Laryngitida – pro dospělé pár dní chrapot, pro malé děti život ohrožující problém
Laryngitida je zánět hrtanu nejčastěji vyvolaný virovou infekcí. Hlavním příznakem laryngitidy je suchý štěkavý kašel, chrapot nebo ztráta hlasu. Laryngitida u dospělých většinou nepředstavuje závažný problém, ale u malých dětí někdy bývá velmi dramatický – dítě se v důsledku otoku hrtanu může začít dusit. Pro všechny rodiče je proto důležité vědět, jak v případě potřeby postupovat.

Příčiny laryngitidy
Nejčastěji je laryngitida vyvolána virovou infekcí, vzácně i bakteriální. Kromě infekčního původu může laryngitidu vyvolat i podráždění dýchacích cest (chemikálie, cigaretový kouř, nadměrná konzumace alkoholu) nebo přílišné namáhání hlasivek při zpěvu, křiku nebo dlouhém hlasitém mluvení. Své o laryngitidě vědí zpěváci nebo třeba učitelé.
Příznaky laryngitidy, její trvání a nakažlivost
Častou otázkou pacientů je, jak dlouho laryngitida trvá. Akutní zánět hrtanu obvykle odezní za několik dní, obdobně jako běžné nachlazení. V některých případech se však jedná o chronické onemocnění, které přetrvává dlouhodobě. Chronický chrapot souvisí často s kouřením, s některými nervovými poruchami, s uzly nebo polypy na hlasivkách, s poraněním, nádory atd. V tomto případě je na místě specializovaná péče v ordinaci ORL specialisty.
Při virové infekci je inkubační doba 1-3 dny, infekce může být samozřejmě nakažlivá, přenáší se vzduchem.
Jak laryngitidu poznat?
Laryngitidu rozpoznáme podle několika typických příznaků. Mezi ty nejčastější příznaky laryngitidy patří:
- Chrapot
- Suchý dráždivý, štěkavý až kokrhavý kašel
- Oslabení až ztráta hlasu, obtížní mluvení
- Šimrání v krku, pocit podrážděného hrdla
- Bolest v krku
- Ztížené polykání, suchost v krku
- Sípot, obtížné dýchání (zejména u dětí)
- Zvýšená teplota, malátnost
Průběh laryngitidy u dětí
Akutní laryngitida často postihuje kojence, batolata a děti předškolního věku. Podle statistik se nejčastěji vyskytuje kolem 4. roku věku a u chlapců 2x častěji než u děvčat. Během roku se laryngitida objevuje ve dvou zásadnějších vlnách, a to v jarních a podzimních měsících. Zejména ohroženi jsou při laryngitidě alergici, jejichž sliznice je citlivější na podněty vedoucí k otoku. Typickým příznakem laryngitidy je tzv. hrtanový kašel – suchý dráždivý, štěkavý až kokrhavý kašel.
Následkem virové infekce dochází k otoku sliznice horní části dýchacích cest, který je patrný zejména v jejím nejužším místě – v okolí hlasivek. Zúžením průměru hrtanové části dýchací trubice a otokem hlasivkových vazů se zhorší průchodnost vzduchu při dýchání. Je patrný ztížený a slyšitelný nádech připomínající chrčení. Může se objevit také chrapot až ztráta hlasu. Dítě je neklidné, bledé a kůži má pokrytou studeným potem. Teplota nemusí být vždy přítomna. Laryngitida u kojenců a batolat se projevuje také zvýšeným sliněním.
Velmi často záchvat laryngitidy vzniká v noci, náhle a zcela bez dalších příznaků. Pokud má dítě rýmu nebo nachlazení a začne chraptět, sípat nebo se objeví suchý kašel, je třeba počítat s možným výskytem záchvatu. Mnohem účinnější než léky proti kašli je v tomto případě podání antihistaminika (léku proti alergii), který omezí tvorbu otoku sliznic, a zmírní tak možný akutní záchvat laryngitidy.
Akutní laryngitida u dítěte – co dělat, když dítě nemůže dýchat
Pokud se u dítěte projeví výše popsané potíže s dýcháním, můžete mu rychle pomoci několika způsoby:
- Dítě zabalte do deky a přeneste na čerstvý studený vzduch (sedněte si k otevřenému oknu, jděte na balkón), pokud je teplo, sedněte si s ním k otevřenému mrazáku – s vdechováním studeného vzduchu se zmírní projevy otoku sliznice.
- Vytvořte studený obklad kolem krku (studený a přes to suchý zábal).
- Při dušnosti je třeba dítě utišovat – pláč a vzlykání stav zhoršuje.
Pokud jste se dříve nesetkali s akutním záchvatem laryngitidy, nevíte si rady nebo se stav dítěte zhoršuje, vždy volejte záchrannou službu (ZZS: 155) a jednejte podle rady operátora. Nikdy nejezděte do nemocnice vlastním autem, ale vždy vyčkejte příjezdu sanitky.
Léčba laryngitidy u dětí
V případě, že jste se s výskytem laryngitidy již setkali, určitě byste po konzultaci s lékařem měli doma mít základní léky nutné k potlačení prvních příznaků – antihistaminika. U častých záchvatů lékaři předepisují pro domácí použití i kortikoidy – čípky nebo tablety, pro případ, kdy se stav nezlepšuje a je nutné volat lékařskou pomoc. Při laryngitidě doporučujeme dále následující postup:
Zvlhčujte ovzduší pomocí zvlhčovače vzduchu a důkladně větrejte, na noc nechávejte mírně otevřené okno
Hydratujte sliznici inhalací roztoky mořské nebo minerální vody. Na trhu jsou k dostání inhalátory speciálně určené pro děti. Připravte si dále vlhký zábal na krk (tzv. Priesnitzův zábal).
Podávejte dostatek tekutin – ty pomáhají zvlhčovat podrážděnou sliznici dýchacích cest.
Zajistěte dítěti vyvýšenou polohu na spaní – například podložte horní část matrace.
Dítě nenechávejte bez dozoru, průběžně sledujte, jak dýchá a kašle.

Léčba laryngitidy u dospělých
U dospělých a starších dětí již nebývá průběh laryngitidy tak dramatický, jelikož mají prostornější dýchací cesty, které nejsou případným otokem výrazně blokovány. Laryngitida u dospělých probíhá zpravidla jako běžné nachlazení s chrapotem. Domácí léčba laryngitidy spočívá v klidovém režimu, dostatku tekutin, šetření hlasivek (pozor, šepot je mnohem namáhavější než běžné mluvení). Medikamentózní léčbu zaměřujeme na příznaky onemocnění – užít můžeme léky proti horečce a bolesti, léky proti kašli nebo léky k rozpouštění hlenu a snadnému vykašlávání. Naopak se nedoporučuje používání dekongestantů (léky proti ucpanému nosu), které mohou vysušovat sliznice, což je u laryngitidy nežádoucí. Zklidnit hrdlo pomůže cucání bylinných pastilek nebo žvýkání žvýkačky.
Lze zabránit opakovaným záchvatům laryngitidy?
Některé děti se s laryngitidou nesetkají ani jednou, jiné tolik štěstí nemají a tento život ohrožující problém je potkává i několikrát do měsíce. Snížit riziko akutní laryngitidy můžete několika způsoby.
- Domácnost s dětmi by měla být striktně nekuřácká..
- Omezte přítomnost alergenů a prachu v domácnosti. Často vysávejte, odstraňte zbytečné textilie. Matrace můžete ošetřit sprejem proti roztočům.
- Zvyšte pobyt dítěte na čerstvém vzduchu, začněte s otužováním
- Udržujte optimální vlhkost (50-60 %) a teplotu v bytě (22 ˚C), často větrejte.
- Podporujte imunitu dítěte pestrou a vyváženou stravou s dostatkem vitaminů (hlavně C, B, D), co nejčastějším pobytem na čerstvém vzduchu a otužováním.
- Vyzkoušejte aromaterapii. Pro děti se hodí např. esence s citrónovým eukalyptem, který vyhovuje i velmi malým dětem. Raději ji ale předem vyzkoušejte mimo období nemoci, abyste předešli případným nežádoucím reakcím, které se mohou vzácně objevit.
Zdroje:
https://www.zzsmsk.cz/Default.aspx?clanek=2142
https://www.nahlovska.medikus.cz/cz/O-nemocech/?id=93
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/06/19.pdf
https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/akutni-laryngitida-jake-jsou-priciny-priznaky-a-lecba/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/laryngitis/symptoms-causes/syc-20374262
https://www.healthline.com/health/laryngitis-2#infants-and-children
Články k tématu Laryngitida – pro dospělé pár dní chrapot, pro malé děti život ohrožující problém
Chřipka – příznaky a léčba
· 10 minut čteníChřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které postihuje dýchací cesty. Přestože se jedná o poměrně běžnou nemoc, dokáže nás na mnoho dnů zcela vyřadit z normálního života. Jak chřipku léčit a jaká prevence na chřipku platí?Rýma: Jak se jí zbavit a jak pečovat o horní cesty dýchací?
· 6 minut čteníVěděli jste, že lidský nos každý den přefiltruje 10-15 tisíc litrů vzduchu? Že malé dítě může dostat rýmu až 12krát do roka? A že nápad balit mořskou vodu do lahviček jako sprej vznikl při vodním lyžování? Přinášíme vám informace o rýmě , její léčbě a prevenci.Školka a rýma: nerozlučná dvojice?
· 4 minuty čteníU předškoláků je považováno za normální, pokud za rok prodělají 6 až 8 infekčních onemocnění. Skutečnost, že je tento počet odborníky považován za přijatelný, však nemění nic na tom, že časté stonání je nepříjemné jak pro dítě, tak pro vás a silně narušuje rodinný i pracovní režim.