Křečové žíly – nejen estetický problém

 • Srdce a cévy
Nevzhledné, vystouplé, rozšířené a klikaté promodralé žíly na lýtkách? Známý problém. Křečové žíly neboli varixy jsou patrně nejběžnější poruchou cévního systému a za jejich vznikem stojí oslabení žilní stěny.

Někdo vnímá křečové žíly pouze jako kosmetický problém, bohužel tomu ale tak není. I drobné popraskané žilky pod povrchem kůže mohou být předzvěstí dalšího postižení cévního systému.

Jak vznikají křečové žíly?

Žíly odvádějí odkysličenou krev z dolních končetin zpět k srdci. Vzhledem k jejich umístění je k odtoku krve zapotřebí velkého tlaku. Tok krve vzhůru usnadňuje činnost svalů obklopujících žíly a také žilní chlopně, které zabraňují zpětnému toku krve. Pokud z nějakého důvodu dojde k oslabení žilní stěny, chlopně přestanou správně plnit svoji funkci (nedovírají se). Pak je ale třeba, aby se žilní tlak zvýšil. Žíla se pod zvýšeným tlakem krve znovu rozšíří, a opět je třeba většího tlaku k přesunu krve vzhůru. Tak vzniká koloběh, jehož výsledkem jsou rozšířené, jasně viditelné, vystouplé a klikaté žíly.

Máte křečové žíly?

U některých lidí křečové žíly nemusejí způsobovat žádné citelné obtíže, jiní popisují pocity těžkých bolavých nohou, napětí v dolních končetinách, mravenčení, pálení, trpí otoky v oblasti kotníků nebo je trápí noční křeče (proto označení křečové žíly).

A co „metličky“?

Tzv. metličky jsou velmi rozšířeným problémem, který s příchodem letních měsíců a odlehčením šatníku řeší stále více žen. Jedná se o nejlehčí formu křečových žil, kromě dolních končetin (lýtka i stehna) se běžně objevují i v obličeji. Mohou se vyskytovat ojediněle, anebo vytvářet rozsáhlejší sítě připomínající pavučinu. Odborně se metličkám říká mikrovarixy – tedy drobné křečové žilky. Trpí jimi především ženy, výjimkou ale nejsou ani u mužů. Výskyt je podmíněn dědičně, svoji roli hraje také užívání některých druhů hormonální antikoncepce. K úplnému odstranění metliček jsou k dispozici např. laserové zákroky (ty se obvykle provádějí v zimních měsících), k okamžitému omezení viditelnosti pak slouží různé přípravky k místní aplikaci

Jaké jsou rizikové faktory vzniku křečových žil?

 • Dědičná zátěž – pokud mají oba rodiče křečové žíly, je téměř jisté, že se objeví i u jejich potomků

 • Věk – s přibývajícími léty se bohužel snižuje pružnost žilních stěn

 • Pohlaví – u žen jsou křečové žíly jednoznačně častější (hormonální změny v průběhu menstruačního cyklu, užívání hormonální antikoncepce, HTR, menopauza)

 • Těhotenství – zvýšení nitrobřišního tlaku a hormonální změny v těhotenství jsou významným rizikovým faktorem pro vznik křečových žil

 • Nedostatek pohybu – ochablé svalstvo dolních končetin

 • Nadváha a obezita – nadbytečná kila jsou nespornou zátěží pro celý oběhový systém

 • Dlouhé stání nebo sezení – omezení činnosti „svalové pumpy“

Tipy pro krásné nohy bez křečových žil

 Při křečových žilách je dobré dodržovat režimová opatření. K prevenci nebo stabilizaci stavu pomůže:

 • Cvičení – lékař nebo fyzioterapeut vám poradí vhodné cviky, výborná je i běžná chůze

 • Zvýšená poloha dolních končetin pro okamžitou úlevu

 • Vhodná obuv – vysoké podpatky omezují činnost lýtkových svalů

 • Nenosit oblečené těsné v oblasti třísel a kolen, což ztěžuje tok krve

 • Nesedět se zkříženým nohama

 • Omezit koupele v teplé vodě, sprchování zakončovat studenou vodou.

Co ještě můžete udělat proti křečovým žilám?

Medikamentózní léčba křečových žil spočívá v podávání léků (místních nebo celkových) k posílení žilní stěny a úlevě od nepříjemných příznaků. K dispozici je poměrně velké množství volně prodejných přípravků na žilní obtíže.

Kromě registrovaných léků můžete své žíly podpořit celou řadou dalších produktů. Při křečových žilách nezastupitelné uplatnění kompresní punčochy, protože mechanicky pomáhají udržovat potřebný žilní tlak. I v kategoriích doplňků stravy naleznete nemalé množství přípravků k péči o cévní systém, zejména na bylinné bázi od tablet až po speciální čajové směsi

Kdy s křečovými žilami k lékaři?

Pokud jste si všimli, že máte křečové žíly, nebo pociťujete příznaky, které na jejich přítomnost ukazují, vydejte se pro radu k lékaři. Ten stanoví závažnost vašich obtíží a stanoví léčbu – předepíše léky, poradí, kdy je vhodná samoléčba. Na kontrolu se vydejte při jakékoliv změně stávajících příznaků, jako je zarudnutí, otoky, podlitiny, zvýšená bolestivost, změna citlivosti nebo barevné kožní změny v postižené oblasti. V případě, že konzervativní léčba není úspěšná, může vám lékař doporučit léčbu chirurgickou. Tyto zákroky spočívají v odstranění postižených částí žil.

Články k tématu Křečové žíly – nejen estetický problém

 • O souvislosti mezi dlouhými cestami v dopravních prostředcích a žilní trombózou se ví již od 50. let minulého století, kdy lidé začali cestovat letadly na dlouhé vzdálenosti.

 • Odhalte vysoký krevní tlak včas

  Odhalte vysoký krevní tlak včas

  • Srdce a cévy

  Do roku 2030 přijde Evropská unie vinou kardiovaskulárních onemocnění až o 72 milionů obyvatel. Přitom podle některých odborných názorů lze již dnes až 80 procentům takto zapříčiněných předčasných úmrtí předejít pomocí správné prevence. Její součástí je i důsledné měření krevního tlaku.

 • Na česnek lze pohlížet jako na vynikající koření nebo jako na léčivou rostlinu. Starověcí Indové a Číňané věřili, že česnek prodlužuje život, císař Nero ho podával vojákům pro zvýšení výkonnosti, Pythagoras česnek nazýval králem koření a Galén všelékem chudých. V lidovém léčitelství se česnek historicky používal k čištění a hojení ran, pro podporu trávení, jako střevní antiseptikum, proti parazitům a...