Chřipka – příznaky a léčba

15. 11. 2022 · 11 minut čtení
 • Chřipka a nachlazení

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které postihuje dýchací cesty. Přestože se jedná o poměrně běžnou nemoc, dokáže nás na mnoho dnů zcela vyřadit z normálního života. Vzhledem k mnoha možným komplikacím, a dokonce i riziku doživotních následků, není vhodné její léčbu podceňovat. Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se o chřipce, její léčbě a prevenci dozvíte vše potřebné.


Chřipka – příznaky a léčba
Chřipka je vysoce nakažlivé respirační onemocnění, které postihuje dospělé i malé děti včetně novorozenců.

Co je to chřipka?

Chřipka (influenza) je infekční onemocnění dýchacích cest. Je vyvolána viry, konkrétně viry Myxovirus influenzae typu A, B a C. Závažnější průběh způsobují typy A a B. Chřipka je velmi nakažlivá, o čemž svědčí každoroční chřipkové epidemie. Nejčastěji se s chřipkou setkáme v zimě a na začátku jara, ale výjimkou není ani chřipka v létě. K přenosu dochází přímým kontaktem s nakaženým člověkem, kapénkově vzdušnou cestou (kýchání, zakašlání, mluvení) nebo nepřímo kontaminovanými předměty (klika dveří, hračky aj.). Inkubační doba chřipky obvykle činí 1-4 dny.

Existuje mnoho kmenů chřipky a protože každý rok dochází k jejich dalším genetickým mutacím, není možné získat na chřipku dlouhodobou imunitu. Ovšem každý rok na podzim je možné se nechat na aktuálně cirkulující kmeny chřipky očkovat, což je obzvlášť vhodné u seniorů a chronicky nemocných.

Často se můžeme setkat i s pojmem střevní chřipka, který však označuje akutní průjmové onemocnění s intenzivním a obvykle krátkým průběhem. Střevní chřipka je vyvolána jiným typem virů než běžná chřipka (rotaviry, noroviry, adenoviry a další) nebo otravou z jídla (salmonelami).


Jaké má chřipka příznaky?

Pro příznaky chřipky je typické, že se objeví náhle a jsou velmi intenzivní. Pro chřipku je charakteristická vysoká horečka - chřipka bez teploty se zpravidla nevyskytuje. Pokud není horečka přítomna, jedná se spíše o běžné nachlazení. Horečku provází zimnice, velká únava a bolest zad, svalů, kloubů i hlavy. Dále je pro chřipku typický suchý dráždivý kašel, v některých případech ucpaný nos a bolest v krku. Rýma ale při chřipce být přítomna nemusí. Příznaky obvykle odezní za 5–7 dnů, přičemž únava a kašel mohou přetrvávat i déle, asi 1–3 týdny.


Léčba chřipky – zaměřte se na příznaky

Za běžných okolností se léčba chřipky zaměřuje pouze na úlevu od příznaků. Je důležité vědět, že antibiotika na chřipku nefungují, protože se jedná o virové onemocnění, zatímco antibiotika působí proti bakteriím. Existují i léky, které působí proti virům (antivirotika), o jejichž nasazení rozhoduje lékař. Jsou určeny pro osoby, u nichž hrozí závažný průběh onemocnění, jako jsou senioři, chronicky nemocní lidé, onkologičtí pacienti, lidé s poruchami imunity, osoby po transplantacích a další. Antivirové léky se musí začít podávat co nejdříve po propuknutí příznaků.

Při nekomplikovaném průběhu onemocnění u jinak zdravého člověka není potřeba návštěva lékaře. Naopak je vhodné co nejdříve ulehnout do postele, abyste chřipku dále neroznášeli po svém okolí. Opatrně ale u malých dětí a seniorů, jimž při vysokých horečkách hrozí rychlá dehydratace a také rozvoj dalších komplikací, nejčastěji zápalu plic.


Co užívat při chřipce?

Základem léčby chřipky je dostatek spánku a odpočinku. Také je potřeba hodně pít (bylinné čaje, ovocné šťávy) a vhodné je také myslet na podporu obranyschopnosti a doplnit například vitamin C a zinek pro správnou funkci imunitního systému. V případě horečky a bolesti sáhněte po přípravcích s obsahem paracetamolu či ibuprofenu.

Suchý dráždivý kašel je velmi vysilující, často znemožňuje klidný spánek, a proto je vhodné jej tlumit pomocí léku tlumících dráždění ke kašli, tzv. antitusik. Léčbu vhodně doplní i bylinné pastilky obsahující islandský lišejník či jitrocel, které podrážděné hrdlo zvlhčí a zklidní. Ucpaný nos uvolní nosní sprej či kapky v kombinaci s mořskou vodou, která nos vyčistí a zvlhčí a zklidní nosní sliznici. Silnou bolest v krku zmírní přípravky ve formě pastilek či kloktadel, děti ocení formu pastilek s ovocnou příchutí.

Oblíbené a praktické jsou také kombinované léky na chřipku ve formě horkých nápojů. Obvykle obsahují paracetamol proti horečce a bolesti, látku uvolňující ucpaný nos a složku na úlevu od kašle. Je potřeba je vypít naráz a poté zalehnout do postele. K horkému nápoji proti chřipce již neužívejte žádné další léky, abyste se nepředávkovali.


Reyův syndrom je velmi vzácná porucha, která může po užití acylpirinu u dětí poškodit mozek, játra, ledviny a srdce.
Při chřipce u dětí se vyhněte acylpririnu, hrozí riziko poškození vnitřních orgánů (tzv. Reyův syndrom).

Chřipka u dětí

Chřipka postihuje nejen dospělé, ale i malé děti a miminka – čím menší pacient, tím větší obezřetnosti je potřeba. Při podezření na chřipku u kojence a velmi malých dětí je vždy třeba kontaktovat dětského lékaře. Základním opatřením při chřipce u dětí je správné snižování horečky. Při teplotě do 38 °C není třeba nasazovat žádné léky, pokud ovšem dítě není ve velkém nepohodlí – v tom případě lék podat můžete. Z léků proti horečce se dětem podává paracetamol nebo ibuprofen v lékové formě odpovídající věku – čípky (u velmi malých dětí nebo pokud dítě zvrací), sirupy, u větších dětí tablety. Léky snižující horečku u dětí se dávkují podle hmotnosti, schéma najdete vždy na obalu přípravku. V příbalovém letáků také ověřte věkové omezení léku. Děti nesmějí užívat léky s kyselinou acetylsalicylovou (aspirin).

Chřipka u dětí se může projevit i dalšími příznaky, jako je nevolnost, zvracení, bolest břicha či průjem. U dětí může chřipkové onemocnění vyvolat zánět středního ucha nebo zánět vedlejších dutin nosních, v případě podezření na tyto komplikace je také vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Očkování proti chřipce u dětí je možné od 6 měsíců věku. O této možnosti se můžete poradit se svým pediatrem.


Chřipka v těhotenství

Chřipkou mohou onemocnět i těhotné ženy. Jakékoliv onemocnění v těhotenství představuje jisté riziko jak pro maminku, tak pro miminko, a proto je důležité dbát hlavně na prevenci. Také chřipka u porodu není nic příjemného a ubírá energii potřebnou pro přivedení miminka na svět. Situace není příjemná ani pro ošetřující zdravotníky – rodička s příznaky infekčního onemocnění přestavuje výrazné komplikace pro pracoviště. Proto je všem ženám, které jsou těhotné nebo které plánují těhotenství na zimní měsíce, doporučováno očkování proti chřipce.

Pokud těhotná žena onemocní chřipkou, jsou doporučení podobná jako u jiných pacientů, jen výběr léků proti chřipce je omezený. Léky užívejte při horečce, tj. teplotě nad 38 °C, protože tělesná teplota v těhotenství nad 38 °C může být již nebezpečná. Po celou dobu těhotenství je možné sáhnout po lécích obsahujících paracetamol. Nicméně se doporučuje podávat co nejnižší možnou dávku po co nejkratší dobu. Kombinované přípravky na chřipku (tablety i horké nápoje, které řeší několik příznaků najednou) nejsou v těhotenství vhodné, protože obsahují účinné látky, které mohou zvyšovat krevní tlak. Další informace na téma horečka v těhotenství najdete v našem dalším článku.


Očkování proti chřipce

Nejlepší ochranou proti chřipce je očkování. Očkování je určeno pro všechny, u nichž je třeba snížit pravděpodobnost chřipkové infekce s možnými přidruženými komplikacemi. Očkuje se běžně u praktického lékaře (zároveň je možné nechat se očkovat i proti covidu). Očkování je třeba každý rok opakovat – očkovací látka je každý rok jiná podle toho, jaké kmeny chřipkových virů se v daném období vyskytují. V České republice se očkuje tzv. čtyřvalentní chřipkovou vakcínou, která obsahuje materiál ze 2 subtypů chřipky A a 2 chřipky B, které aktuálně cirkulují v prostředí. Nejvhodnější dobou pro očkování je období od října do prosince. Očkování je vhodné zejména pro seniory 65+, těhotné ženy, osoby s chronickým onemocněním (hlavně srdce, ledvin a plic) a  osoby s oslabeným imunitním systémem. Dále je očkování vhodné pro zdravotníky a také pro osoby, které žijí v kolektivních zařízeních (např. domovy seniorů, léčebny dlouhodobě nemocných apod). Účinnost vakcíny proti chřipce nastupuje asi 10-14 dní po aplikaci.


Kdy s chřipkou navštívit lékaře?

U nekomplikované chřipky většinou není třeba k lékaři chodit – naopak je vhodnější zůstat v domácím prostředí, abyste zabránili dalšímu šíření infekce. V některých případech a situacích je však návštěva lékaře nutná, nejlépe po telefonické konzultaci. K lékaři se s chřipkou vydejte:

 • vždy, pokud patříte do rizikové skupiny
 • při dušnosti, bolesti na hrudi,
 • při vykašlávání hnisavého hlenu,
 • při návratu teploty nebo horečky v období časné rekonvalescence,
 • při bolesti uší,
 • při bolesti vedlejších nosních dutin.

Prevence chřipky zahrnuje také pravidelný přísun vitaminu, minerálů a vhodných tekutin.
Při léčbě i prevenci chřipky nezapomínejte na vitaminy i dostatek tekutin.

Preventivní opatření proti chřipce

100% prevence chřipky v době epidemií bohužel neexistuje. Riziko nákazy ale významně snižuje očkování a základní hygienická opatření, jako je pravidelné mytí rukou, používání jednorázových kapesníků či používání roušek z nanovlákna nebo respirátorů.

Důležité je také podpořit obranyschopnost pestrou stravu bohatou na vitaminy (B, C, D) a minerály (zinek, selen), pravidelným pohybem, dostatkem spánku a odpočinku.

V obdobích zvýšeného výskytu chřipky raději omezte pohyb v místech s vysokou koncentrací osob (nákupní střediska, hromadná doprava, ordinace lékařů).

Chřipku v žádném případě nepřecházejte, nedostatečnou léčbou zvyšujete riziko závažných komplikací, jako je např. zápal plic či zánět srdečního svalu.Články k tématu Chřipka – příznaky a léčba

 • Školka a rýma: nerozlučná dvojice?

  Školka a rýma: nerozlučná dvojice?

  · 2 minuty čtení
  • Chřipka a nachlazení
  U předškoláků je považováno za normální, pokud za rok prodělají 6 až 8 infekčních onemocnění. Skutečnost, že je tento počet odborníky považován za přijatelný, však nemění nic na tom, že časté stonání je nepříjemné jak pro dítě, tak pro vás a silně narušuje rodinný i pracovní režim.
 • Nachlazení – příznaky, přenos a léčba

  Nachlazení – příznaky, přenos a léčba

  · 13 minut čtení
  • Chřipka a nachlazení
  Nachlazení je nejběžnějším zdravotním problémem, s nímž se každoročně potýkáme. Častěji stonají děti, nevyhýbá se však ani dospělým. Jedná se o onemocnění vyvolané viry, na rozdíl od chřipky má však mírnější průběh. Jak nachlazení efektivně léčit, abyste zabránili nepříjemným komplikacím?
 • Rýma: Jak se jí zbavit a jak pečovat o horní cesty dýchací?

  Rýma: Jak se jí zbavit a jak pečovat o horní cesty dýchací?

  · 6 minut čtení
  • Chřipka a nachlazení
  • Rýma
  Věděli jste, že lidský nos každý den přefiltruje 10-15 tisíc litrů vzduchu? Že malé dítě může dostat rýmu až 12krát do roka? A že nápad balit mořskou vodu do lahviček jako sprej vznikl při vodním lyžování? Přinášíme vám informace o rýmě , její léčbě a prevenci.