Únava po prodělaném onemocnění Covid-19

16. 11. 2021 · Mgr. Radka Grec · 7 minut čtení
 • Únava a vyčerpání

Únava je jedním z nejčastěji popisovaných příznaků tzv. postcovidového syndromu, tedy syndromu, s nímž se setkává mnoho pacientů pro prodělaném onemocnění COVID-19. Průběh nemoci COVID-19 přitom nemusí souviset s intenzitou pociťovaných příznaků postcovidového syndromu a s vleklou či vracející se únavou se setkává i mnoho lidí s tzv. bezpříznakovým průběhem. Únavu často provází i další příznaky, jako například bolesti hlavy, celková slabost, problémy se soustředěním, zhoršení paměti, návaly úzkosti či nespavost. Mnohé z nich přitom provázely již samotné onemocnění COVID-19. A co je pro tyto příznaky také typické, že se mohou opětovně objevit po několika zcela bezpříznakových dnech. Tedy i když už se zdá, že potíže pominuly, mohou se zčista jasna zase vrátit. COVID-19 zkrátka není běžné onemocnění a stejně tak i postcovidový syndrom, který se může táhnout týdny i měsíce.

Únava po Covid-19

Kdy k lékaři?

Mírná únava po prodělaném infekčním onemocnění je běžná věc, stejně jako například snížená výkonnost a svalová síla. Pokud ale s obtížemi zvládáte každodenní aktivity, stěží vyjdete schody či pociťujete výraznou svalovou slabost, obraťte se na Vašeho lékaře. Návštěvu neodkládejte také v případě přetrvávající bolesti hlavy, dušnosti či zvýšené teploty. Nepodceňujte také možné psychické obtíže, jako úzkosti či deprese.

 

Komentář odborníka:

Únava je jedním z nejčastějších příznaků, který přetrvává po prodělaném onemocnění COVID-19

MUDr. Lucie Šefrhansová, Ph.D.
Na dotaz odpovídáMUDr. Lucie Šefrhansová, Ph.D.

praktický lékař Blovice

Únava po prodělaném onemocnění COVID-19 patří společně s přechodnou ztrátou čichu k nejčastějším příznakům v naší ordinaci. Pokud trvá dlouho, je to pro pacienty velice nepříjemné. Doporučuji zvolnit, více odpočívat a relaxovat. Důležitý je dostatečný příjem tekutin, pravidelná pestrá strava, dostatek vitamínů a minerálů jako je vitamin C, D a zinek. Nemálo důležitý je dostatečný a pravidelný spánek. Do denního režimu je vhodné zařadit pobyt na čerstvém vzduchu, například ve formě procházek. Pokud jste unavení, prodělali jste onemocnění COVID-19 nebojte se kontaktovat svého praktického lékaře, který Vám poradí a rozhodne, zda není vhodné provést odborná vyšetření.

 

Co pro sebe můžete udělat sami?

Léčebná opatření při postcovidovém syndromu odpovídají zásadám zdravého životního stylu. Zaměřte se proto především na Vaši stravu a denní režim. Po nemoci je důležité doplnit potřebné vitaminy a minerály. Ty najdete především ve stravě bohaté na čerstvé ovoce a zeleninu. Doporučovanými vitaminy při únavě jsou pak vitaminy skupiny Bvitamin C, které přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání. Dalšími prospěšnými látkami jsou antioxidanty, jako je vitamin E, selen, zinek a koenzym Q10. Kromě důležitých vitaminů a minerálů hraje klíčovou roli při získávání energie také rovnováha naší střevní mikroflóry. Tato rovnováha je velice křehká a může být narušena různými faktory, proto se doporučuje pečovat o střevní mikrobiom dodáním tělu prospěšných bakterií známých jako probiotika. Velmi dobrá je i kombinace probiotik s již zmíněnými vitaminy skupiny B a zinkem.

Doplnění kvalitních bílkovin

V případě, že jste v průběhu nemoci ztratili na váze, zaměřte se také na dostatečný denní příjem bílkovin. Při nechutenství můžete využít i speciální tekutou výživu obsahující všechny důležité živiny, vitaminy a minerály v optimálním poměru. A běžnou stravu můžete bílkovinami obohatit také pomocí proteinových nápojů či chutných proteinových tyčinek. Existuje i celá řada přípravků, které obsahují tradičně užívané byliny proti únavě, jako je rozchodnice růžová, jejíž extrakt podporuje výkonnost a pomáhá i při stresu, či ženšen.

Dostatečný spánek i trocha pohybu

Pro boj s únavou je nezbytný také kvalitní spánek. Choďte spát dříve a ideálně ulehejte a vstávejte přibližně ve stejný čas. Vedle odpočinku a spánku je důležitý také pravidelný pohyb (např. procházky, jógy, pomalé silové cvičení). Nic ale nepřehánějte a zátěž navyšujte velmi pozvolna. Únavu totiž neporazíte silou, přijměte ji a omezte případné pracovní a další aktivity. A především myslete pozitivně, stejně jako jste překonali onemocnění COVID-19, porazíte i postcovidový syndrom.

Články k tématu Únava po prodělaném onemocnění Covid-19

 • V souvislosti s onemocněním COVID 19 se u mnoha lidí, kteří touto nemocí prošli, setkáváme i s tzv. postcovidovým syndromem. Jedná se o soubor rozličných příznaků, přičemž nejčastěji jsou postiženy dolní dýchací cesty a plíce.

 • Bolesti kloubů a svalů patří k nejčastějším bolestem vůbec a nejméně jednou za život se s nimi setká asi každý z nás. Patří ale také mezi jedny z nejčastěji pociťovaných příznaků, které přetrvávají po prodělaném onemocnění COVID-19, tedy mezi časté příznaky tzv. postcovidového syndromu.

 • Covid 19: Ztráta čichu a chuti

  Covid 19: Ztráta čichu a chuti

  · 5 minut čtení
  • Koronavirus
  • Omega 3-6-9
  • Vitamíny a minerály

  Průběh nemoci COVID-19 je až v 80 % případů spojen s částečnou nebo celkovou ztrátou čichu (anosmie) a chuti (ageusie). Tyto potíže se ve většině případů objevují současně, ale mohou se vyskytovat i jednotlivě, častěji jen jako ztráta čichu. Mnohdy jsou i jediným příznakem probíhajícího onemocnění, zejména u mladších osob.