PharmDr. Lucie Drábková

PharmDr. Lucie Drábková

33 článků
 • Štítná žláza, její funkce a onemocnění

  Štítná žláza je nepostradatelný orgán našeho těla. Produkuje životně důležité hormony ovlivňující látkovou výměnu i celkovou imunitu. Nejčastějšími nemoci štítné žlázy jsou snížená či zvýšená funkce (hyportyreóza a hypertyreóza) a karcinom štítné žlázy.
  Štítná žláza, její funkce a onemocnění
 • Spálová angína - příznaky, léčba a režimová opatření

  Spálová angína je akutní zánět krčních mandlí doprovázený kožními příznaky. Tento druh akutní tonzitidy postihuje nejčastěji děti ve věku 5 až 15 let. Co spálovou angínu vyvolává, jak se léčí a jak nemocnému dítěti ulevit od příznaků?
  Spálová angína - příznaky, léčba a režimová opatření
 • Snižování horečky u dětí a kojenců

  Horečka u dětí je je častý zdravotní problém, který maminky malých ratolestí řeší. Zvýšená tělesná teplota je příznakem onemocnění a zároveň obranným mechanismem organismu. Jak správně horečku u miminka, resp. horečku u dítěte srazit, poradíme v článku.
  Snižování horečky u dětí a kojenců
 • Zadržování vody v těle – příznaky, příčiny a řešení

  Zadržování vody v těle může mít celou řadu příčin od hormonálních výkyvů, přes nezdravou stravu až po dlouhé cesty v letadle. Typicky tělo zadržuje vodu také v těhotenství. Jak poznáte, že vaše tělo vodu zadržuje, a jak rovnováhu tekutin obnovit?
  Zadržování vody v těle – příznaky, příčiny a řešení
 • Meningitida – příznaky, přenos a léčba

  Meningitida neboli zánět mozkových blan je velmi závažné onemocnění, které může mít trvalé následky nebo v nejhorším případě skončit úmrtím pacienta. Pro léčbu meningitidy je zásadní včasná diagnóza a nasazení léčby. Dobrou zprávou je, že proti meningitidě se lze očkovat.
  Meningitida – příznaky, přenos a léčba
 • Spánková apnoe - příznaky, typy a léčba

  Spánková apnoe je važná porucha, při níž dochází k opakovaným zástavám dechu během spánku a k snížení saturace kyslíku v krvi. Hlavními příznaky jsou chrápání, nadměrné probouzení či denní spavost. Onemocnění má vliv na zdraví pacienta i kvalitu jeho života.
  Spánková apnoe - příznaky, typy a léčba
 • Bipolární porucha - příznaky a léčba

  Bipolární afektivní porucha, dříve označovaná také jako maniodeprese, je celoživotní onemocnění, které se řadí mezi poruchy nálady. Jak rozlišit běžné změny nálady od bipolární afektivní poruchy a jak se toto závažné duševní onemocnění léčí? Dozvíte se v našem článku.
  Bipolární porucha - příznaky a léčba
 • Impetigo – příznaky, prevence a léčba

  Impetigo je nejčastější dětskou kožní bakteriální infekcí. Typickým projevem jsou medově zbarvené krusty, které se v postižené oblasti tvoří.  Impetigo je nejčastěji vyvoláno zlatým stafylokokem. Jak impetigo vypadá, jak se léčí a jak se bránit jeho rychlému šíření?
  Impetigo – příznaky, prevence a léčba