Jak zůstat ve formě v období menopauzy?

I když se to tak možná nezdá, menopauza je začátkem krásné životní etapy. Lze ji přijmout s optimismem a nadhledem. V tom vám pomůže pravidelný pohyb, čerstvý vzduch a vyvážený jídelníček. Přečtěte si jaký druh sportu a stravy je pro toto období nejvhodnější.

Vyživujte pleť zevnitř

Vhodná úprava jídelníčku vám pomůže kompenzovat určité nedostatky, které menopauza způsobuje. Zdvojnásobuje se spotřeba vitamínu D a v těle dochází k poklesu vápníku (až o 30 procent). Proto je třeba zvýšit jejich příjem. Vápník najdete například v mléčných produktech, vitamin D se nachází v rybách – lososu, tuňáku nebo také v mušlích. Jelikož také dochází ke ztrátě lipidů a pleť se vysušuje, je vhodné ji dopřát potraviny s vysokým obsahem mastných kyselin a olejů. Proto zařaďte do svého jídelníčku např. lněný olej, semínka, více ryb, ořechů a vajec.

Nezapomínejte na pohyb

Pohyb je jednou z nejlepších prevencí osteoporózy. Vyzkoušejte svižnější procházky, plavání nebo jógu. Jóga je skvělá, protože kombinuje meditaci a pohyb, díky čemuž zklidníte tělo i mysl. Nevhodné jsou naopak sporty, při nichž dochází k častým nárazům a klouby při pak trpí (tenis, běh po tvrdém povrhu, aerobic atd.).

Dopřejte si chvilku klidu

A co je vůbec nejúčinnější zbraní? Odpočinek. Můžete si dopřát dobré jídlo nebo si užít chvilku pro sebe při aromatické koupeli. Svou pleť potěšíte nanesením masky, která jí dodá ztracenou energii a vy si mezitím můžete číst kvalitní knihu nebo poslechnout oblíbenou hudbu. Zkrátka dopřejte si chvilku pro sebe a hýčkejte se.