Postcovidový syndrom: Poruchy paměti a soustředění, zapomnětlivost

4. 5. 2021 · Mgr. Radka Grec · 5 minut čtení
 • Paměť

V souvislosti s prodělaným onemocněním COVID-19 se u mnoha lidí objevují pozdní a mnohdy i dlouhotrvající následky (tzv. postcovidový syndrom), jakými jsou poruchy soustředění a zapomnětlivost. Vážnější a déletrvající jsou tyto následky zejména u lidí se závažným průběhem nemoci COVID-19, mohou se však objevovat i u zcela bezpříznakových pacientů.

Postcovidový syndrom soustředění

Jak COVID-19 ovlivňuje naši paměť a soustředění

Poruchy paměti a soustředění po prodělaném COVIDu velmi často souvisejí i s dalšími příznaky postcovidového syndromu, zejména s únavou a nespavostí. Když trpíte celkovým nedostatkem energie, není divu, že ani mentální energie se Vám nedostává. Jakékoliv soustředění a duševní práce pak bývají velmi obtížné. Onemocnění COVID-19 provází i zvýšená míra stresu a úzkosti. Zejména pobyt v nemocnici je pro mnoho pacientů stresující zážitek. Nepříjemné vzpomínky na průběh nemoci a také obavy o své zdraví i o zdraví svých blízkých, to vše spolu s úzkostí negativně ovlivňuje naše aktuální psychické rozpoložení a tím i soustředění. U malého procenta lidí mohou být poruchy soustředění a zapomnětlivost i přímým následkem virové infekce, kdy virová infekce zasáhla i mozek nebo vyprovokovala nepřiměřenou reakci našeho imunitního systému. Poškození mozkových buněk může vzniknout i v důsledku nedostatečného přísunu krve (při krevních sraženinách) či nedostatku kyslíku při komplikovaném průběhu nemoci. Některá tato poškození mohou být přitom nevratná.

Jaké další příznaky kromě poruch soustředění a zapomnětlivosti můžete sledovat:

 • Poruchy pozornosti
 • Neschopnost rychlé komunikace, problémy s vybavováním některých slov
 • Obtížné rozhodování
 • Neschopnost provádět více úkolů současně
 • Obtížné zahájení či dokončení určitých aktivit a úkolů
 • Zvýšená chybovost při práci

Všechny tyto příznaky negativně ovlivňují náš každodenní život a zejména rychlý návrat k běžným aktivitám či do zaměstnání. Souhrnně se někdy můžete setkat s pojmem „brain fog“.

Kdy k lékaři ?               

Poruchy paměti a soustředění mohou být počátečními příznaky i některých vážnějších chronických nemocí, jako je například Alzheimerova choroba či některé typy demencí. Proto se v případě neustupujících obtíží raději obraťte co nejdříve na lékaře.

 

Komentář odborníka:

Postcovidový syndrom a jeho projevy jsou velmi různorodé a mnohdy neočekávané.

MUDr. Helena Jiráková
Na dotaz odpovídá MUDr. Helena Jiráková

praktický lékař/alergolog Klatovy

Postcovidový syndrom a jeho projevy jsou velmi různorodé a mnohdy neočekávané. Zvláště v raném období po prodělání tohoto onemocnění těžko určit, zda se jedná o následky infekce COVID-19 nebo jestli infekce urychlila exacerbaci stávajícího onemocnění, které až dosud probíhalo skrytě. Stejně tak jako nelze předpovědět, jakou dobu budou potíže přetrvávat - zda budou přechodné nebo zůstanou jako trvalé následky. Odpověď na tuto otázku nemůžeme dát ani my, ani ostatní specialisté. S poruchami paměti a soustředění a zvýšenou zapomnětlivostí se ve značně vysokém procentu setkáváme v každodenní praxi u řady pacientů po prodělaném onemocnění COVID-19. Vždy je v tomto případě nutné pátrat po příčině nebo možné souvislosti s prodělaným onemocněním. V řadě oblastí můžeme pomoci my, v řadě oblastí toho může pacient udělat mnoho sám pro sebe především návratem k běžným činnostem a vyváženým přístupem k přiměřené pohybové aktivity a odpočinku.“

 

Co pro sebe můžete udělat sami?

Vhodná je jakákoliv duševní aktivita, jako je například čtení (ideálně čtěte nahlas – zapojíte tak více mozkových center), luštění křížovek, sudoku nebo hraní pexesa. V případě, že máte před sebou práci vyžadující plné soustředění, omezte ve Vašem okolí vše, co by Vás mohlo rušit, a vyhraďte si na tuto činnost dostatek času. Pro Vaši paměť a soustředění je nezbytný i dostatek spánku a v neposlední řadě také pravidelná pohybová aktivita. I taková svižná procházka může být způsobem, jak posílit Vaši paměť a soustředění. Významnou úlohu má i naše strava. Ta by měla kromě vitaminů a minerálů (zejména vitaminy skupiny B, hořčík) obsahovat i dostatek omega-3 nenasycených mastných kyselin (např. mořské ryby, ořechy, lněná semínka). Naopak se teď raději vyhýbejte alkoholu.

Jak pomůže lékárna

Omega-3 mastné kyseliny přispívají k udržení normální činnosti mozku, proto je dodávejte nejlépe denně, například pomocí doplňků stravy.  Sáhnout můžete také po některém z léků na podporu paměti (tzv. nootropika), které obsahují piracetam či extrakt z jinanu dvoulaločného (ginkgo biloba). Příznivě ovlivňují činnosti mozkových buněk, a tak zlepšují soustředění, schopnost učení a snižují zapomínání. Tyto léky můžete koupit i bez lékařského předpisu. Ginkgo biloba najdete i mnoha doplňcích stravy či čajových směsích. A ke snížení míry únavy a vyčerpání a pro normální psychickou činnost je nezbytný také dostatečný příjem hořčíku. V případě, že Vás současně trápí nespavost, sáhněte i po některém z bylinných přípravků pro lepší spánek.

Návrat po COVIDu zpátky do formy může někdy trvat déle, než jste si představovali. Dopřejte proto Vašemu tělu dostatek pestré stravy, přiměřené pohybové aktivity i odpočinku. To vše, spolu s dobrou náladou, je tou nejlepší cestou k Vaší plné psychické kondici.

Zdroje:

Post‑covidový syndrom – další záludnost COVID‑19. Medical Tribune 03/2021

Po prodělané infekci covid-19 může pacienty potrápit nejen kašel a bolesti, ale i zapomnětlivost. Potíže přetrvávají i více než 12 týdnů. Česká lékárnická komora.

Články k tématu Postcovidový syndrom: Poruchy paměti a soustředění, zapomnětlivost

 • Covid 19: Ztráta čichu a chuti

  Covid 19: Ztráta čichu a chuti

  · 5 minut čtení
  • Koronavirus
  • Omega 3-6-9
  • Vitamíny a minerály
  Průběh nemoci COVID-19 je až v 80 % případů spojen s částečnou nebo celkovou ztrátou čichu (anosmie) a chuti (ageusie). Tyto potíže se ve většině případů objevují současně, ale mohou se vyskytovat i jednotlivě, častěji jen jako ztráta čichu. Mnohdy jsou i jediným příznakem probíhajícího onemocnění, zejména u mladších osob.
 • Únava po prodělaném onemocnění Covid-19

  Únava po prodělaném onemocnění Covid-19

  · 7 minut čtení
  • Únava a vyčerpání
  Únava je jedním z nejčastěji popisovaných příznaků tzv. postcovidového syndromu, tedy syndromu, s nímž se setkává mnoho pacientů pro prodělaném onemocnění COVID-19. 
 • V souvislosti s onemocněním COVID 19 se u mnoha lidí, kteří touto nemocí prošli, setkáváme i s tzv. postcovidovým syndromem. Jedná se o soubor rozličných příznaků, přičemž nejčastěji jsou postiženy dolní dýchací cesty a plíce.