Covid 19: Ztráta čichu a chuti

14. 3. 2021 · Mgr. Radka Grec · 5 minut čtení
 • Koronavirus
 • Omega 3-6-9
 • Vitamíny a minerály

Průběh nemoci COVID-19 je až v 80 % případů spojen s částečnou nebo celkovou ztrátou čichu (anosmie) a chuti (ageusie). Tyto potíže se ve většině případů objevují současně, ale mohou se vyskytovat i jednotlivě, častěji jen jako ztráta čichu. Mnohdy jsou i jediným příznakem probíhajícího onemocnění, zejména u mladších osob.

Ztráta čichu COVID 19

V různé míře může ale ztráta čichu a chuti přetrvávat i po odeznění nemoci, a jsou tak jedním z častých příznaků tzv. postcovidového syndromu. Návrat čichu po nemoci provází i další nepříjemný příznak, parosmie. Při ní můžete místo příjemné vůně potravin či nápojů cítit nepříjemný zápach.

Co způsobuje ztrátu čichu a chuti

V počátku je ztráta čichu způsobena zduřením nosní sliznice a poškozením čichového epitelu. Za přetrvávající obtíže pak může poškození (přímo virem či zánětem v důsledku imunitní reakce) určitých nervových buněk v nose zodpovědných za vnímání vůní. Pro vnímání chuti je čichový zážitek nezbytný, proto je snížená či změněná chuť obvykle následkem poruchy čichu. I když se nejedná o život ohrožující obtíže, mohou významně snížit kvalitu života a vyvolat jiné komplikace. Například se může stát, že nebudete cítit zkažené jídlo či kouř a plyn v domácnosti, a zejména u seniorů může dojít i k odmítání jídla (nechutenství) a k prudkému poklesu hmotnosti.

Kdy k lékaři?

V případě náhlé ztráty čichu a/nebo chuti, vždy kontaktujte svého ošetřujícího lékaře. Kromě COVID-19 existuje totiž řada dalších stavů (např. neurologické, hormonální i onkologické), které mohou tyto příznaky vyvolat a v případě negativního testu na COVID-19, pak bude nutné podrobnější vyšetření. Pokud se čich a chuť nevrací ani po 4 týdnech od prodělání infekce COVID-19, je vhodné zažádat si o podrobnější vyšetření na oddělení otorinolaryngologie (ORL).

Komentář odborníka:

Zhoršení nebo úplná ztráta čichu a chuti je projev nepříjemný a obtěžující, jehož řešení v každém případě potřebuje delší čas.

MUDr. Markéta Vitoul
Na dotaz odpovídáMUDr. Markéta Vitoul

ORL lékařka/ Olomouc

Jedním z projevů onemocnění Covid-19, který se u pacientů s tímto onemocněním objevuje velmi často, je zhoršení nebo úplná ztráta čichu a chuti, které může mít i dlouhodobější charakter. Pro pacienta se jedná o projev nepříjemný a obtěžující, jehož řešení v každém případě potřebuje delší čas. V ambulantní praxi lékaře v oblasti otorinolaryngologie lze za malou revoluci v léčbě považovat topické kortikoidy podávané ve formě nosního spreje. Díky protizánětlivým a dekongestivním účinkům topických kortikoidů se daří udržet stav sliznic horních cest dýchacích v přiměřeném stavu. Jen platí, že chronické stavy vyžadují chronickou péči. Je také nutno vyzvednout další velkou výhodu topických kortikoidů, a to možnost jejich dlouhodobé aplikace pod pravidelnou odbornou péčí. Využití nacházejí ale i u akutních stavů, kdy jsou taktéž důležitou součástí léčebného plánu, urychlují léčbu a návrat stavu sliznic do původního stavu. Neméně důležitou roli hrají topické kortikosteroidy také v době covidové. Z praxe mám již zkušenost, že u těchto pacientů dochází při jejich používání přibližně do třech měsíců k postupné obnově čichu i chuti.

 

Jak se léčí ztráta čichu a chuti?

Žádná specifická léčba těchto potíží neexistuje. Naštěstí tento stav nebývá trvalý, u většiny pacientů se čich a chuť obnovuje v průběhu několika týdnů. Výjimečně to může trvat i mnoho měsíců a nám jednoduše nezbývá než vyčkat. Ač se Vám to nemusí líbit, bývají zmatené čichové vjemy (tzv. parosmie – např. káva Vám voní zcela jinak) znakem obnovy čichu. V některých případech může lékař předepsat kortikosteroidy, ve formě tablet, nebo častěji ve formě nosního spreje. Před jejich aplikací nezapomeňte vypláchnout nos mořskou vodou.

Co pro sebe můžete udělat sami?

Objevují se důkazy o tom, že chuťový a čichový trénink  může pomoci urychlit návrat těchto smyslů, a to na podkladě novotvorby nervových drah. Princip těchto cvičení spočívá v čichání silných vůní např. éterické oleje, káva, parfémy a v konzumaci chuťově výrazných potravin např. čerstvá cibule, citrusy, zázvor, křen a hořčice.

Jak pomůže lékárna

V doporučení některých odborných společnosti se objevuje zvýšit příjem omega-3 nenasycených mastných kyselin, které jsou mimo jiné důležité i pro udržení normální činnosti mozku. Mezi další studované látky patří kyselina alfa-lipoová a vitamin A. Vhodné je doplnit také vitaminy skupiny B, hořčík a zinek, jejichž nedostatek bývá často spojován s rozvojem nechutenství. Pro zotavení je důležitý dostatečný příjem bílkovin. V případě nechutenství můžete využít i speciální tekutou výživu s vysokým obsahem bílkovin a energie tzv. sipping, proteinové tyčinky či proteinové nápoje. Ke zvýšení chuti k jídlu a na podporu správné funkce trávící soustavy můžete využít i bylinné čaje obsahující například anýz, fenykl, mátu, řebříček či zeměžluč.

Důsledně pečujte také o dutinu ústní, 2krát denně si čistěte zuby, přičemž po dobu rekonvalescence se doporučuje používat ústní vody bez alkoholu.

Zdroje:

Současný pohled na poruchy čichu a chuti u nemocných s COVID-19

Pacienti s Covid-19 trpí zkreslenými pachy a chutěmi – zotavení může trvat až 2 roky, SZU

Olfactory Dysfunction in COVID-19 Diagnosis and Management

Články k tématu Covid 19: Ztráta čichu a chuti

 • Co dělat, když mi zjistí Covid?

  Co dělat, když mi zjistí Covid?

  · 7 minut čtení
  • Koronavirus

  Máte pozitivní PCR test na přítomnost viru SARS-CoV-2? Jaké jsou projevy onemocnění COVID-19 a jak si s nimi poradit? A co dalšího pro sebe a své blízké můžete udělat?

 • Covid 19 – Kdy a jak se vrátit zpět ke sportu?

  Covid 19 – Kdy a jak se vrátit zpět ke sportu?

  · 6 minut čtení
  • Koronavirus

  Působení koronaviru SARS-COV-2 na lidský organismus bývá velmi rozmanité. Ze všeho nejvíc zasahuje nemoc Covid-19 dýchací cesty a může vyvolávat i vážné dechové obtíže. Mnoho pacientů pociťuje ale i další příznaky, jako například průjem, zvracení, bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů, únavu a dochází i k některým vážným komplikacím, jako je poškození cévní výstelky či vznik krevních...

 • V souvislosti s onemocněním COVID 19 se u mnoha lidí, kteří touto nemocí prošli, setkáváme i s tzv. postcovidovým syndromem. Jedná se o soubor rozličných příznaků, přičemž nejčastěji jsou postiženy dolní dýchací cesty a plíce.