    Jak ošetřit puchýře?

    · 7 minut čtení
    Puchýře, otlaky či mozoly vznikají nejčastěji v důsledku nevhodné obuvi či kloubních deformit na chodidlech. Svou roli hraje důležitou i délka pobytu v dané obuvi, tření i nadměrné pocení. Nejčastěji vznikají puchýře na chodidlech, a to na patě a na prstech u nohou.
  • Spálová angína je akutní zánět krčních mandlí doprovázený kožními příznaky. Tento druh akutní tonzitidy postihuje nejčastěji děti ve věku 5 až 15 let. Co spálovou angínu vyvolává, jak se léčí a jak nemocnému dítěti ulevit od příznaků?
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
Číst více od autora