Laryngitida – příčiny, průběh a léčba

6. 1. 2022 · PharmDr. Lucie Drábková · 9 minut čtení

Laryngitida je zánět hrtanu nejčastěji vyvolaný virovou infekcí. Hlavním příznakem laryngitidy je suchý štěkavý kašel, chrapot nebo ztráta hlasu. Laryngitida u dospělých většinou nepředstavuje závažný problém, ale u malých dětí někdy bývá velmi dramatický – dítě se v důsledku otoku hrtanu může začít dusit. Pro všechny rodiče je proto důležité vědět, jak v případě potřeby postupovat.  


laryngitida nemoc

Příčiny laryngitidy

Nejčastěji je laryngitida vyvolána virovou infekcí, vzácně i bakteriální. Kromě infekčního původu může laryngitidu vyvolat i podráždění dýchacích cest (chemikálie, cigaretový kouř, nadměrná konzumace alkoholu) nebo přílišné namáhání hlasivek při zpěvu, křiku nebo dlouhém hlasitém mluvení. Své o laryngitidě vědí zpěváci nebo třeba učitelé.

Příznaky laryngitidy, její trvání a nakažlivost

Častou otázkou pacientů je, jak dlouho laryngitida trvá. Akutní zánět hrtanu obvykle odezní za několik dní, obdobně jako běžné nachlazení. V některých případech se však jedná o chronické onemocnění, které přetrvává dlouhodobě. Chronický chrapot souvisí často s kouřením, s některými nervovými poruchami, s uzly nebo polypy na hlasivkách, s poraněním, nádory atd. V tomto případě je na místě specializovaná péče v ordinaci ORL specialisty.

Při virové infekci je inkubační doba 1-3 dny, infekce může být samozřejmě nakažlivá, přenáší se vzduchem.


Jak laryngitidu poznat?

Laryngitidu rozpoznáme podle několika typických příznaků. Mezi ty nejčastější příznaky laryngitidy patří:

 • Chrapot
 • Suchý dráždivý, štěkavý až kokrhavý kašel
 • Oslabení až ztráta hlasu, obtížní mluvení
 • Šimrání v krku, pocit podrážděného hrdla
 • Bolest v krku
 • Ztížené polykání, suchost v krku
 • Sípot, obtížné dýchání (zejména u dětí)
 • Zvýšená teplota, malátnost

Průběh laryngitidy u dětí

Akutní laryngitida často postihuje kojence, batolata a děti předškolního věku. Podle statistik se nejčastěji vyskytuje kolem 4. roku věku a u chlapců 2x častěji než u děvčat. Během roku se laryngitida objevuje ve dvou zásadnějších vlnách, a to v jarních a podzimních měsících. Zejména ohroženi jsou při laryngitidě alergici, jejichž sliznice je citlivější na podněty vedoucí k otoku. Typickým příznakem laryngitidy je tzv. hrtanový kašel – suchý dráždivý, štěkavý až kokrhavý kašel.

Následkem virové infekce dochází k otoku sliznice horní části dýchacích cest, který je patrný zejména v jejím nejužším místě – v okolí hlasivek. Zúžením průměru hrtanové části dýchací trubice a otokem hlasivkových vazů se zhorší průchodnost vzduchu při dýchání. Je patrný ztížený a slyšitelný nádech připomínající chrčení. Může se objevit také chrapot až ztráta hlasu. Dítě je neklidné, bledé a kůži má pokrytou studeným potem. Teplota nemusí být vždy přítomna. Laryngitida u kojenců a batolat se projevuje také zvýšeným sliněním.

Velmi často záchvat laryngitidy vzniká v noci, náhle a zcela bez dalších příznaků. Pokud má dítě rýmu nebo nachlazení a začne chraptět, sípat nebo se objeví suchý kašel, je třeba počítat s možným výskytem záchvatu. Mnohem účinnější než léky proti kašli je v tomto případě  podání antihistaminika (léku proti alergii), který omezí tvorbu otoku sliznic, a zmírní tak možný akutní záchvat laryngitidy.


Akutní laryngitida u dítěte – co dělat, když dítě nemůže dýchat

Pokud se u dítěte projeví výše popsané potíže s dýcháním, můžete mu rychle pomoci několika způsoby:

 • Dítě zabalte do deky a přeneste na čerstvý studený vzduch (sedněte si k otevřenému oknu, jděte na balkón), pokud je teplo, sedněte si s ním k otevřenému mrazáku – s vdechováním studeného vzduchu se zmírní projevy otoku sliznice.
 • Vytvořte studený obklad kolem krku (studený a přes to suchý zábal).
 • Při dušnosti je třeba dítě utišovat – pláč a vzlykání stav zhoršuje.

Pokud jste se dříve nesetkali s akutním záchvatem laryngitidy, nevíte si rady nebo se stav dítěte zhoršuje, vždy volejte záchrannou službu  (ZZS: 155) a jednejte podle rady operátora. Nikdy nejezděte do nemocnice vlastním autem, ale vždy vyčkejte příjezdu sanitky.


Léčba laryngitidy u dětí

V případě, že jste se s výskytem laryngitidy již setkali, určitě byste po konzultaci s lékařem měli doma mít základní léky nutné k potlačení prvních příznaků – antihistaminika. U častých záchvatů lékaři předepisují pro domácí použití i kortikoidy – čípky nebo tablety, pro případ, kdy se stav nezlepšuje a je nutné volat lékařskou pomoc. Při laryngitidě doporučujeme dále následující postup:

 • Zvlhčujte ovzduší pomocí zvlhčovače vzduchu a důkladně větrejte, na noc nechávejte mírně otevřené okno

 • Hydratujte sliznici inhalací roztoky mořské nebo minerální vody. Na trhu jsou k dostání inhalátory speciálně určené pro děti. Připravte si dále vlhký zábal na krk (tzv. Priesnitzův zábal).

 • Podávejte dostatek tekutin – ty pomáhají zvlhčovat podrážděnou sliznici dýchacích cest.

 • Zajistěte dítěti vyvýšenou polohu na spaní – například podložte horní část matrace.

 • Dítě nenechávejte bez dozoru, průběžně sledujte, jak dýchá a kašle.


Léčba laryngitidy u dospělých

U dospělých a starších dětí již nebývá průběh laryngitidy tak dramatický, jelikož mají prostornější dýchací cesty, které nejsou případným otokem výrazně blokovány. Laryngitida u dospělých probíhá zpravidla jako běžné nachlazení s chrapotem. Domácí léčba laryngitidy spočívá v klidovém režimu, dostatku tekutin, šetření hlasivek (pozor, šepot je mnohem namáhavější než běžné mluvení). Medikamentózní léčbu zaměřujeme na příznaky onemocnění – užít můžeme léky proti horečce a bolesti, léky proti kašli nebo léky k rozpouštění hlenu a snadnému vykašlávání.  Naopak se nedoporučuje používání dekongestantů (léky proti ucpanému nosu), které mohou vysušovat sliznice, což je u laryngitidy nežádoucí. Zklidnit hrdlo pomůže cucání bylinných pastilek nebo žvýkání žvýkačky.


Lze zabránit opakovaným záchvatům laryngitidy?

Některé děti se s laryngitidou nesetkají ani jednou, jiné tolik štěstí nemají a tento život ohrožující problém je potkává i několikrát do měsíce. Snížit riziko akutní laryngitidy můžete několika způsoby.

 • Domácnost s dětmi by měla být striktně nekuřácká..
 • Omezte přítomnost alergenů a prachu v domácnosti. Často vysávejte, odstraňte zbytečné textilie. Matrace můžete ošetřit sprejem proti roztočům.
 • Zvyšte pobyt dítěte na čerstvém vzduchu, začněte s otužováním
 • Udržujte optimální vlhkost (50-60 %) a teplotu v bytě (22 ˚C), často větrejte.
 • Podporujte imunitu dítěte pestrou a vyváženou stravou s dostatkem vitaminů (hlavně C, B, D), co nejčastějším pobytem na čerstvém vzduchu a otužováním.
 • Vyzkoušejte aromaterapii. Pro děti se hodí např. esence s citrónovým eukalyptem, který vyhovuje i velmi malým dětem. Raději ji ale předem vyzkoušejte mimo období nemoci, abyste předešli případným nežádoucím reakcím, které se mohou vzácně objevit.

Články k tématu Laryngitida – příčiny, průběh a léčba

 • Bolest v krku - příčina a léčba

  Bolest v krku - příčina a léčba

  · 5 minut čtení
  Bolest v krku není samostatnou nemocí, ale pouze příznakem doprovázejícím infekce horních cest dýchacích. Nejčastěji se jedná o zánět hltanu a patrových mandlí virového nebo bakteriálního původu. Méně často se tak projevuje alergie, následek poranění, poleptání, uvíznutí cizího tělesa v dýchacích cestách a jiné onemocnění v oblasti krku. Bolestí v krku se projevuje i zánět hrtanové záklopky...
 • Chřipka – příznaky a léčba

  Chřipka – příznaky a léčba

  · 11 minut čtení
  Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které postihuje dýchací cesty. Přestože se jedná o poměrně běžnou nemoc, dokáže nás na mnoho dnů zcela vyřadit z normálního života. Jak chřipku léčit a jaká prevence na chřipku platí?
 • Mononukleóza postihuje zejména dospívající a mladé dospělé. Přenáší se především slinami, a proto se jí také říká „nemoc z líbání“ nebo „studentská nemoc.“ Jedná se o onemocnění nepříjemné a zdlouhavé, ve většině případů však samo postupně odeznívá bez jakýchkoliv následků. Přečtěte si, čím se infekční mononukleóza liší od běžné angíny nebo virózy, jaké jsou aktuální trendy v léčbě a co můžete udělat...
O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora