Křečové žíly – nejen estetický problém

17. 7. 2018 · 5 minut čtení
 • Křečové žíly

Nevzhledné, vystouplé, rozšířené a klikaté promodralé žíly na lýtkách? Známý problém. Křečové žíly neboli varixy jsou patrně nejběžnější poruchou cévního systému a za jejich vznikem stojí oslabení žilní stěny. Někdo vnímá křečové žíly pouze jako kosmetický problém, bohužel tomu ale tak není. I drobné popraskané žilky pod povrchem kůže mohou být předzvěstí dalšího postižení cévního systému. Více informací jsme pro vás připravili v našem článku.


Křečové žíly nejsou pouze estetický problém.
V případě vzniku křečových žil je na vině hlavně genetika.

Jak vznikají křečové žíly?

Žíly odvádějí odkysličenou krev z dolních končetin zpět k srdci. Vzhledem k jejich umístění je k odtoku krve zapotřebí velkého tlaku. Tok krve vzhůru usnadňuje činnost svalů obklopujících žíly a také žilní chlopně, které zabraňují zpětnému toku krve. Pokud z nějakého důvodu dojde k oslabení žilní stěny, chlopně přestanou správně plnit svoji funkci (nedovírají se). Pak je ale třeba, aby se žilní tlak zvýšil. Žíla se pod zvýšeným tlakem krve znovu rozšíří, a opět je třeba většího tlaku k přesunu krve vzhůru. Tak vzniká koloběh, jehož výsledkem jsou rozšířené, jasně viditelné, vystouplé a klikaté žíly.

Máte křečové žíly?

U některých lidí křečové žíly nemusejí způsobovat žádné citelné obtíže, jiní popisují pocity těžkých bolavých nohou, napětí v dolních končetinách, mravenčení, pálení, trpí otoky v oblasti kotníků nebo je trápí noční křeče (proto označení křečové žíly). Vznik křečových žil je bohužel z výrazné části ovlivněn geneticky, objevit se mohou i velmi mladém věku. Prevencí všech možných problémů s varixy, jak se odborně křečové žíly nazývají, je včasné vyšetření a následná léčba.


A co „metličky“?

Tzv. metličky jsou velmi rozšířeným problémem, který s příchodem letních měsíců a odlehčením šatníku řeší stále více žen. Jedná se o nejlehčí formu křečových žil, kromě dolních končetin (lýtka i stehna) se běžně objevují i v obličeji. Mohou se vyskytovat ojediněle, anebo vytvářet rozsáhlejší sítě připomínající pavučinu. Odborně se metličkám říká mikrovarixy – tedy drobné křečové žilky. Trpí jimi především ženy, výjimkou ale nejsou ani u mužů. Výskyt je podmíněn dědičně, svoji roli hraje také užívání některých druhů hormonální antikoncepce. K úplnému odstranění metliček jsou k dispozici např. laserové zákroky (ty se obvykle provádějí v zimních měsících), k okamžitému omezení viditelnosti pak slouží různé přípravky k místní aplikaci

Jaké jsou rizikové faktory vzniku křečových žil?

 • Dědičná zátěž – pokud mají oba rodiče křečové žíly, je téměř jisté, že se objeví i u jejich potomků

 • Věk – s přibývajícími léty se bohužel snižuje pružnost žilních stěn

 • Pohlaví – u žen jsou křečové žíly jednoznačně častější (hormonální změny v průběhu menstruačního cyklu, užívání hormonální antikoncepce, HTR, menopauza)

 • Těhotenství – zvýšení nitrobřišního tlaku a hormonální změny v těhotenství jsou významným rizikovým faktorem pro vznik křečových žil

 • Nedostatek pohybu – ochablé svalstvo dolních končetin

 • Nadváha a obezita – nadbytečná kila jsou nespornou zátěží pro celý oběhový systém

 • Dlouhé stání nebo sezení – omezení činnosti „svalové pumpy“


Pokud nezabírají preventivní opatření, je vhodným řešením, jak se zbavit křečových žil, ambulantní chirurgický zákrok.
Na křečové žíly můžete vyzkoušet tzv. skotské střiky, kdy se nohy střídavě sprchují chladnou a teplou vodou.

Tipy na krásné nohy bez křečových žil

Při křečových žilách je dobré dodržovat režimová opatření. K prevenci nebo stabilizaci stavu pomůže:

 • Cvičení – lékař nebo fyzioterapeut vám poradí vhodné cviky, výborná je i běžná chůze

 • Zvýšená poloha dolních končetin pro okamžitou úlevu

 • Vhodná obuv – vysoké podpatky omezují činnost lýtkových svalů

 • Nenosit oblečení těsné v oblasti třísel a kolen, což ztěžuje tok krve

 • Nesedět se zkříženým nohama

 • Omezit koupele v teplé vodě, sprchování zakončovat studenou vodou

 • Dostatečný pitný režim, který pomáhá správnému krevnímu oběhu

Co ještě můžete udělat proti křečovým žilám?

Medikamentózní léčba křečových žil spočívá v podávání léků (místních nebo celkových) k posílení žilní stěny a úlevě od nepříjemných příznaků. K dispozici je poměrně velké množství volně prodejných přípravků na žilní obtíže.

Kromě registrovaných léků můžete své žíly podpořit celou řadou dalších produktů. Při křečových žilách nezastupitelné uplatnění kompresní punčochy, protože mechanicky pomáhají udržovat potřebný žilní tlak. I v kategoriích doplňků stravy naleznete nemalé množství přípravků k péči o cévní systém, zejména na bylinné bázi od tablet až po speciální čajové směsi

Kdy s křečovými žilami k lékaři?

Pokud jste si všimli, že máte křečové žíly, nebo pociťujete příznaky, které na jejich přítomnost ukazují, vydejte se pro radu k lékaři. Ten stanoví závažnost vašich obtíží a stanoví léčbu – předepíše léky, poradí, kdy je vhodná samoléčba. Na kontrolu se vydejte při jakékoliv změně stávajících příznaků, jako je zarudnutí, otoky, podlitiny, zvýšená bolestivost, změna citlivosti nebo barevné kožní změny v postižené oblasti. V případě, že konzervativní léčba není úspěšná, může vám lékař doporučit léčbu chirurgickou. Tyto zákroky spočívají v odstranění postižených částí žil, jsou prakticky bezbolestné a po operativním zákroku, který je prováděn v částečné narkóze, můžete odejít za dodržení nařízených opatření ihned domů. Dokonce je možné takto operovat obě nohy zároveň, což vám ušetří čas, opakované obavy a v neposlední řadě i nemalé finance. Po provedení zákroku následuje kontrola v řádu několika dní a poté opakované kontroly jednou ročně.

Články k tématu Křečové žíly – nejen estetický problém

 • Metličky jsou nejlehčí formou křečových žil

  Metličky jsou nejlehčí formou křečových žil

  · 6 minut čtení
  • Křečové žíly
  Metličky, tedy drobné červené až fialové rozšířené žilky na nohou jsou běžným ženským problémem. Odborně se metličky označují jako mikrovarixy a jedná se o nejlehčí formu křečových žil. Co dělat, aby se z kosmetického problému nestal problém zdravotní?
 • Co pomáhá na oteklé nohy?

  Co pomáhá na oteklé nohy?

  · 6 minut čtení
  • Křečové žíly

  Oteklé nohy překvapivě trápí zhruba polovinu dospělé populace. I když se tento problém objevuje hlavně v teplém létě, neznamená to, že jeho příčina musí nutně souviset s horkým počasím. Co s otoky nohou dělat, abyste se jich zbavili, poradíme v článku.

 • Cestovní trombóza – co by měl vědět každý zkušený cestovatel

  Cestovní trombóza – co by měl vědět každý zkušený cestovatel

  · 4 minuty čtení
  • Zdraví a prevence
  • Křečové žíly

  Cestovní trombóza představuje riziko vzniku krevních sraženin, které mohou ucpat cévy či způsobit život ohrožující plicní embolii. Cestovní trombóza ohrožuje zejména starší či obézní osoby, těhotné ženy, kuřáky při dlouhém cestování, např. letadlem.