Ledvinové kameny – příznaky, příčiny a léčba

5. 5. 2022 · PharmDr. Lucie Drábková · 11 minut čtení

Ledvinové kameny (též močové kameny) jsou poměrně častým onemocněním. Nejedná se o vlastní onemocnění ledvin, vznik ledvinových kamenů je zpravidla následkem nezdravého stavu organismu, při němž vznikají vhodné podmínky pro tvorbu kamenů. Proč ledvinové kameny vznikají, jak se projevují a jaké jsou možnosti léčby, se dozvíte v našem článku.

Mezi častá onemocnění ledvin patří tvorba kamenů kamenů.
Ledvinové kameny bývají původcem silně bolestivé ledvinové koliky.

Co jsou to ledvinové kameny?

Ledvinové kameny jsou krystalky nebo pevné útvary (konkrementy), které vznikají v ledvinách při přesycení moči kamenotvornými látkami, jako je kyselina močová, soli kyseliny šťavelové (oxaláty) nebo vápník. Kameny v ledvině buď mohou zůstat anebo se uvolní a přesouvají se do močovodu. V ideálním případě, tj. pokud to jeho velikost dovolí, močový kámen odejde z těla s močí bez závažných obtíží. Pokud je ale kámen větší, v močovodu uvízne a zabrání odtoku moči. V tom případě vzniká tzv. ledvinová kolika – jeden z nejbolestivějších stavů vůbec.

Ledvinové kameny v číslech

Podle údajů Evropské urologické společnosti se s ledvinovými kameny v průběhu života léčí asi každý desátý člověk. Pravděpodobnost, že se ledvinové kameny objeví i u vás,  je tedy 5-10 %. Častěji se ledvinové kameny vytvářejí u mužů než u žen (3:1), tento rozdíl se však postupem času neustále zmenšuje. Močové kameny trápí nejčastěji pacienty ve věku 30 až 50 let. Ledvinové kameny mají bohužel tendenci se vracet, proto by měl každý, kdo kameny jednou měl, pečlivě dbát na prevenci a upravit životní styl.


Typy ledvinových kamenů

Pokud kámen samovolně vymočíte, odneste ho k lékaři k provedení analýzy. Znalost typu vašich ledvinových kamenů pomůže zvolit vhodnou prevenci nebo léčbu při opakovaném výskytu. Existuje několik typů ledvinových kamenů:

  • kameny ze šťavelanu vápenatého
  • kameny z fosforečnanu vápenatého
  • kameny z kyseliny močové
  • kameny z močanu (urátu) amonného
  • struvitové kameny (vznikají při močových infekcích)
  • cystinové kameny a další méně časté druhy

Hlavní příznaky ledvinových kamenů

Ledvinové kameny mohou být zcela bez příznaků, na druhou stranu ale mohou vyvolat velmi silné bolesti. Záleží na typu močového kamene, jeho velikosti, tvaru a umístění v močovém ústrojí.

Ledvinová kolika – vzniká, pokud ledvinový kámen blokuje odtok moči. Projevuje se ostrou bolestí v bedrech a boku. Je-li kámen zachycen v močovodu, bolest je cítit v třísle, stehně, u mužů ve varlatech. Bolesti při ledvinové kolice přichází ve vlnách a nemění se při změně polohy těla. Jedná se o velmi bolestivý stav přirovnávaný k porodním bolestem. Kolika může být provázena i dalšími příznaky, jako je nevolnost, zvracení, krev v moči (růžově zbarvená moč), bolest při močení nebo horečka.

V případě podezření na ledvinovou koliku je třeba neodkladně vyhledat lékařskou pomoc.

Tupá bolest v boku  - pokud ledvinový kámen neblokuje močovod, může se projevovat opakovanými tupými bolestmi v boku. V případě těchto opakovaných problémů je vhodné navštívit praktického lékaře, který navrhne vhodná vyšetření pro zjištění přesné příčiny obtíží.

Ledvinové kameny bez příznaků – malé kamínky, které jsou obvykle lokalizovány v dolní části ledviny nebo jsou fixovány ve stěně močovodu, zpravidla nezpůsobují žádné potíže. K jejich odhalení většinou dojde při zobrazovacím vyšetření prováděném z jiného důvodu. Lékař navrhne konkrétní postup, jak kameny eliminovat.


Ledvinové kameny odhalí nejlépe běžné ultrazvukové vyšetření.
Při podezření na ledvinové kameny se provádí sono ledvin – bezbolestné vyšetření zabere pouze pár minut.

Příčiny vzniku ledvinových kamenů

Jako hlavní příčinu vzniku ledvinových kamenů lze zjednodušeně označit nerovnováhu ve složení moči. Nejčastěji se jedná o přesycení moči kamenotvornými krystalickými látkami, z nichž močové kameny vznikají. Příčinou tohoto stavu je hlavně:

  • nedostatečný příjem tekutin
  • nadměrný příjem vápníku
  • vysoký obsah soli v jídelníčku
  • zvýšený stres
  • nedostatek pohybu, nadváha a obezita
  • infekce močových cest v důsledku změn pH moči

Ledvinové kameny mohou vznikat také při užívání některých léků (léky k léčbě migrény, antacida, dlouhodobé užívání projímadel) nebo při nadužívání některých doplňků stravy, zejména vitaminu C nebo vápníku. Přehánět by se to nemělo ani s čaji (zejména silnými), kakaem a čokoládou. Stejně jako vitamin C jsou vydatnými zdroji šťavelanů přispívajících ke vzniku ledvinových kamenů.


Další příčiny vzniku ledvinových kamenů

Kromě těchto příčin rovněž platí, že sklony k tvorbě močových kamenů mohou být dědičné. Také lidé s urologickými onemocněními mají vyšší riziko vzniku ledvinových kamenů (houbovitá ledvina, podkovovitá ledvina, cysty nebo divertikly kalichu, vesiko-uretrální reflux, ureterokokéla, nefrokalcinóza a další). Vznik ledvinových kamenů může souviset i s onemocněními mimo močové ústrojí. Je to např. zvýšená produkce hormonů příštítných tělísek, onemocnění trávicího traktu (Crohnova choroba, odstranění části střeva, poruchy vstřebávání živin apod) nebo sarkoidóza.


Ledvinové kameny - léčba

V některých případech ledvinové kameny nevyžadují žádnou léčbu. Terapie není nutná, pokud kameny nezpůsobují žádné problémy – v tom případě pacient pouze pravidelně dochází na kontroly k lékaři. V ostatních případech lékař volí z několika postupů:

Medikamentózní léčba ledvinových kamenů – pokud kámen není příliš velký a je pravděpodobné, že vyjde z těla s močí, lékař předepíše léky, které proces vypuzení kamene urychlí a zmírní bolestivost. Používají se alfa-blokátory nebo léčivá látka nifedipin. Pomocnou léčbou jsou léky proti bolesti.

Aktivní léčba ledvinových kamenů

Pokud není vhodná konzervativní léčba, je dostupných několik způsobů, jak kámen z močových cest odstranit. Klasické chirurgické řešení, tzv. otevřená operace, je díky moderním metodám již prováděna zřídka.

  • Odstranění ledvinového kamene pomocí rázové vlny – odborně se tato metoda nazývá litotrypse rázovou vlnou (zkratka SWL – z anglického Sound Wawe Lithotripsy) -  kámen je rozdrcen z vnější strany těla pomocí krátkých impulzů zvukových vln o vysoké energii. Úlomky kamene pak odcházejí s močí v průběhu dnů či týdnů po zákroku.
  • Ureteroskopie (URS) – je endoskopické odstranění kamene. Jedná se o šetrný způsob, kdy je endoskop vsunut do těla močovou trubicí a poté se přes močový měchýř dostává výše do močových cest, odkud je možné kámen vytáhnout nebo jej rozdrtit. Zákrok se provádí v celkové nebo lokální anestezii. 
  • Odstranění ledvinových kamenů laserem –  jedná se o miniinvazivní moderní metodu, která v sobě kombinuje využití endoskopu a laseru. Lékaři pomocí laseru zabudovaného v endoskopu mohou drtit kameny různých velikostí ve všech částech močového traktu. Tento způsob léčby ledvinových kamenů je zatím dostupný jen na některých urologických pracovištích.
  • Chirurgický zákrok k odstranění objemných kamenů - oborně perkutánní nefrolitotomie (PNL) je metoda, při níž se kámen odstraní přístrojem zvaným nefroskop přímo z ledviny, a to malým řezem v kůži na zádech. Tento zákrok se provádí v celkové anestezii.

Prevence ledvinových kamenů

Vzhledem k tomu, že ledvinové kameny mají tendenci se vracet, je důležité dbát na prevenci. Zde jsou základní preventivní doporučení proti ledvinovým kamenům:

  • Upravte pitný režim

    Jelikož vysoká koncentrace moči je jedním z klíčových faktorů, které ovlivňují vznik ledvinových kamenů, je základním preventivním opatřením pít dostatečné množství tekutin. Denně byste měli vypít 2,5-3 litry, množství moči za 24 hodin by mělo být cca 2 litry. O dostatečném množství přijatých tekutin svědčí i barva moči – moč by měla být světle žlutá. Pokud je teplé počasí nebo se věnujete činnosti, při níž se více potíte, příjem tekutin nezapomeňte navýšit.

  • Ledvinové kameny – vhodné a nevhodné nápoje

    Polovinu přijatých tekutin by měla tvořit čistá pitná voda. Dále jsou vhodné minerální vody s nižším obsahem vápníku a sodíku, ale bohaté na hořčík. Dobrým doplněním pitného režimu jsou bylinné čaje. Nevhodné jsou naopak čaj, káva, coca-cola a další colové nápoje s obsahem kofeinu, slazené ovocné nápoje nebo bílé víno, které  podporují tvorbu kamenotvorných látek a způsobují nepříznivé okyselení moči. Pacienti často považují za vhodný nápoj pro prevenci ledvinových kamenů pivo. Tento mýtus bohužel musíme vyvrátit. Pivo je sice močopudné, ale způsobuje zvýšení množství kyseliny močové v moči a také její překyselení, což jsou faktory podporující tvorbu krystalků a kamenů. Navíc je pivo kaloricky velmi vydatné a přispívá ke zvýšení tělesné hmotnosti.


Trpíte-li na ledvinové kameny, dejte si pozor, jaké potraviny zařazujete do svého jídelníčku.
Ledviny připomínají svým tvarem fazole a není bez zajímavosti, že tyto luštěniny ledvinám zároveň prospívají.

Ledvinové kameny a dieta

Dalším důležitým krokem v prevenci ledvinových kamenů je úprava jídelníčku. Samozřejmě platí, že strava musí být vyvážená a pestrá, s dostatkem zeleniny a ovoce. Snažte se snížit množství soli (ne více než 3-5 g), živočišných tuků a cukru.

Omezte konzumaci potravin, které obsahují šťavelany (oxaláty), jako je špenát, čaj, čokoláda, kakao, sójové výrobky, batáty. Nízkou hladinu oxalátů mají naopak např. vejce, čočka, rýže, oloupaná jablka, květák nebo dýně. 

Omezte konzumaci potravin bohatých na puriny (červené maso, vnitřnosti). Zařaďte do jídelníčku rostlinné potraviny bohaté na bílkoviny (luštěniny).

Rizikovým faktorem pro vznik ledvinových kamenů je nadměrný příjem vápníku. Není pochopitelně žádoucí  z jídelníčku vyřadit všechny potraviny bohaté na vápník, protože vápník je pro zdraví velice důležitý. Omezení se týká spíše doplňků stravy - lidé, kteří již v minulosti měli ledvinové kameny, by měli tyto přípravky užívat pouze po poradě s lékařem. Podobné doporučení jako u vápníku lze vztáhnout i na vitamin C – ani jeho množství by nemělo být překračováno (denní dávka 80 mg). Naopak koncentraci kamenotvorných látek v moči pomáhá snižovat hořčík. Potraviny bohaté na hořčík jsou: listová zelenina, fazole, banány, celozrnné pečivo a cereálie.


  • Pohyb a omezení stresu

    Dbejte na pravidelný pohyb, dostatek tělesných aktivit je důležitý pro správné odvádění moči, ale také ke snížení míry stresu, který je považován za významný  rizikový faktor pro vznik mnoha onemocnění včetně ledvinových kamenů. Snažte se najít si každý den chvilku času na svoji oblíbenou aktivitu, ať už je to sport, meditace, poslech hudby, výtvarné aktivity nebo čas s přáteli. V případě dlouhodobého stresu neváhejte vyhledat odbornou pomoc.


Články k tématu Ledvinové kameny – příznaky, příčiny a léčba

  • Co pomůže při infekci močových cest?

    Co pomůže při infekci močových cest?

    · 5 minut čtení
    Infekce močových cest je typickou letní diagnózou, zejména u žen. Nechvalně známý „zánět močáku“ je velmi nepříjemný, a pokud se objeví první palčivé příznaky při močení, je vhodné reagovat velmi rychle. Jaké jsou nejčastější příčiny zánětu, lze ho při včasném podchycení zastavit a kdy je lepší variantou vydat se rovnou k lékaři? Podrobnosti se dozvíte v našem článku.
  • Inkontinence – příčiny a léčba

    Inkontinence – příčiny a léčba

    · 12 minut čtení
    S močovou inkontinencí se potýká až 40 % žen ve věku nad 60 let. Potíže s únikem moči se však nevyhýbají ani mladým ženám, mužům nebo dětem. Problémem je inkontinence stolice, ve vysokém věku se týká 10–20 % osob. Jaké jsou nejčastější příčiny úniku moči nebo stolice? Jaké rozlišujeme typy a stupně inkontinence a jak se inkontinence léčí? 
  • Lichořeřišnice

    Lichořeřišnice

    · 5 minut čtení
    Většinou ji známe ze zahrádek či balkonů a říkáme jí prostě „řeřicha“. Tato nenáročná popínavá letnička se žlutými až ohnivě červenými květy se správně nazývá lichořeřišnice větší a její využití je mnohem širší, než byste čekali.
O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora