Postcovidový syndrom u dětí: Jaké jsou příznaky a kdy zpozornět?

5. 2. 2022 · Mgr. Radka Grec · 6 minut čtení

Stejně jako u dospělých se i u dětí, které prošly onemocněním Covid-19, můžeme setkat s tzv. post-covidovým syndromem (také post-COVID, long-COVID). Jedná se o soubor rozličných příznaků a specificky u dětí i některých vzácných, ale velmi závažných stavů.

Postcovidový syndrom u dětí

Ačkoliv děti zvládají onemocnění Covid-19 obecně lépe než dospělí a často se potýkají s lehkým nebo bezpříznakovým průběhem, post-covidový syndrom se u nich může rozvinout s podobnou pravděpodobností jako u dospělých. Týká se přibližně 10-25 % dětí, bez ohledu na vlastní průběh nemoci Covid-19. Může tedy potkat i děti s tzv. bezpříznakovým průběhem.

Jaké jsou projevy post-covidového syndromu u dětí?

Stejně jako má onemocnění Covid-19 rozmanitý proběh a projevy, tak i post-covidový syndrom může mít různé příznaky. Většinou se s nimi setkáme bezprostředně po prodělání infekce, v některých případech se ale mohu objevit až s několikatýdenním odstupem od akutní fáze onemocnění.

Nejčastější projevy post-covidového syndromu u dětí patří:

  • únava
  • poruchy soustředění
  • dušnost, kašel, ucpaný nos
  • bolesti svalů a kloubů
  • bolesti hlavy
  • nespavost
  • kožní projevy (vyrážka, covidové prsty)

Mnohé příznaky spontánně vymizí během několika týdnů, zatímco jiné vyžadují dlouhodobější léčbu. V každém případě není důvod bát se, že by děti byly tzv. infekční a mohly onemocněním COVID-19 někoho nakazit.

Covidové prsty

U dětí a mladistvých se mohou během nemoci Covid-19, ale mnohdy i týdny po jejím prodělání, objevit na kůži oteklé, bolestivé nebo svědivé hrbolky. Mívají červenou až fialovou barvu a připomínají omrzliny. Pro tento stav se vžilo označení covidové prsty a často bývají jediným příznakem, který nás upozorní na výskyt této nemoci u dětí. Ve většině případů najdeme projevy na prstech nohou, mohou se ale objevit i na patě nebo na prstech rukou. Z covidových prstů není potřeba mít strach, tyto obtíže poměrně rychle samy odezní.

Syndrom PIMS-TS

Syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi (PIMS-TS) je vzácný, ale vážný stav vyžadující lékařskou pomoc. Může se objevit 1-6 týdnů po prodělání nemoci Covid-19, bez ohledu na závažnost průběhu této nemoci, a to i u dětí, které byly zcela bez příznaků. Syndrom PIMS-TS je způsoben nesprávnou, přehnanou reakcí imunitního systému dítěte na proběhlé onemocnění Covid-19. Mezi jeho příznaky patří horečka, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, průjem, zarudlý jazyk, oteklá víčka, začervenalé oči nebo různé kožní projevy. Vážným rizikem, který s sebou syndrom PIMS-TS nese, je poškození orgánů v těle, především srdce, plic, ledvin a jater. Proto je nezbytné vyhledat včas lékaře. Léčba probíhá v nemocnici (často na JIP) a trvá přibližně 4 týdny.

Kdy k lékaři?

Na pediatra se obraťte v případě, kdy dítě po prodělaném onemocnění Covid-19 trápí některý ze zmíněných příznaků nebo je unavené, neklidné a necítí se v pořádku. Neprodleně jej zavolejte v případě zhoršujících se příznaků nebo v případě výskytu příznaku, který by mohl svědčit pro rozvoj PIMS-TS (např. horečka trvající déle než 24 hodin).

 

Komentář odborníka:

Infekce virem SARS-CoV-2 oslabuje imunitu, a proto se lidé, včetně dětí, po prodělání infekce často cítí unavení.

MUDr. Zdena Bártová
Na dotaz odpovídáMUDr. Zdena Bártová
Praktický lékař/Pediatr, Železná Ruda

Infekce virem SARS-CoV-2 oslabuje imunitu, a proto se lidé, včetně dětí, po prodělání infekce často cítí unavení, mají nižší fyzický i psychický výkon a hůře se soustředí. Tyto symptomy mohou přetrvávat bezprostředně po vyléčení, ale mohou se projevit i s odstupem času. obecně doporučujeme našim dětským pacientům a jejich rodičům na prvním místě dostatečný aktivní odpočinek - dopřát dětskému organismu to co potřebuje, aby se mohlo regenerovat a dočerpat ztracené síly. Základem je především vyvážená strava v množství, které odpovídá fyzické aktivitě dítěte. Doporučujeme důraz na pitný režim, omezení příjmu slazených nápojů. Základem je ovšem pravidelný pohyb. Fyzická aktivita má pozitivní účinky nejen na prokrvení svalů, peristaltiku střev, ale i na psychiku dětí. Pobyt na čerstvém vzduchu a slunci je podle našich dlouholetých zkušeností ta nejlepší rekonvalescene.

Jak podpořit rekonvalescenci?

V rámci rekonvalescence je vhodná pravidelná, ale přiměřená pohybová aktivita (např. procházky). S návratem k náročnějším pohybovým aktivitám u dětí nespěchejte, bylo prokázáno, že vysoké nároky na výkon znamenají pro dítě riziko návratu potíží. Dbejte také na pravidelný denní režim, a především dostatek spánku. Pokud dítě trápí únava, nespěchejte s návratem „do normálu“ a přizpůsobte tomu jeho denní režim – výuku, kroužky i další aktivity. Vhodný je také dostatečný denní příjem hořčíku, který přispívá k normální psychické činnosti a ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Nejen u dětí je velmi důležitá pestrá a vyvážená strava bohatá na čerstvé ovoce a zeleninu. Důležitý je zejména dostatečný denní příjem vitaminu C, zinku a vitaminu D. V souvislosti s onemocněním Covid-19 se mluví i o narušeném střevním mikrobiomu, proto dětem pravidelně dopřávejte kysané mléčné výrobky a další zdroje probiotik . V případě obtížného soustředění věnujte speciální pozornost také příjmu omega-3 nenasycených mastných kyselin. Najdete zejména je v mořských rybách a ořeších. A především děti uklidněte a podpořte. Stejně jako překonaly onemocnění Covid-19, porazí i postcovidový syndrom.

Zdroj:

Post-COVID syndrom – definice, diagnostika a klasifikace. Stručný poziční dokument ČPFS ČLS JEP (leden 2021)

Post‑covidový syndrom – další záludnost COVID‑19. Medical Tribune 03/2021

https://koronavirus.mzcr.cz/jak-se-projevuje-covid-19-u-deti-vetsinou-nijak-nebo-mirne/

Články k tématu Postcovidový syndrom u dětí: Jaké jsou příznaky a kdy zpozornět?

  • Zažívací a střevní potíže dětí bývají častým tématem diskuzí mezi maminkami a také návštěv u pediatra. Důvodem bolení bříška a pláče u miminek může být kojenecká kolika, u větších dětí způsobuje problémy nevhodný jídelníček. Jak nadýmání u dětí řešit?
  • Hemangiom je nezhoubný útvar, který vzniká nadměrným pomnožením cévních buněk. Velmi často se objevuje u malých dětí, zejména na kůži nebo vnitřním orgánu. V řadě případů se jedná o neškodnou, estetickou záležitost, která časem samovolně vymizí, někdy však vyžaduje okamžitou léčbu a odstranění.
  • Strach a úzkost u dětí

    Strach a úzkost u dětí

    · 12 minut čtení
    Úzkosti se nevyhýbají ani dětem. Zatímco běžné „dětské strachy“ patří ke správnému vývoji, úzkostné poruchy znesnadňují dítěti cestu životem. Jak se úzkosti u dětí projevují a v čem je ohrožují? Jaké jsou zásady léčby? Jakým způsobem mohou rodiče dítěti s jeho strachy pomoci a lze jim účinně předcházet?
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
Číst více od autora