Tuberkulóza – příznaky a léčba

2. 12. 2023 · 4 minuty čtení

Tuberkulóza po staletí patří mezi závažné zdravotní hrozby. V dnešní době je problém v narůstajícím výskytu forem tuberkulózy rezistentních na používaná antibiotika, v celosvětovém měřítku pak v omezené dostupnosti kvalitní zdravotní péče. Jaké příznaky na tuberkulózu upozorní, jak velké riziko nákazy hrozí v České republice i jak se tuberkulóza zjišťuje a léčí, se dočtete na následujících řádcích.

Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Tuberkulóza – příznaky a léčba

Co je tuberkulóza?

Tuberkulóza, zkráceně TBC, je závažné infekční onemocnění způsobené bakteriemi rodu Mycobacterium tuberculosis, které nechvalně vynikají svou vysokou odolností. Bakterie mohou napadnout téměř jakýkoliv orgán v těle. Nejčastěji se objevuje tuberkulóza plic, což souvisí se vzdušnou cestou přenosu nákazy (např. při kašli, kýchání, mluvení, zpívání). Náhodný krátkodobý kontakt s nakaženou osobou k infekci zpravidla nevede, k přenosu dojde až při dlouhém kontaktu. Inkubační doba tuberkulózy se většinou pohybuje v rozmezí 3–9 týdnů.

Základní formy tuberkulózy

Latentní tuberkulóza
Aktivní tuberkulóza

 

Přítomnost mykobakterií vyvolává zánětlivou imunitní odpověď a vede ke vzniku ložisek (granulomů). Ty mohou ve svých středech odumřít a rozpadnout se, čímž dochází ke ztrátě funkční tkáně. Bakterie se z plic mohou dále rozšířit krevním oběhem prostřednictvím bílých krvinek (konkrétně makrofágů) do dalších tkání. V takovém případě mluvíme o extrapulmonární neboli mimoplicní tuberkulóze. Napadeny mohou být mízní uzliny, kosti, klouby, urogenitální systém, mozek nebo kůže.

Jaký je výskyt tuberkulózy v ČR?
V České republice je výskyt tuberkulózy v tuto chvíli relativně vzácný. V Evropě nicméně hrozí nárůst tuberkulózy vlivem migračních vln. Vyšší riziko nakažení je v méně rozvinutých regionech, cestovatelé si nákazu mohou dovést jako nechtěný suvenýr z oblastí subsaharské Afriky, Jižní Ameriky, jihovýchodní Asie a Oceánie. Přehled států s vyšším výskytem tuberkulózy je dostupný na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR.

Příznaky tuberkulózy

Typickými projevy plicní tuberkulózy je bolest na hrudi a dlouhodobý kašel, který trvá déle jak tři týdny a může být doprovázený vykašláváním krve. Často se objevují též následující příznaky:

  • únava, slabost
  • úbytek tělesné hmotnosti
  • zvýšená teplota, horečka
  • noční pocení

Při rozšíření infekce krevní cestou do dalších orgánů se připojují další příznaky:

Otok mízních uzlin
Bolest zad a ztuhlost při tuberkulóze kostí
Poruchy s močením, přítomnost krve v moči a bolest v tříslech
Bolesti břicha, průjem a krvácení z řitního otvoru
Bolest hlavy, zmatenost, zamlžené vidění a záchvaty
Pupínky, puchýře a vředy

Diagnostika TBC

K potvrzení tuberkulózy lékař obvykle provádí sérii vyšetření, která zahrnují důkladnou anamnézu, kožní test, mikroskopické testy a případně i rentgen hrudníku a další metody.

  • Kožní test (tzv. tuberkulinová zkouška) – do předloktí se injekčně aplikuje specifický protein (PPD). V případě infekce tuberkulózou může (nemusí) vzniknout nežádoucí kožní projev velký cca 1,5 cm.
  • Mikroskopické vyšetření sputa (tedy hlenu vznikajícího při kašli), mozkomíšního moku, případně moči (podle podezření na konkrétní formu tuberkulózy).
  • Stále častěji se ke stanovení diagnózy využívají moderní metody molekulární biologie, které zároveň slouží i zjištění rezistence na běžná antituberkulotika.
Potvrzení diagnózy tuberkulózy je náročné nejen pro pacienta, ale také pro nejbližší okolí.
Tuberkulóza a léčba blízkého člověka v izolaci je náročná nejen pro samotného nemocného, ale také pro rodinu pacienta.

Léčba tuberkulózy

Počáteční fáze léčby probíhá v našich podmínkách v nemocnici na infekčních odděleních a trvá minimálně dva měsíce. Podává se čtyřkombinace léků isoniazid, rifampicin, ethambutol a pyrazinamid, případně se volí jiná antituberkulotika dle citlivosti bakteriálního kmene. Druhá fáze léčby trvá obvykle 4 až 6 měsíců, podávají se dvě antituberkulotika v ambulantních podmínkách. Léčiva se musí užívat správně a důsledně, jinak hrozí, že se onemocnění bude vracet nebo že se bakterie stane na léčbu odolnou (tzv. bakteriální rezistence).

Jak dále podpořit imunitu?

Lze doporučit vitamin C, selen a zinek, které přispívají ke správné funkci imunitního systému a zároveň vykazují antioxidační aktivitu.

Kdy je vyšší riziko rozvoje tuberkulózy?

  • Oslabená imunita – autoimunitní nemoci, užívání imunosupresiv
  • Diabetes, nádorové nemoci, těžké onemocnění ledvin
  • Kouření
  • Alkoholismus, závislost na omamných nebo psychotropních látkách
  • Zvýšený kontakt s nakaženými lidmi

Tuberkulóza u dětí

Tuberkulóza se nevyhýbá ani dětem, v celosvětovém měřítku představují až 11 % pacientů. Nejvíce ohroženy jsou děti do 5 let, u nichž je vysoké riziko vzniku tuberkulózní meningitidy (zasažení mozku). V České republice se plošně proti tuberkulóze neočkuje od roku 2010. Pokud je u dítěte vyhodnoceno vyšší riziko nákazy (dotazníkový screening) nebo pokud mají rodiče dítěte zájem, je dostupné individuální očkování. Vakcinace malých dětí je účinnější než očkování starších dětí nebo dospělých.

I přes pokroky v lékařské vědě se zdaleka nepodařilo tuberkulózu usměrnit, natož vymýtit, a tak i další generace napříč kontinenty se budou s touto závažnou infekční nemocí potýkat. V naší zemi naštěstí nepředstavuje rozšíření tuberkulózy výraznější problém, přesto ji není dobré brát na lehkou váhu. Klíčovými opatřeními zůstává očkování rizikových jedinců, včasná léčba všech respiračních potíží, dodržování hygienických opatření a zdravý životní styl.

 


Články k tématu Tuberkulóza – příznaky a léčba

  • Astma bronchiale – průduškové astma

    Astma bronchiale – průduškové astma

    · 5 minut čtení
    Astma je závažné chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Průdušky astmatika nadměrně reagují na některé podněty vnějšího prostředí (alergeny, prach a další), stáhnou se a výsledkem je obtížné dýchání, kašel a pískot.
  • CHOPN: Chronická obstrukční plicní nemoc

    CHOPN: Chronická obstrukční plicní nemoc

    · 4 minuty čtení
    Chronická obstrukční plicní nemoc je velmi závažné onemocnění, při kterém dochází ke snížení plicních funkcí. Pacienti pak trpí dušností, kašlem a dalšími problémy spojenými s nedostatečným okysličováním organismu. Jak probíhá léčba CHOPN a jaké jsou rizikové faktory? Vše se dozvíte v následujícím článku.
  • Kašel v těhotenství a při kojení

    Kašel v těhotenství a při kojení

    · 11 minut čtení
    Kašel v těhotenství, stejně jako kašel při kojení je velmi vyčerpávající. V období gravidity narušuje už tak křehký spánek, zvyšuje napětí dělohy, a může být příčinou předčasných kontrakcí. Jaké jsou možnosti léčby během těchto křehkých životních etap?
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora