Kašel v těhotenství a při kojení

26. 5. 2022 · Mgr. Radka Grec · 11 minut čtení

Kašel v těhotenství je velmi vyčerpávající. Narušuje už tak křehký spánek, zvyšuje napětí dělohy, způsobuje bolesti břicha a může být příčinou předčasných kontrakcí. Kašel při kojení vyčerpává nejen vás, ale může vyrušit z klidného rozjímání i vaše miminko. Navíc zvýšený tlak na pánevní dno, ke kterému při kašli dochází, může být v prvních týdnech po porodu velmi nepříjemný, až bolestivý. Proto je třeba kašel léčit co nejefektivněji – a to jak v těhotenství, tak v období kojení. Podívejme se, jaké jsou možnosti a čemu se vyhnout.

Kašel v těhotenství a při kojení dokáže být velmi vyčerpávající.
Během těhotenství a v období kojení je třeba pečlivěji zvážit případnou léčbu.

Kašel je příznakem onemocnění dýchacích cest. Nejčastěji doprovází nachlazení, ale může být také symptomem závažných onemocnění, jako je astma, chronická obstrukční plicní nemoc a jiné. Jedná se o obranný reflex, který slouží k udržení průchodnosti dýchacích cest, např. při vdechnutí cizího tělesa.

Kašel suchý a vlhký – základní kritérium pro typ léčby

Podle povahy kašle a množství produkovaného hlenu rozlišujeme kašel suchý (dráždivý) a vlhký (produktivní). Nachlazení zpravidla začíná suchým kašlem a postupně se mění na kašel vlhký. Suchý kašel vzniká drážděním dýchací trubice nejčastěji právě virovou infekcí či alergeny. Nedochází při něm k hromadění hlenu v dýchacích cestách. Suchý kašel v těhotenství nutí k záchvatům kašle, budí ze spánku a velmi unavuje. Při vlhkém kašli dochází k nadměrnému hromadění hlenu v dýchacích cestách. Ten je třeba naředit a kašlem vypudit z dýchacích cest. Tlumení vlhkého kašle proto není žádoucí.

Akutní kašel trvá až 14 dní, pokud vás ale kašel trápí déle, provází jej horečka, zvracení či obtížné dýchání, navštivte raději svého lékaře.


Co na suchý kašel v těhotenství – léky

K léčbě suchého kašle se používají antitusika, léky tlumící kašel. V těhotenství je k léčbě kašle těmito léky třeba přistupovat opatrně, protože se dostávají do krevního oběhu a mohou se tak dostat i k miminku, u nějž mohou vysoké dávky působit negativně.

Jaký sirup na kašel pro těhotné tedy zvolit? Na doporučení lékaře je možné k léčbě suchého kašle v těhotenství použít přípravky obsahující léčivo dextromethorfan (1. a 2. trimestr) či butamirát (2. a 3. trimestr).

Řešení nabízí i homeopatie – na suchý kašel v prvním trimestru i po zbytek těhotenství lze podat homeopatický sirup.


Jitrocelový sirup lze běžně pořídit v lékárně nebo si ho můžete zkusit vyrobit vlastní domácí variantu.
Nejen v období těhotenství je pro svou jemnou chuť oblíbený jitrocelový sirup.

Bylinky na suchý kašel v těhotenství

Na suchý kašel v těhotenství jsou vhodné bylinky, které mají vysoký obsah slizu. Ten vytváří ochranný povlak na sliznici úst a krku, a pomáhá tak zklidňovat dráždění ke kašli.

Přípravky s osvědčenými bylinkami jsou dostupné v podobě čajů, sirupů nebo pastilek. Jsou to např.: 

 • jitrocel kopinatý*
 • sléz lesní
 • pukléřka islandská (islandský lišejník)

*stejně dobré účinky a totožné užívání má i jitrocel větší (s širšími okrouhlými listy). Oba tyto druhy jitrocele lze běžně najít v zahradách, loukách nebo na polních cestách.


Co na vlhký kašel v těhotenství – léky

Vykašlávání hlenu z dýchacích cest je potřeba podpořit. K tomu se používají léky ředící hlen a podporující jeho vykašlávání, tzv. mukoaktivní látky (mukolytika, expektorancia, např. acetylcystein, abroxol). O užití těchto léků na kašel v těhotenství může rozhodnout jen lékař, a to po zvážení rizik a přínosů léčby. Léčbu můžete sama podpořit bylinnými přípravky ředícími hlen a usnadňujícími jeho vykašlávání. Jedná se o stejné byliny jako u suchého kašle, tedy sléz, jitrocel a islandský lišejník.


Lipový květ nemá vedlejší účinky a hodí se pro těhotné i kojící matky.
Mezi bylinky vhodné při léčbě kašle a nachlazení v těhotenství patří lípa srdčitá.

Bylinky na vlhký kašel v těhotenství

Některé byliny pomáhají ředit hustý hlen v dýchacích cestách, a usnadňují tak jeho vykašlávání. Dostupné jsou v podobě čajů, sirupů nebo pastilek. Jsou to:

 • jitrocel kopinatý
 • sléz lesní
 • pukléřka islandská (islandský lišejník)
 • lípa velkolistá (květ)
 • bez černý

Bylinných přípravků ve formě sirupů, pastilek či kapek je na trhu obrovské množství, před nákupem si nezapomeňte v příbalovém letáku ověřit, zda je možné preparát užívat při v těhotenství. Např. běžný průduškový čaj není v těhotenství doporučován, protože může obsahovat i bylinky, které v těhotenství nejsou vhodné.


Čemu se vyhnout při kašli v těhotenství

Každá nastávající maminka ví, že s léky je třeba v těhotenství zacházet opatrně. Méně v povědomí však již je, že i k bylinným přípravkům je třeba v těhotenství přistupovat s obezřetností, protože mnohé z nich mohou působit negativně. V níže uvedeném přehledu najdete léky (resp. jejich účinné látky) a byliny, které se k léčbě kašle v těhotenství nehodí, a některé další tipy pro úspěšnou léčbu kašle.

 • Léky tlumící suchý a dráždivý kašel obsahující jako účinnou látku dropropizin a levodropropizin – pro možné nežádoucí účinky na plod.
 • Léky podporující ředění hlenu v dýchacích cestách a jeho vykašlávání obsahující jako účinnou látku guaifenezin a erdostein – pro možné nežádoucí účinky na plod.
 • Kombinace léků tlumících kašel s léky, které podporují ředění a vykašlávání hlenů se nedoporučuje – může dojít ke hromadění hlenu v dýchacích cestách. V případě nutnosti lze léky podporující vykašlávání podávat přes den s poslední dávkou odpoledne (cca kolem 17 hod.) a léky tlumící suchý kašel na noc (před spaním).
 • Alkohol –vybírejte přípravky bez obsahu alkoholu.
 • Šalvěj – dlouhodobé podávání nebo vysoké dávky poškozují nervový systém plodu.
 • Podběl – dlouhodobé podávání nebo vysoké dávky poškozují játra.
 • Tymián, anýz, mateřídouška – vysoké dávky způsobují překrvení pánevní oblasti.
 • Břečťan, prvosenka, divizna – obsažené saponiny působí dávivě, mohou vyvolávat nebo podporovat nevolnosti a zvracení.
 • Lékořice – dlouhodobé podávání nebo vysoké dávky zvyšují zadržování sodíku a vody v těle, zvyšují krevní tlak a způsobují otoky.
 • Včelí produkty (med, propolis) – mohou u citlivých osob vyvolat alergické reakce, velmi vzácně až život ohrožující anafylaktický šok.

Úlevu při kašli v období kojení mohou přinést i inhalace nebo kloktání minerální vody.
S léky na kašel při kojení buďte podobně obezřetná jako v těhotenství.

Co na kašel při kojení

Podobně jako v těhotenství  je třeba s opatrností přistupovat k léčbě kašle i při kojení, ne všechny léky na kašel se při kojení mohou užívat. Mohou přecházet i do mateřského mléka, a tak nelze jejich možné působení na miminko vyloučit.

Jaký sirup na kašel nebo jiný přípravek je vhodný při kojení? Na suchý kašel se při kojení mohou užívat některé z přípravků obsahujících butamirát. Na vlhký kašel při kojení lze na doporučení lékaře sáhnout po přípravcích obsahujících acetylcystein.

Při kojení lze léčbu kašle podpořit bylinnými přípravky, ke zlidnění podrážděného hrdla při suchém kašli je vhodný sléz, jitrocel, islandský lišejník, v případě, že vás zužuje vlhký kašel a pro usnadnění vykašlávání se navíc používá např. lipový či bezový květ.

Kašel často souvisí i s rýmou a nachlazením, v případě zvýšené teploty provázející nachlazení můžete při kojení užít lék s obsahem paracetamolu.

Před nákupem a užitím léku či jiného přípravku z lékárny si nezapomeňte v příbalovém letáku ověřit, zda je možné preparát užívat i při kojení.


Režimová a preventivní opatření při kašli v těhotenství a při kojení

Hlavním doporučením při léčbě kašle je dostatečný pitný režim (alespoň 2 litry vody denně). Vhodné je také dostatečně větrat, výhodou je používání čističky či zvlhčovače vzduchu. Pečovat o imunitu můžete také dostatečným příjmem vitaminů a minerálů, na trhu je řada přípravků určených pro období těhotenství i pro kojící ženy.

Úlevu při kašli přinese zvlhčování sliznic krku i nosu solnými roztoky – provádí se pomocí inhalátorů, sprejů do nosu nebo kloktáním či popíjením minerální vody. Tyto procedury urychlují přechod ze suchého na vlhký kašel.

Vyzkoušet můžete prsní zábal – např. Priessnitzův zábal, zábal z tvarohu nebo sádla.

Abyste kašli přecházela, vyhýbejte se místům, kde se pohybuje větší množství lidí, důkladně si umývejte ruce, dopřejte si dostatek spánku i pobytu na čerstvém vzduchu a podpořte imunitu stravou bohatou na ovoce a zeleninu. Pokud máte kašel a kojíte, zvažte při blízkém kontaktu s miminkem nošení roušky, abyste zabránila případnému přenosu infekce.



Články k tématu Kašel v těhotenství a při kojení

 • Vitaminy v těhotenství

  Vitaminy v těhotenství

  · 7 minut čtení
  V prvním trimestru se doporučuje užívat kyselinu listovou ve formě tabletek, ale co dál? Jaké vitaminové doplňky stravy v těhotenství zvolit, kdy je brát a jsou vůbec zapotřebí? Lékárníci z Dr. Max pro vás připravili malé shrnutí.
 • Připravili jsme pro vás stručný přehled všech základních vyšetření, která vás během celého těhotenství čekají. Přečtěte si, co vás čeká v jednotlivých trimestrech a jaká vyšetření mohou předejít genetickým a vývojovým vadám plodu.
 • Kojení

  Kojení

  · 7 minut čtení
  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
Číst více od autora