Fakta a mýty o vaginální mykóze

 • Zdraví a prevence
Nenechte si znepříjemnit svoji dovolenou! Zejména v letních měsících se zvyšuje riziko tzv. plážových infekcí. Po návratu z dovolené navštíví gynekologickou ordinaci celá řada pacientek se stejným problémem – vaginální mykózou.

Jaké jsou nejčastější příčiny vaginálních mykóz? Mohou to být:

 • teplé a vlhké prostředí, např. pokud žena zůstane v mokrých plavkách;
 • upnuté, neprodyšné spodní prádlo a oblečení ze syntetických materiálů;
 • nedostatečná nebo naopak přehnaná hygiena, nevhodné přípravky;
 • časté koupání v chlorované vodě, ale i v přírodě, hlavně v rybnících a řekách;
 • nedostatečný pitný režim; nadměrná konzumace sladkostí;
 • nedostatek pohybu, stres, fyzická a duševní únava, vyčerpání;
 • onemocnění cukrovkou; poruchy imunity aj.

 

Jedná se o jednu z nejčastějších poševních infekcí, přesto stále existuje řada omylů, které s vaginální mykózou souvisí.  Mezi ty nejrozšířenější patří:

1. Příčinou mykózy je nedostatečná hygiena.

Hygiena je velmi důležitá a může se vznikem vaginální mykózy souviset. Nebezpečná však není pouze nedostatečná hygiena, problémem může být i tapřehnaná. Ženy s výtoky často zkouší nejrůznější výplachy, deodoranty, parfémované toaletní pomůcky a intimní mýdla. Všechny tyto faktory však zhoršují křehkou bakteriální rovnováhu v pochvě. Původcem vaginální mykózy jsou některé kvasinky druhu Candida, které se v pochvě přirozeně vyskytují a souvisí s hladinou estrogenu v organizmu ženy. Mykóza tak postihuje především ženy v produktivním věku, tedy od první menstruace do menopauzy.

2. Mužů se mykóza netýká

Sice to není běžné, ale i muži mohou mít obtíže. Mykóza se u nich projevuje ve formě zánětu předkožky žaludu. Ovšem většinou se žádné příznaky neprojeví a odhalit onemocnění bývá složitější. U páru se velmi často stává, že si infekci opakovaně předává. Z toho důvodu by se měli léčit oba partneři najednou. V tomto případě lze využít kombinovaná balení léčivých přípravků, která obsahují vaginální čípky a krém k ošetření poševní oblasti (pro úlevu od nepříjemného svědění) anebo právě k léčbě partnera.

3. Svědění? Tak to je určitě mykóza.

Ano, svědění až bolest v intimních partiích patří k základním příznakům vaginální mykózy a dá se říct, že ji vždy doprovází. Stejně tak se ale svědění projevuje i u dalších intimních problémů a infekcí. Takže si dobře zapamatujte další příznaky vaginální mykózy: bělavý hrudkovitý výtok, který v tomto případě zpravidla nezapáchá, otok nebo zarudnutí postiženého místa.

4. Mykóza se vyskytuje pouze v létě.

Léto, to je koupání, cestování nebo večerní posezení. Všechny tyto aktivity mohou mít na svědomí intimní problémy. Existují však další věci, na které si musíme dávat pozor. A ty už nesouvisí pouze s letními měsíci. Jízda na kole, nadměrná konzumace sladkostí, onemocnění léčená antibiotiky, těsné a neprodyšné oblečení.

 

Na pozoru je tak dobré se mít neustále. Součástí domácí i cestovní lékárničky by pak měla být antimykotika, která je v případě výskytu mykózy dobré použít co nejdříve. 

Články k tématu Fakta a mýty o vaginální mykóze

 • Alzheimerova nemoc nebrání prožívat lásku

  Alzheimerova nemoc nebrání prožívat lásku

  • Zdraví a prevence
  • Paměť

  Často v hovorech s přáteli nebo v rodině slýcháme věty typu: „Ten “Němec“ mi zase někam schoval brýle.“ Nebo „to je ta moje skleróza“. Jde o pouhé zhoršení paměti, nebo se jedná o nastupující nemoc?

 • Kdy používat repelenty?

  Kdy používat repelenty?

  • Zdraví a prevence

  Pokud chodíte v létě rádi do přírody, je dobré mít vždy u sebe repelent. Ten Vás ochrání před mnoha druhy obtížného hmyzu, který může pobyt venku velmi znepříjemňovat. Repelenty obsahují účinné látky, které odpuzují komáry, klíšťata, ovády a mušky.

 • Nočním spánkem ke zdravějšímu životu

  Nočním spánkem ke zdravějšímu životu

  • Zdraví a prevence
  • Paměť

  V dětských pokojích našich babiček visíval obrázek anděla strážného, jak se sklání nad spícím dítětem a chrání je. Moderní věda existenci tohoto ochránce potvrdila: jmenuje se melatonin. Jedná se o „spánkový“ hormon tvořící se ve žláze epifýze (šišince neboli nadvěsku mozkovém), a to téměř výhradně během tmavé části dne.