Metličky jsou nejlehčí formou křečových žil

12. 6. 2020 · 7 minut čtení
Metličky, tedy drobné červené až fialové rozšířené žilky na nohou jsou běžným ženským problémem. Odborně se metličky označují jako mikrovarixy a jedná se o nejlehčí formu křečových žil. Co dělat, aby se z kosmetického problému nestal problém zdravotní?

Jak metličky vznikají?

Metličky neboli mikrovarixy vznikají stejně jako křečové žíly v případě, kdy je narušena správná funkce cévní stěny. Příčinou vzniku metličkových žilek je porucha pevnosti a pružnosti žilní stěny. Pokud nejsou cévy dostatečně pružné (kolagen, elastin), mohou se za určitých okolností rozšiřovat. Jestliže se problém týká velkých žil, vznikají křečové žíly, jsou-li postiženy drobné cévky a vlásečnice, pak vznikají metličky. Metličky nejsou považovány za závažný zdravotní problém, nicméně mohou naznačit, že v budoucnosti by mohlo k žilním problémům dojít. V případě, že se metličky začnou objevovat, je třeba zpozornit a začít dodržovat některá základní preventivní opatření. Nejčastěji najdeme metličkové žilky na nohách, ale na rozdíl od křečových žil je můžeme najít i jinde na těle. Obzvlášť viditelné jsou metličkové žilky vobličeji, na nose či na tvářích, kde mohou souviset i skožním onemocněním zvanýmrosacea. Metličky se objevují buď ojediněle nebo vytvářejí tzv. pavoučí sítě. 

Metličky

Kdo a kdy je vznikem metliček nejvíce ohrožen?

Metličky jsou z naprosté většiny ženským problémem, ovšem mohou se objevit i u mužů. Tvoří se v průběhu celého života u velmi mladých dívek, poté v těhotenství a po porodu, dále po přechodu. To jasně naznačuje, že jejich výskyt je spojen s hormonálními změnami, které v těchto obdobích probíhají. U mladých dívek často hraje roli počátek užívání hormonální antikoncepce obsahující estrogeny. Důležitou roli při vzniku metliček hraje dědičnost. Ženy, u nichž se metličkové žilky vyskytují vrodině, by měly rovněž zvážit vhodnost užívání hormonální antikoncepce. Cévám obecně velmi nesvědčí kouření a alkohol.

Metličky, nejen estetický problém

Kromě toho, že jsou metličky nevzhledné, mohou je provázet i projevy typické pro potíže s křečovými žilami. Jsou to pocity těžkých nohou, otoky, svědění, brnění či pálení nohou.

Co můžeme proti metličkám udělat?

Cílem opatření proti metličkám je zabránit jejich dalšímu vzniku, aby se z kosmetického problému nestal problém zdravotní. Pružnost žilních stěn lze podpořit pomocí některých léčiv, která označujeme jako venofarmaka. Obsahují flavonoidy, tedy látky rostlinného původu, a mezi nejběžnější patří aescin nebo diosmin a rutin. Tyto látky lze doplňovat i prostřednictvím doplňků stravy určeným k podpoře normální funkce cévního systému. Z vitamínů je pro elasticitu cév důležitý vitamín C, který přispívá k tvorbě kolagenu. Nepříjemné pocity těžkých nohou pomohou zvládnout lokální přípravky na křečové žíly (gely, krémy). Okamžitou úlevu přinesou také kosmetické bylinné přípravky s chladivými účinky, např. oblíbená koňská mast či jiné.

Tipy pro zneviditelnění metliček

K okamžitému omezení viditelnosti metliček ovšem můžeme použít různé přípravky k místní aplikaci. Obecně jsou metličky méně viditelné na opálené pokožce, na druhou stranu ale slunění žilám neprospívá a stav může celkově zhoršovat. Proto lze pro maskování metliček doporučit spíše samoopalovací krémy nebo spreje typu neviditelných punčoch. K úplnému odstranění metliček je k dispozici např. sklerotizace u větších metlic či laserové zákroky u těch nejdrobnějších metliček (ty se obvykle provádějí v zimních měsících a většinou se musejí opakovat).

Další opatření pro zdravé cévy

Další doporučení k omezení vzniku metliček jsou prakticky stejná jako u křečových žil, tedy:

  • Vyvarujte se dlouhému stání nebo sezení.
  • Noste vhodnou obuv ani na příliš vysokém, ani na zcela plochém podpatku.
  • Dbejte na dostatek pohybu (chůze, kolo, plavání).
  • Noste volné oblečení, zejména v oblasti třísel.
  • Sprchujte nohy studenou vodou.
  • Nekoupejte se v příliš horké vodě.
  • Okamžitou úlevu přináší zvýšená poloha dolních končetin.
  • Nohy nepokládejte přímo na zdroj tepla.
  • Dbejte na pestrou a vyváženou stravu, superpotravinou pro vaše cévy je např. pohanka, která obsahuje výše zmiňovaný rutin.
  • Omezte konzumaci alkoholu a nekuřte.

Zdroje:

https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/womens-wellness-very-conscious-of-varicose-veins/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/varicose-veins/symptoms-causes/syc-20350643

https://zilniporadna.cz/clanek/metlicky-rozsirene-zilky-212


Články k tématu Metličky jsou nejlehčí formou křečových žil

  • Křečové žíly postihují ve věku nad 60 let dvě třetiny žen a třetinu mužů, často však „překvapí“ i výrazně mladší osoby. Jedná se zpravidla o hlavní příznak chronické žilní nedostatečnosti. Běžně se vyskytují také v těhotenství. Jaké jsou další časté projevy žilní nedostatečnosti? A jak správně křečové žíly léčit a lze jim předcházet?
  • Cestovní trombóza představuje riziko vzniku krevních sraženin, které mohou ucpat cévy či způsobit život ohrožující plicní embolii. Cestovní trombóza ohrožuje zejména starší či obézní osoby, těhotné ženy, kuřáky při dlouhém cestování, např. letadlem.
  • Hemoroidy – příčiny, projevy a léčba

    Hemoroidy – příčiny, projevy a léčba

    · 10 minut čtení
    Nepříjemné, bolestivé, obtěžující, choulostivé. Tak by se daly stručně charakterizovat problémy s hemoroidy. Jednou za život řeší potíže s hemoroidy každý druhý člověk, jejich četnost stoupá s věkem. Jaké jsou příčiny a projevy hemoroidální nemoci a jaké komplikace mohou způsobit? Odpovědi na tyto otázky včetně informací o možnostech léčby a prevence najdete v našem článku.