Vaginální kvasinkové infekce

16. 4. 2019 | 0x
Vaginální kvasinková infekce, též vaginální mykóza, je onemocnění, s nímž se alespoň jednou v životě setká valná většina žen. Původcem obtíží je nejčastěji kvasinka s názvem Candida albicans, proto se také někdy hovoří o kandidóze.

Proč vznikají vaginální mykózy?

Příčinou vaginálních mykóz je narušení přirozeně kyselého prostředí v pochvě, které je udržováno běžně přítomnými bakteriemi (laktobacily). Pokud dojde k narušení rovnováhy, kvasinky se přemnoží a rozvine se infekce. Typickou situací, kdy se může vyskytnout vaginální mykóza, je antibiotická léčba, která bohužel působí i proti prospěšným laktobacilům.

Jak poznáte, že máte vaginální mykózu?

Hlavními příznaky vaginální mykózy je svědění nebo pálení v pochvě a v jejím okolí provázené zvýšeným výtokem (bílý, hrudkovitý, tvarohovitý). Bývá přítomno zarudnutí a pohlavní styk bývá bolestivý. Kvasinkovou infekcí mohou trpět i muži, nemusejí však mít žádné příznaky. Z tohoto důvodu je třeba zvláště při opakovaných problémech přeléčit i partnera. Ke kvasinkovým infekcím mají obecně větší sklony například diabetici.

Co udělat, aby se kvasinkové infekce nevracely?

Kvasinkové infekce mají bohužel tendenci se vracet. Naštěstí existují tipy, jak opakování nepříjemných obtíží zabránit. Obvykle je třeba komplexnější přístup zahrnující úpravy hygienických návyků, jídelníčku a životního stylu.

Hygienické návyky

Při osobní hygieně je vhodné preventivně používat speciální mýdla pro běžnou intimní hygienu. Koupele nahraďte každodenním sprchováním. Dbejte vždy na důkladné osušení, vlhké prostředí je pro kvasinky ideálním prostředím. Nepoužívejte parfémované vložky a mýdla. Ani přehnaná hygiena není žádoucí. Menstruační vložky a tampony měňte každé 2-4 hodiny. Po dobu nemoci nepoužívejte tampony.

Úprava jídelníčku

Zdravá a vyvážená strava je alfou a omegou pro celkové zdraví a obranyschopnost organismu, tedy i v případě mykotických infekcí. Omezte konzumaci sladkostí, sušeného ovoce, plísňových sýrů a potravin s vysokým podílem škrobu. Zařaďte více přirozeně kvašených potravin (jogurty, zelí, jiná zelenina).

Životní styl

Noste prodyšné bavlněné spodní prádlo (nevhodná jsou tanga), oblečení by mělo být volné a umožňovat cirkulaci vzduchu. Při léčbě antibiotiky nezapomínejte užívat probiotika. Při opakovaných gynekologických obtížích je vhodné věnovat pozornost také svalům pánevního dna a posílit je. Důležitou roli hraje také psychika a spokojenost ve vztahu.

Kdy navštívit lékaře?

Výběr přípravků pro samoléčbu vaginálních mykóz je široký, přesto jsou situace, kdy je vhodné navštívit lékaře, a to:

 • při první kvasinkové infekci a u dívek mladších 18 let
 • pokud není patrné zlepšení po 3–4 dnech samoléčby
 • při opakované infekci během jednoho roku (3× a více)
 • při netypických příznacích – hustý nažloutlý výtok zapáchající po rybách
 • při bolestech v podbřišku

Jak pomůže lékárna?

 • Kvasinková infekce se dá většinourychle a spolehlivě vyléčit. S léčbou je nezbytné začít co nejdříve po propuknutí příznaků.
 • K léčbě vaginální kvasinkové infekce jsou ideálníkombinované léčivé přípravky „combi“ (tablety i krém), které působí komplexně.
 • Pro okamžitou úlevu od bolesti, od svědění, pálení a pro snížení množství výtoku použijte speciální vaginální roztok.
 • Při opakovaných infekcích je doporučována systémová enzymatická léčba.
 • Kromě registrovaných léků můžete vyzkoušet další podpůrné vaginální přípravky, které pomáhají udržovat kyselé pH a přispívají tak k prevenci opakovaných zánětů.
 • Pro obnovení zdravých poměrů v pochvě jsou vhodné probiotické přípravky. Probiotika můžete užívat jak lokálně, tak celkově.