Nízký krevní tlak – příznaky a léčba

5. 10. 2021 · PharmDr. Lucie Drábková · 8 minut čtení

Nízký krevní tlak neboli hypotenze není tak rizikovým stavem jako vysoký krevní tlak. Přesto může způsobovat nepříjemné obtíže, jako jsou bolesti hlavy, malátnost, závratě, mdloby nebo dokonce nebezpečné pády. Týkají se problémy s nízkým krevním tlakem i vás? Přečtěte si v našem článku o hypotenzi více.

Co je to krevní tlak

Krevní tlak je definován jako tlak, kterým působí protékající krev na stěnu cévy. Jeho hodnota je různá v odlišných částech krevního řečiště.  Hovoříme-li o krevním tlaku v souvislosti se zdravím, pak se jedná o arteriální neboli tepenný tlak.

Hodnota krevního tlaku se uvádí ve dvou číslech oddělených lomítkem. Vyšší číslo je hodnota systolického tlaku, nižší je hodnota diastolického tlaku. Systolický krevní tlak je nejvyšší tlak krve, kterého je dosaženo na daném místě během srdečního cyklu. Diastolický krevní tlak je nejnižší tlak krve během srdeční diastoly (klidový stav mezi dvěma stahy, systolami). Označení "mmHg" je tzv. hodnota rtuťového sloupce. Rtuť byla používána jako měřící kapalina v prvních spolehlivých tlakoměrech a jednotka mmHg se stále k vyjádření hodnot tlaku používá.

U zdravého člověka je normální hodnota krevního tlaku 120/80 mmHg. Je-li naměřená hodnota krevního tlaku vyšší, jedná se o vysoký krevní tlak neboli hypertenzi. Nízký krevní tlak je definován hodnotou pod 90/60 mmHg. Hodnoty mezi 120/80 a 90/60 jsou stále považovány za tlak normální. Problémy s nízkým tlakem mívají často senioři nad 65 let, ale také mladí velmi štíhlí lidé, zejména ženy. 


Vznik hypotenze a její typy

Existují dvě základní příčiny, které způsobují pokles krevního tlaku pod normální hodnoty. Je to v zásadě buď nedostatečné množství krve pumpované ze srdce, nebo neschopnost cév se při průtoku krve správně stahovat a potřebný tlak krve udržet.

Běžným typem hypotenze je tzv. hypotenze ortostatická (též posturální hypotenze), kdy k poklesu tlaku dochází při vstávání z leže nebo ze sedu. Krev se hromadí v dolních končetinách a organismus není schopen rychle zajistit její návrat do mozku. Postprandiální hypotenze je hypotenze 1 až 2 hodiny po jídle, běžná spíše u starších osob. U mladých lidí a dětí se projevuje hypotenze zejména v důsledku dlouhého stání, příčinou je zpravidla nesprávná komunikace mezi mozkem a srdcem (neurálně mediovaná hypotenze). Při závažném snížení krevního tlaku se může rozvinou život ohrožující šok. Ten se projevuje zmateností (zejména u starých lidí). Kůže postiženého je studená, bledá a lepkavá, dýchání rychlé a povrchní, pulz slabý nebo zrychlený. Při podezření na šok je nutné volat záchrannou službu první pomoci.

Konkrétní příčiny nízkého krevního tlaku

Jednou z nejčastějších příčin je užívání některých léků, resp. jejich nežádoucí účinky. Relativně běžnou příčinou je příliš silný efekt léků na vysoký krevní tlak – zde je třeba po dohodě s lékařem upravit dávkování nebo změnit medikaci. Problémy s nízkým krevním tlakem mohou mít také muži, kteří užívají léky na poruchy erekce. Dále mohou potíže s hypotenzí vyvolávat léky užívané při Parkinsonově chorobě nebo některá antidepresiva.

Nízký tlak často sužuje i těhotné ženy, jelikož plod představuje výraznou zátěž pro oběhový systém. Může ho však také zapříčinit nedostatek některých živin, zejména vitaminu B12, kyseliny listové a železa, které jsou důležité pro správnou krvetvorbu. Krevní tlak dále výrazně klesá v důsledku silné alergické reakce – tzv. anafylaktického šoku nebo sepse. K hypotenzi může dojít při úbytku krve (krvácení) nebo plazmy (popáleniny) či vody (při dehydrataci). Dehydratace se často objevuje u seniorů, kromě toho ve vyšším věku roli hraje také přirozené opotřebení cév. V neposlední řadě může být nízký krevní tlak jeden symptomů při některých onemocněních – např. srdce, mozku, ledvin, orgánů s vnitřní sekrecí nebo u onkologických pacientů.


Jak se nízký krevní tlak projevuje?

V mnoha případech nemusí hypotenze žádné obtíže vyvolávat. Pokud se příznaky hypotenze projevují, pak se jedná zpravidla o následující projevy:

  • motání hlavy a závratě
  • nevolnost
  • únava
  • mdloby
  • bolesti hlavy
  • mžitky před očima
  • bušení srdce
  • studené ruce a nohy
  • pocení
  • ztráta koncentrace
  • časté zívání
  • zimomřivost

Měření krevního tlaku k potvrzení hypotenze

K potvrzení, zda vaše obtíže vyvolává nízký krevní tlak, je třeba řádného měření. K tomu potřebujete kvalitní tlakoměr neboli tonometr a trochu trpělivosti. Měřit byste měli několikrát denně, alespoň týden každý den. Pokud nemá tonometr paměť, hodnoty je třeba zaznamenávat ručně. Každé měření je dobré třikrát zopakovat pro eliminaci chyby. S naměřenými hodnotami se pak můžete vydat na konzultaci k lékaři.

Jak se léčí nízký tlak – existují na hypotenzi léky?

K léčbě hypotenze pomocí léků se přistupuje spíše zřídka. Lékař nejdříve doporučí léčit nízký krevní tlak pomocí přirozených metod, jako je úprava životosprávy, režimová opatření nebo doporučení nutričních doplňků. Pokud opatření nejsou dostatečná, může lékař předepsat léky ke zvýšení objemu krve (fludrokortizon) nebo lék, který podpoří schopnost cév udržet správný tlak krve (midodrin).


Opatření a tipy proti nízkému krevnímu tlaku

  • Dostatečný pitný režim - dehydratace je jedním z hlavních příčin hypotenze. Obecně se při nízkém tlaku doporučuje více vody a méně alkoholu.
  • Fyzikální manévry - při vstávání z postele nejdříve chvíli poseďte, než se pokusíte vstát. Na lůžku můžete provést několik cviků na protažení končetin – kroužení chodidly či propínání špiček. Při déletrvajícím stání je vhodné přešlapovat na místě. Pokud se vám začne dělat mdlo ve stoje, můžete zkřížit nohy a pevně je stisknout k sobě. Tím podpoříte tok krve z dolních končetin vzhůru. Pokud není možnost se při slabosti posadit nebo položit (např. na ulici), opřete jednu nohu o obrubník nebo o schod a hlavu předkloňte co nejníže. V leže pak je vhodné zvednout dolní končetiny.
  • Více solit. Lékaři obecně doporučuji solit méně, u lidí s hypotenzí však může sůl pomoci. O množství soli v jídelníčku se poraďte se svým lékařem.
  • Káva. Jeden šálek kávy jako první pomoc jistě není na závadu, ale podobně jako u alkoholu je třeba zmínit diuretické vlastnosti kávy. Ke kávě proto vždy vypijte skleničku vody. Odborníci doporučují spíše jiné „životabudiče“, např. zelený čaj.
  • Jídelníček - do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na proteiny, vitamin C a vitaminy skupiny B. Omezte potraviny bohaté na sacharidy – těstoviny, pečivo, rýži.
  • Z bylinek lze při nízkém tlaku doporučit lékořici nebo rozmarýn.
  • Kompresní punčochy – při problémech s posturální hypotenzí má pozitivní efekt nošení kompresních punčoch.

Články k tématu Nízký krevní tlak – příznaky a léčba

  • Křečové žíly postihují ve věku nad 60 let dvě třetiny žen a třetinu mužů, často však „překvapí“ i výrazně mladší osoby. Jedná se zpravidla o hlavní příznak chronické žilní nedostatečnosti. Běžně se vyskytují také v těhotenství. Jaké jsou další časté projevy žilní nedostatečnosti? A jak správně křečové žíly léčit a lze jim předcházet?
  • Metličky, tedy drobné červené až fialové rozšířené žilky na nohou jsou běžným ženským problémem. Odborně se metličky označují jako mikrovarixy a jedná se o nejlehčí formu křečových žil. Co dělat, aby se z kosmetického problému nestal problém zdravotní?
  • Hemoroidy – příčiny, projevy a léčba

    Hemoroidy – příčiny, projevy a léčba

    · 10 minut čtení
    Nepříjemné, bolestivé, obtěžující, choulostivé. Tak by se daly stručně charakterizovat problémy s hemoroidy. Jednou za život řeší potíže s hemoroidy každý druhý člověk, jejich četnost stoupá s věkem. Jaké jsou příčiny a projevy hemoroidální nemoci a jaké komplikace mohou způsobit? Odpovědi na tyto otázky včetně informací o možnostech léčby a prevence najdete v našem článku.
O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora