Menopauza – mýty a fakta

2. 9. 2019 · 4 minuty čtení
 • Menopauza
 • Ženy
Menopauza nemá obecně moc dobrou reputaci. Přitom se jedná o zcela přirozený proces, kterým kolem padesátého roku života prochází každá žena. Přesto o menopauze stále koluje spousta mýtů a ne vždy zcela správných informací.

Mýtus číslo 1: Menopauza je něco, čeho by se měla každá žena obávat

Rozhodně nikoliv. Očekávání negativních projevů menopauzy může podle odborníků skutečně příznaky zhoršit. Důležité je vnímat tuto životní etapu jako start do nové éry. Vždyť po menopauze ženy vzhledem k průměrnému věku čeká ještě více než 30 let života! Dnešní padesátnice nejsou rozhodně bezzubé stařenky v šátcích, jaké známe z fotografií z počátku 20. století. Naopak - jsou to aktivní šik dámy v nejlepším věku, které chtějí a také mohou žít naplno.

Menopauza

Mýtus číslo 2:  Menopauza znamená, že prostě jednoho dne přestanu mít měsíčky

Toto tvrzení není tak úplně pravdivé. Přestože u některých žen může menopauza skutečně nastat takovýmto způsobem, většinou se jedná o postupný proces, který se projevuje kombinací více příznaků souvisejících se snižujícími se hladinami hormonů. Mezi příznaky přechodu patří kromě postupného vymizení menstruace návaly horka, noční pocení, výkyvy nálad, vaginální suchost, poruchy spánku a soustředění, zhoršení kvality vlasů a pokožky, přibývání na váze a další. O menopauze hovoříme, pokud od posledních měsíčků uběhl 1 rok. Přechodné období, kdy se projevují uvedené příznaky a menstruace začíná být nepravidelná, nazýváme klimakterium, tedy přechod.

Mýtus číslo 3: V přechodu nelze otěhotnět

Pokud od poslední menstruace neuplynul ještě více než jeden rok, pak nelze říci, že je funkce vaječníku již zcela vyhaslá. Proto se poraďte se svým gynekologem, jak se v období přechodu nejlépe chránit před nechtěným těhotenstvím.

Mýtus číslo 4:V menopauze každá žena přibere

Zdaleka nelze tvrdit, že by každá žena v přechodu nabrala přebytečná kila. Velké procento zralých žen stále aktivně sportuje, dodržuje zásady zdravé životosprávy a hmotnost si dlouhodobě udržuje. Je jistě pravda, že metabolismus se s věkem zpomaluje a (nejen) ženy by měly s přibývajícími lety mírně upravit, resp. snížit příjem energie. Na druhou stranu několik kilogramů navíc u padesátnic rozhodně není žádná katastrofa. Pokud si budete udržovat optimální hodnotu BMI, pak není třeba si dělat starosti s pár centimetry v pase navíc.

Mýtus číslo 5: Menopauzu není třeba řešit léky

To je velmi individuální. Záleží na závažnosti příznaků a přítomnosti rizikových faktorů u každé pacientky. S hormonální léčbou příznaků menopauzy začali v USA již v 60. letech minulého století. V České republice boom předepisování těchto přípravků nastal v 90. letech. Bohužel časem se ukázalo, že hormonální přípravky, které nahrazují ubývající ženské hormony, mohou u některých pacientek zvyšovat riziko některých onemocnění. Proto nyní lékaři léčbu pomocí těchto preparátů doporučují méně, v co nejnižším dávkování a na co nejkratší dobu. Pro mnoho žen však přesto tyto přípravky i nadále představují velké zlepšení kvality života.

Mýtus číslo 6: Kromě hormonální substituční léčby na nepříjemné příznaky nic jiného neexistuje

Kromě hormonální substituční terapie k bezproblémovému zvládnutí menopauzy mohou přispět speciální doplňky stravy vytvoření speciálně pro ženy v této životní etapě. Z bylinných výtažků, které zpravidla tvoří jejich základ, jmenujme, např. sóju (i jiné bobovité rostliny), červený jetel, vojtěšku, len setý, chmel otáčivý, ploštičník hroznatý a další. Všechny tyto byliny jsou totiž zdrojem fytoestrogenů, které mohou přispívat k mírnění nepříjemných příznaků přechodu.

Mýtus číslo 7: Nepříjemné symptomy má v menopauze každá žena

Nemusí mít. Každá žena je jiná a skutečně existují i takové, u nichž přechod proběhne zcela bezproblémově a dá o sobě vědět jen vymizením měsíčků. O menopauze smýšlejte pozitivně, bez předsudků – i to vám pomůže období snáze překonat.

Mýtus číslo 8: Po menopauze mě čekají potíže s udržením moči

Rozhodně neplatí, že byste si k padesátým narozeninám měla zakoupit balík inkontinenčních vložek. Svaly pánevního dna sice mohou začít ochabovat, nicméně je možné posilovat je speciálním cvičením (Kegelovy cviky, cvičení paní Mojžíšové) a zůstat i v této oblasti zcela fit až do velmi pokročilého věku.

Mýtus číslo 9: Menopauza, to je definitivní konec sexu

Ani zdaleka. Pro mnoho žen je právě druhá polovina života obdobím, kdy díky zkušenostem, vyzrálosti a sebevědomí prožívají nejlepší sex. Jistou komplikací může být vaginální suchost, která souvisí s úbytkem hormonů, nicméně tento problém je řešitelný pomocí vhodných lubrikačních prostředků na bázi vody. Pokud tyto nedostačují, pak jsou na předpis k dispozici vaginální přípravky s obsahem estrogenu. Stačí se poradit s gynekologem.

Podrobnější čtení:

 • https://www.everydayhealth.com/menopause/myths-about-menopause.aspx
 • https://www.prevention.com/health/a20486716/10-menopause-myths/
 • https://www.solen.cz/pdfs/lek/2014/02/05.pdf
 • https://www.solen.cz/pdfs/int/2011/01/10.pdf
 • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/symptoms-causes/syc-20353397?p=1

Články k tématu Menopauza – mýty a fakta

 • Jak zůstat ve formě v období menopauzy?

  Jak zůstat ve formě v období menopauzy?

  · 2 minuty čtení
  • Menopauza
  • Vitamin D

  I když se to tak možná nezdá, menopauza je začátkem krásné životní etapy. Lze ji přijmout s optimismem a nadhledem. V tom vám pomůže pravidelný pohyb, čerstvý vzduch a vyvážený jídelníček. Přečtěte si jaký druh sportu a stravy je pro toto období nejvhodnější.

 • Co pomůže při vaginální mykóze?

  Co pomůže při vaginální mykóze?

  · 2 minuty čtení
  • Ženy
  • Vaginální infekce
  • Intimní hygiena

  Vaginální mykóza je nepříjemné onemocnění vaginy a jejím nejčastějším původcem je kvasinka Candida albicans. Kvasinky jsou součástí běžné mikroflóry a neškodí, dokud se nepřemnoží. Až 75 % žen onemocní alespoň jednou za život vaginální mykózou. U mnoha z nich dochází k tomuto onemocnění opakovaně.

 • Endometrióza trápí až 10 % žen v plodném věku. Jaké má příznaky?

  Endometrióza trápí až 10 % žen v plodném věku. Jaké má příznaky?

  · 3 minuty čtení
  • Ženy
  • Hormonální systém
  • Bylinky

  Endometrióza postihuje 5–15 % žen v plodném věku. Patří tak mezi poměrně častá, přesto málo známá chronická a bolestivá ženská onemocnění. Je způsobena přítomností endometria (tj. děložní sliznice neboli výstelky dělohy) mimo dělohu. Nejčastěji zasahuje další orgány v malé pánvi - pobřišnici, vaječníky, močový měchýř či střevo. Prakticky ale může zasáhnout jakoukoli tkáň v těle, kromě srdce...