Metličky jsou nejlehčí formou křečových žil

12. 6. 2020 · 7 minut čtení
Metličky, tedy drobné červené až fialové rozšířené žilky na nohou jsou běžným ženským problémem. Odborně se metličky označují jako mikrovarixy a jedná se o nejlehčí formu křečových žil. Co dělat, aby se z kosmetického problému nestal problém zdravotní?

Jak metličky vznikají?

Metličky neboli mikrovarixy vznikají stejně jako křečové žíly v případě, kdy je narušena správná funkce cévní stěny. Příčinou vzniku metličkových žilek je porucha pevnosti a pružnosti žilní stěny. Pokud nejsou cévy dostatečně pružné (kolagen, elastin), mohou se za určitých okolností rozšiřovat. Jestliže se problém týká velkých žil, vznikají křečové žíly, jsou-li postiženy drobné cévky a vlásečnice, pak vznikají metličky. Metličky nejsou považovány za závažný zdravotní problém, nicméně mohou naznačit, že v budoucnosti by mohlo k žilním problémům dojít. V případě, že se metličky začnou objevovat, je třeba zpozornit a začít dodržovat některá základní preventivní opatření. Nejčastěji najdeme metličkové žilky na nohách, ale na rozdíl od křečových žil je můžeme najít i jinde na těle. Obzvlášť viditelné jsou metličkové žilky vobličeji, na nose či na tvářích, kde mohou souviset i skožním onemocněním zvanýmrosacea. Metličky se objevují buď ojediněle nebo vytvářejí tzv. pavoučí sítě. 

Metličky

Kdo a kdy je vznikem metliček nejvíce ohrožen?

Metličky jsou z naprosté většiny ženským problémem, ovšem mohou se objevit i u mužů. Tvoří se v průběhu celého života u velmi mladých dívek, poté v těhotenství a po porodu, dále po přechodu. To jasně naznačuje, že jejich výskyt je spojen s hormonálními změnami, které v těchto obdobích probíhají. U mladých dívek často hraje roli počátek užívání hormonální antikoncepce obsahující estrogeny. Důležitou roli při vzniku metliček hraje dědičnost. Ženy, u nichž se metličkové žilky vyskytují vrodině, by měly rovněž zvážit vhodnost užívání hormonální antikoncepce. Cévám obecně velmi nesvědčí kouření a alkohol.

Metličky, nejen estetický problém

Kromě toho, že jsou metličky nevzhledné, mohou je provázet i projevy typické pro potíže s křečovými žilami. Jsou to pocity těžkých nohou, otoky, svědění, brnění či pálení nohou.

Co můžeme proti metličkám udělat?

Cílem opatření proti metličkám je zabránit jejich dalšímu vzniku, aby se z kosmetického problému nestal problém zdravotní. Pružnost žilních stěn lze podpořit pomocí některých léčiv, která označujeme jako venofarmaka. Obsahují flavonoidy, tedy látky rostlinného původu, a mezi nejběžnější patří aescin nebo diosmin a rutin. Tyto látky lze doplňovat i prostřednictvím doplňků stravy určeným k podpoře normální funkce cévního systému. Z vitamínů je pro elasticitu cév důležitý vitamín C, který přispívá k tvorbě kolagenu. Nepříjemné pocity těžkých nohou pomohou zvládnout lokální přípravky na křečové žíly (gely, krémy). Okamžitou úlevu přinesou také kosmetické bylinné přípravky s chladivými účinky, např. oblíbená koňská mast či jiné.

Tipy pro zneviditelnění metliček

K okamžitému omezení viditelnosti metliček ovšem můžeme použít různé přípravky k místní aplikaci. Obecně jsou metličky méně viditelné na opálené pokožce, na druhou stranu ale slunění žilám neprospívá a stav může celkově zhoršovat. Proto lze pro maskování metliček doporučit spíše samoopalovací krémy nebo spreje typu neviditelných punčoch. K úplnému odstranění metliček je k dispozici např. sklerotizace u větších metlic či laserové zákroky u těch nejdrobnějších metliček (ty se obvykle provádějí v zimních měsících a většinou se musejí opakovat).

Další opatření pro zdravé cévy

Další doporučení k omezení vzniku metliček jsou prakticky stejná jako u křečových žil, tedy:

  • Vyvarujte se dlouhému stání nebo sezení.
  • Noste vhodnou obuv ani na příliš vysokém, ani na zcela plochém podpatku.
  • Dbejte na dostatek pohybu (chůze, kolo, plavání).
  • Noste volné oblečení, zejména v oblasti třísel.
  • Sprchujte nohy studenou vodou.
  • Nekoupejte se v příliš horké vodě.
  • Okamžitou úlevu přináší zvýšená poloha dolních končetin.
  • Nohy nepokládejte přímo na zdroj tepla.
  • Dbejte na pestrou a vyváženou stravu, superpotravinou pro vaše cévy je např. pohanka, která obsahuje výše zmiňovaný rutin.
  • Omezte konzumaci alkoholu a nekuřte.

Zdroje:

https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/womens-wellness-very-conscious-of-varicose-veins/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/varicose-veins/symptoms-causes/syc-20350643

https://zilniporadna.cz/clanek/metlicky-rozsirene-zilky-212


Články k tématu Metličky jsou nejlehčí formou křečových žil