Spálová angína – postrach školek i škol

24. 9. 2021 · PharmDr. Lucie Drábková · 4 minuty čtení
 • Bolest v krku
 • Kožní problémy

Spálová angína je akutní zánět krčních mandlí doprovázený kožními příznaky. Toto bolestivé a nepříjemné onemocnění trápí nejčastěji děti ve věku 5 až 15 let. Co spálovou angínu vyvolává, jak se léčí a jak nemocnému dítěti ulevit od příznaků? Podrobné informace vám přinášíme v tomto článku.


Spálová angína – co ji způsobuje a kdy ji čekat?

Spálová angína je bakteriální onemocnění vyvolané streptokokem skupiny A, konkrétně se jedná o Streptococcus pyogenes. Tzv. „spálový bacil“ se vyznačuje tím, že produkuje Dickův erytrogenní toxin, jehož působením dochází k typickým kožním projevům spálové angíny (vyrážka, malinový jazyk). Spálová angína se přenáší kapénkami vzduchem nebo při sdílení předmětů denní potřeby (hračky, nádobí).

Inkubační doba spály je 2-4 dny. Pokud původce pronikne do organismu kůží, a nikoliv sliznicí dýchacích cest, může se projevit pouze kožními příznaky – v tomto případě hovoříme o tzv. ranné spále.

Spálová angína nejčastěji postihuje předškoláky a školáky ve věku 5-15 let. Jedná se o onemocnění, které se typicky vyskytuje v dětských nebo studentských kolektivech nebo v rodinách. Nemocné dítě musí být z kolektivu okamžitě vyřazeno, počítejte přibližně se 2 týdny léčby a následné rekonvalescence. 

Rizikovým faktorem je kromě zmíněného věku také roční období. Spálová angína se obvykle vyskytuje v chladnějších částech roku, zejména v zimě a na jaře.


Jak se projevuje spálová angína?

Typické příznaky spálové angíny jsou:

 • Velmi silná bolest v krku, oteklé krční mandle s bílými či zažloutlými potahy (čepy), obtíže s polykáním.
 • Vyrážka – obvykle nastupuje několik dní po bolesti v krku, připomíná spálení od slunce, na dotek je kůže drsná. Nejdříve se objevuje v obličeji, na krku, výsev pak pokračuje na trupu a končetinách. Při zatlačení na postiženou kůži místo zesvětlá. Kožní příznaky obvykle odezní přibližně do týdne, postižená kůže se pak může začít olupovat, například v oblasti dlaní nebo chodidel.
 • Zarudlé záhyby kůže – kožní rýhy v oblasti třísel, podpaží, kolenou atd. mají tmavší červenou barvu než okolní vyrážka.
 • Zarudlý obličej, přičemž jeho střed zůstává bledý (Filatovův příznak).
 • Malinový jazyk – jazyk jasně červené barvy.
 • Drobné papulky v oblasti lůžek nehtů a na boltcích (Šrámkův příznak).

Spálovou angínu často doprovází horečka (nad 38,5 °C), zimnice či kombinace obojího a zvětšené mízní uzliny na krku, které bývají bolestivé při stlačení. Dále se může přidat i nevolnost, zvracení, bolesti břicha nebo hlavy.

Léčba spálové angíny – bez antibiotik se neobejdete

Při podezření na spálovou angínu je třeba vyhledat lékaře. Pokud lékař diagnózu potvrdí (fyzikální vyšetření, ordinační strep-test, CRP event. odeslání stěru z hltanu do laboratoře), přicházejí ke slovu antibiotika, lékem první volby je Penicilin V (10 dní). Při antibiotické léčbě je velmi důležité dobrat celou dávku předepsaných léků, a to i v případě, že došlo k úlevě od příznaků, protože nedostatečně léčená spálová angína může mít celou řadu závažných následků – např. postižení srdce, ledvin, kloubů, nervového systému či kůže. Pokud se při antibiotické léčbě stav nelepší po 3-4 dnech, je třeba informovat lékaře, který zváží další postup, event. změnu antibiotika. Po ukončení léčby může lékař předepsat kontrolní laboratorní vyšetření krve.


Režimová a úlevová opatření při spále:

Snažte se dohlédnout na to, aby dítě dodržovalo klidový režim. V prvních dnech, kdy může být nakažlivé, je ideální izolace od dalších členů rodiny. Dbejte na dostatečný přísun tekutin, i když se dítěti špatně polyká. U pokrmů volte jemná, nedráždivá jídla, např. vlažnou polévku. Doporučujeme pravidelně zvlhčovat vzduch. V bytě by se v žádném případě nemělo kouřit. Při úklidu během nemoci dítěte nepoužívejte dráždivé čisticí prostředky, např. s obsahem chlóru, který dráždí dýchací cesty.

Pomoc z lékárny

 • Při spále můžete dítěti podat běžné léky proti bolesti a horečce (paracetamol, ibuprofen). U dětí do 16 let nepodáváme kyselinu salicylovou (aspirin, acylpyrin).
 • K úlevě od bolesti v krku může dítě cucat pastilky proti bolesti v krku(sledujte věkové omezení v příbalovém letáku).
 • Antihistaminika pomohou omezit svědění vyrážky – o vhodném přípravku se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.
  Doplnit můžete také vitaminy a stopové prvky potřebné pro správně fuželezogující imunitu (B, C, D, selen, zinek, železo).
  Probiotika pomohou obnovit střevní mikrobiotu narušenou antibiotiky.


Preventivní opatření proti spálové angíně

Proti spálové angíně neexistuje očkování a člověk ji může prodělat několikrát za život. V její prevenci je proto důležité především dodržovat základní hygienická pravidla a posilovat imunitní systém.

 • Hygiena rukou – děti od malička učíme umývat si ruce před jídlem, po návratu z venku apod.
 • Při kašlání nebo kýchání naučíme děti zakrývat si nos a ústa.
 • Děti by se s kamarády v kolektivu neměly dělit o skleničky, lahve na pití, příbory ani jídlo.
 • Základem prevence všech infekčních onemocnění je silný imunitní systém – proto dbáme na zdravou a vyváženou stravu, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, kvalitní spánek apod.

Články k tématu Spálová angína – postrach školek i škol

 • Impetigo – příznaky, prevence a léčba

  Impetigo – příznaky, prevence a léčba

  · 6 minut čtení
  • Kožní problémy
  • Děti
  Impetigo je nejčastější dětskou kožní bakteriální infekcí. Typickým projevem jsou medově zbarvené krusty, které se v postižené oblasti tvoří.  Impetigo je nejčastěji vyvoláno zlatým stafylokokem. Jak impetigo vypadá, jak se léčí a jak se bránit jeho rychlému šíření?
 • Bolest v krku

  Bolest v krku

  · 5 minut čtení
  • Bolest v krku
  • Chřipka a nachlazení
  Bolest v krku není samostatnou nemocí, ale pouze příznakem doprovázejícím infekce horních cest dýchacích. Nejčastěji se jedná o zánět hltanu a patrových mandlí virového nebo bakteriálního původu. Méně často se tak projevuje alergie, následek poranění, poleptání, uvíznutí cizího tělesa v dýchacích cestách a jiné onemocnění v oblasti krku. Bolestí v krku se projevuje i zánět hrtanové záklopky...
 • Infekční mononukleóza nemoc (nejen) z líbání

  Infekční mononukleóza nemoc (nejen) z líbání

  · 4 minuty čtení
  • Bolest v krku
  • Chřipka a nachlazení
  Mononukleóza postihuje zejména dospívající a mladé dospělé. Přenáší se především slinami, a proto se jí také říká „nemoc z líbání“ nebo „studentská nemoc.“ Jedná se o onemocnění nepříjemné a zdlouhavé, ve většině případů však samo postupně odeznívá bez jakýchkoliv následků. Přečtěte si, čím se infekční mononukleóza liší od běžné angíny nebo virózy, jaké jsou aktuální trendy v léčbě a co můžete udělat...