Hojení ran při diabetu

4. 10. 2022 · 7 minut čtení
 • DIA

Při aktivním způsobu života často dochází ke vzniku drobných ran, otlaků, odřenin či popálenin. U diabetiků však i na první pohled banální oděrka představuje riziko. Proč se kožní poranění při cukrovce obvykle hůře hojí, jak je správně ošetřit i jak jim předcházet, vám poradíme v našem článku.Hojení ran při cukrovce
Diabetikům se kožní poranění často špatně a pomalu hojí a zároveň bývají náchylnější k infekci.

Proč se rány při cukrovce hojí pomalu?

Při diabetu dochází k narušení přirozených hojicích procesů. Špatně fungující cévy způsobují, že se průtok krve snižuje (tzv. diabetická angiopatie). Cévy nejsou dostatečně pružné, aby poškozené tkáni dodaly potřebné množství kyslíku, živin a bílých krvinek, které brání rozvoji infekce. Dlouhodobě vysoká hladina cukru v krvi poškozuje také nervy, vzniká tzv. periferní neuropatie, při níž se snižuje citlivost na vnímání teploty, tření nebo bolesti. Z toho důvodu diabetici o zranění nemusí dlouhou dobu vůbec vědět. V neposlední řadě je poškozena i ochranná funkce kůže. Ta je výrazně sušší a praská, což přispívá k vyššímu riziku vstupu a rozvoje infekce. Kromě zmíněného vlivu na cévy, nervy a kůži diabetes narušuje i správné fungování imunitního systému.

Které části těla jsou nejvíce ohroženy?

Pomalé hojení ran se týká celého těla, ať se jedná o úraz, nebo operaci. U diabetiků je však nejkomplikovanější hojení defektů na dolních končetinách, především na chodidlech. Kvůli špatné krevní cirkulaci a poškození nervů se může rozvinout syndrom diabetické nohy. Ten se v určité míře vyskytuje až u čtvrtiny diabetiků.


Ošetření ran

V případě výskytu jakéhokoliv poranění nikdy neodkládejte ošetření. Místo důkladně očistěte pod proudem tekoucí vody, vydezinfikujte a použijte vhodné krytí (přednost se dává tzv. vlhkému hojení). Pravidelně průběh hojení kontrolujte. Navštivte lékaře, pokud pocítíte neustupující bolest nebo naopak úplnou nebolestivost místa, pokud se objeví známky zánětu (otok, zarudnutí) nebo infekce (mokvání, hnis, zápach) nebo pokud se vyskytne zvýšená tělesná teplota až horečka.

Jak podpořit hojení ran?

 • Pro zlepšení hojení ran dodávejte svému tělu dostatečné množství bílkovin. Lze použít také nutriční nápoj s kompletním obsahem živin, včetně vitaminů a minerálů.
 • Dostatečně pijte.
 • Nekuřte.
 • Rány někdy vedou ke zvýšení hladiny krevního cukru. Pokud je to nutné, požádejte lékaře o úpravu léčby. Pro zhojení je důležité mít hladinu cukru pod kontrolou.

Většina chronických ran při diabetu je způsobena zraněním v důsledku sníženého vnímání bolesti, tepla a tlaku při diabetické neuropatii a následnou pozdní a nedostatečnou léčbou. Každodenní kontrola rizikových oblastí na kůži umožňuje včasné odhalení případného kožního defektu. Vyčištění rány a dokonalá péče o ni je předpokladem zhojení poranění, zamezí zanícení rány a vzniku chronického stavu. Pravidelná péče o kůži, důsledná léčba diabetu a kontroly u lékaře jsou důležitými předpoklady, které pomáhají udržet zdraví kůže při diabetu pod kontrolou.


Jak podpořit hojení ran?
Správná hygiena a ošetření pokožky nohou hraje u diabetiků důležitou roli.

Jak snížit riziko vzniku ran?

 • Udržujte hladinu cukru (v krvi) v optimálním rozmezí dodržováním léčby, režimových opatření a zdravým životním stylem. Pravidelně kontrolujte glykémii glukometrem.
 • Každodenně kontrolujte chodidla, prsty a meziprstní prostory, jestli se na nich nevyskytly otlaky, odřeniny či zarudlá místa.
 • Každodenně myjte chodidla teplou vodou se šetrným mycím přípravkem.
 • Nohy po umytí pečlivě osušte, aby se předešlo zapářce.
 • Promazávejte chodidla zvlhčujícím a zvláčňujícím krémem. Vhodné jsou například ty s obsahem urey.
 • Pravidelně odstraňujte odumřelou vrstvu kůže. Nepoužívejte ostré nástroje. K odstranění zrohovatělé kůže na patách je vhodná třeba skleněná škrabka.
 • Noste vhodnou obuv, která má širokou špičku a dobře vám sedne. Před obutím zkontrolujte, jestli uvnitř není cizí předmět (např. kamínek).
 • Vždy noste ponožky, i v otevřených botách.
 • Nechte si 1x ročně zkontrolovat lékařem končetiny, v případě potíží navštivte podiatrii.

500 ml
4.0
(4)
Čistí, hydratuje a zklidňuje velmi suchou pokožku. Chrání před vysoušením.
krém na nohy 100 ml
Hydratuje a zklidňuje suchou a rozpraskanou pokožku nohou.
100 ml
5.0
(3)
Krém na nohy s ureou, glycerinem a panthenolem k péči o suchou pokožku.
88 ml
hydratuje, změkčuje a vrací pružnost namáhané pokožce nohou.

Články k tématu Hojení ran při diabetu

 • Diabetes znamená pro rodinné příslušníky pacienta řadu otázek a obav. Jak onemocnění změní dosavadní život blízkého člověka? Můžete diabetika vy sami podpořit, aby byla jeho léčba účinná a bezpečná? A jak zvládnout případnou první pomoc při akutních komplikacích?
 • Testování hladiny cukru v krvi je pravidelnou součástí léčebného režimu diabetika. Domácí glukometry však měří pouze aktuální hodnotu glykémie. Přesnějším ukazatelem správné léčby a dlouhodobé kompenzace diabetu jsou hodnoty tzv. glykovaného hemoglobinu. Proč a co vše může u diabetika odhalit?
 • Glifloziny a léčba diabetu

  Glifloziny a léčba diabetu

  · 4 minuty čtení
  • DIA
  Glifloziny patří mezi relativně novou skupinu antidiabetik, která účinkují nezávisle na inzulinu a kromě žádoucího poklesu glykemie snižují výskyt fatálních srdečně-cévních komplikací, namáhají poklesu tělesné váhy či krevního tlaku. Jak glifloziny fungují a mohou pomoct v léčbě diabetu i vám?