Vápník (37)

Řadit
Filtry výpisu
 • Dr.Max Vápník s vitaminy C a D 50 tablet

  50 tablet

  Vápník a vitamin D3 jsou potřebné pro udržení zdravých kostí a zubů.
  Vitamin C přispívá ke správnému fungování imunitního a nervového systému.

  Doplněk stravy

 • Dr.Max Calcium 500 mg citron a limetka 20 šumivých tablet

  20 šumivých tablet

  Šumivé tablety s obsahem vápníku, který je potřebný k udržení normálního stavu kostí a zubů. S osvěžující příchutí citronů a limetek.

  Doplněk stravy

 • Revital Vápník + hořčík + zinek + vit.D3 + vit.K1 100+50 tablet

  100+50 tablet

  Revital Vápník + hořčík + vitaminy obsahuje důležité vitaminy a minerály pro vaše kosti, zuby a nervy ve formě polykacích tablet. Pro dospělé a děti od 12 let.

  Doplněk stravy

Dologran Mg Ca D3 C K2 60 tablet

60 tablet

Doplněk stravy

Doplněk stravy s vyvážením složením vápníků a hořčíku a s vitamíny.
215 Kč
Biotter Calcium Forte s vitaminem C citrón 20 šumivých tablet

20 šumivých tablet

Doplněk stravy

Šumivé tablety pro dospělé s vápníkem a vitaminem C, který působí příznivě na imunitní systém a pomáhá při únavě a vyčerpání. S citrónovou příchutí.

49 Kč
Biotter Calcium Forte s vitaminem C pomeranč 20 šumivých tablet

20 šumivých tablet

Doplněk stravy

Šumivé tablety pro dospělé s vápníkem a vitaminem C, který působí příznivě na imunitní systém a pomáhá při únavě a vyčerpání. S pomerančovou příchutí.

49 Kč
Generica Calcium 600 + D3 30 tablet

30 tablet

Doplněk stravy

Doplněk stravy s obsahem vitamínu D3 a vápníku. Vitamin D přispívá k normální hladině vápníku v krvi, přispívá k udržení normálního stavu kostí a zubů.

85 Kč
Generica Pro-Osteo plus 30 tablet

30 tablet

Doplněk stravy

Doplněk stravy s obsahem vápníku, vitamínu D3 a vitamínu K2.

235 Kč
Generica Pro-Osteo plus 30 sáčků

30 sáčků

Doplněk stravy

Doplněk stravy s obsahem vápníku, vitamínu D3 a vitamínu K2 ve formě rozpustného granulátu, se sladidly.

205 Kč
Colacal + D3 60 tobolek

60 tobolek

Doplněk stravy

Vápník z vaječných skořápek a vitamin D3 jsou důležité pro zdravé kosti a zuby.
335 Kč
Herbamedica Koxamin 1000 mg 60 tablet

60 tablet

Doplněk stravy

100% rostlinný zdroj vápníku, který je důležitý pro zdravé kosti a zuby.
389 Kč
Dr.Max Calcium Osteo 120 kapslí

120 kapslí

Doplněk stravy

Dr.Max Calcium Osteo obsahuje vyváženou kombinaci vápníku a vitaminů D3 a K1 pro udržení normálního stavu kostí a zubů.

179 Kč
Dočasně nedostupné
Generica Calcium + Vitamin C 1000 mg 10 šumivých tablet

10 šumivých tablet

Doplněk stravy

Vápník pomáhá snižovat pokles kostního minerálu u žen po menopauze. Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci kostí a chrupavek.

99 Kč
Dočasně nedostupné
Generica Kalciový sirup 100 ml

100 ml

Doplněk stravy

Kalciový sirup Generica má příjemnou vanilkovou příchuť a může se podávat s jídlem i nalačno.

119 Kč 139 Kč
Dočasně nedostupné
Doktor Sirup kalciový Jahody s vanilkou 100 ml

100 ml

Doplněk stravy

Sirup s obsahem mikronizovaného vápníku, vitaminu D3 a vitaminu K2 pro zdravé kosti a s vitaminem C pro zdravou imunitu nejen pro děti od 3 let. S příchutí jahody s vanilkou.

109 Kč 134 Kč
Dočasně nedostupné
Doktor Sirup kalciový Čokoláda 100 ml

100 ml

Doplněk stravy

Sirup s obsahem mikronizovaného vápníku, vitaminu D3 a vitaminu K2 pro zdravé kosti a s vitaminem C pro zdravou imunitu nejen pro děti od 3 let. S příchutí čokolády.

109 Kč 134 Kč
Dočasně nedostupné
Vápník

Vápník

Vápník (latinsky calcium, zkratka Ca) je minerál, který v našem organismu zastává celou řadu funkcí. Každý asi ví, že vápník je důležitý pro kosti a zuby a že zajišťuje jejich tvrdost a pevnost. U dětí je nepostradatelný pro správný růst, u dospělých a seniorů přispívá k udržení silných kostí. Kosti můžeme vnímat jako zásobárnu vápníku – pokud ze stravy nepřijímáme dostatek vápníku, začne se uvolňovat právě z kostí. Vápník je důležitý rovněž pro krevní oběh, srážlivost krve, správnou funkci svalů i trávení. Vápník potřebujeme též pro efektivní přenos podnětů z mozku do ostatních částí těla. Dostatek vápníku je potřeba zejména při kojení, v těhotenství a po menopauze.

Vápník a jeho funkce v lidském organismu

Vápník má oficiálně chválená zdravotní tvrzení (od Evropského úřadu pro bezpečnost potravin), s nimiž se můžete setkat na obalech potravin či doplňků stravy s vápníkem.

 • Vápník je potřebný pro normální růst a vývin kostí u dětí.
 • Vápník je potřebný pro udržení normálního stavu kostí a zubů.
 • Vápník pomáhá snižovat pokles kostního minerálu u žen po menopauze. Nízká hustota kostního minerálu je rizikovým faktorem u osteoporotických zlomenin kostí.
 • Vápník přispívá k normální činnosti svalů.
 • Vápník přispívá k normální funkci nervových přenosů.
 • Vápník přispívá k normální funkci trávicích enzymů.
 • Vápník přispívá k normální srážlivosti krve.
 • Vápník přispívá k normálnímu energetickému metabolismu.
 • Vápník se podílí na procesu dělení a specializace buněk.

Kolik vápníku potřebujeme každý den?

Optimální denní dávka pro dospělého člověka je asi 1000 mg denně. U dětí v období růstu (od 10-18 let) by měla být dávka vápníku o něco vyšší, alespoň 1200 mg. Na dostatek vápníku by měly dbát také těhotné a kojící ženy. Při předávkování vápníkem se mohou ojediněle objevit zažívací obtíže, jako je zácpa, nadýmání, zvracení, nechutenství, někdy bolesti hlavy, žízeň a výjimečně poruchy srdečního rytmu. Přemíra vápníku může zvyšovat riziko vzniku ledvinových kamenů.

Potraviny bohaté na vápník

Vápník si naše tělo neumí samo vyrobit, jsme odkázáni na jeho příjem ze stravy. Nejbohatším zdrojem vápníku jsou mléko a mléčné výrobky (sýry, jogurty, tvaroh). Jeden hrnek mléka (nezáleží na obsahu tuku) obsahuje asi 300 mg vápníku. Na vápník je dále bohatá kapusta, brokolice nebo bílé fazole a čočka. Vydatným  zdrojem vápníku jsou sardinky. Zakoupit můžete také potraviny obohacené o vápník, např. džusy, cereálie, sójové nápoje a další.

Co se děje, když vápníku není dost?

Odborně je nedostatek vápníku označován jako hypokalcemie. Následkem může být porucha mineralizace kostí, což se může projevit zvýšenou lomivostí kostí (osteoporóza, lidově řídnutí kostí) a u dětí pak poruchami růstu. Nesprávný vývoj kostí při nedostatku vápníku vede k opoždění tělesného růstu. Vzhledem ke stavu výživy dětí však k tomu již v ČR velmi dlouho nedochází.

Vápník a vitamin D – dokonalý tým

Pro správné vstřebávání vápníku je nepostradatelný vitamin D. Dostatek vitaminu D zajistíte jednak pobytem na slunci a dále konzumací potravin, které jsou na něj bohaté, zejména ryb, v jejichž tuku je obsažen. Vápník a vitamin D bývají společně obsaženy také v doplňcích stravy (Dr.Max Vápník s vitaminy C a D, Dr.Max Calcium Osteo), někdy též v kombinaci s vitaminem K a C.

Vápník v doplňcích stravy -  uhličitan nebo citrát vápenatý?

Nejčastěji je jako zdroj vápníku v doplňcích stravy používán uhličitan vápenatý (calcium carbonicum). Přípravky s uhličitanem vápenatým je třeba užívat po jídle. Nejlépe vstřebatelný je vápník ve formě citrátu vápenatého (calcium citricum, kalcium citrát). Jeho užívání není vázáno na jídlo, takže jej lze užívat kdykoliv, i na lačný žaludek.

 Vápník v tabletách, šumivých tabletách nebo v sirupu

I při nákupu doplňku stravy s vápníkem můžete vybírat z různých forem – oblíbené jsou šumivé tablety (Dr.Max Calcium 500 mg citron a limetka), dále jsou k dispozici žvýkací tablety (Dr.Max Vápník s vitaminy C a D)  nebo tobolky s tekutým obsahem (Medpharma Vápník 600 mg + Vitamín D liquid). Dětem, které příliš neholdují mléčným výrobkům, pak můžete nabídnout sirup s mikronizovaným vápníkem v mnoha zajímavých příchutích (Doktorka Sirupová kalciová Jahody s vanilkou).