Poznejme příčiny i možnosti léčby akné

16. 9. 2015 · 6 minut čtení
 • Vlasy, kůže, nehty
 • Akné
 • Krása a péče
S kožním projevem „akné“ se potýká více než 80 % všech dospívajících a 40 % dospělých. Co vše má vliv na tvorbu akné, jak mu přecházet i jaké jsou možnosti léčby u závažnějších forem – na to vše odpověděla prim. MUDr. Ivana Krajsová, MBA z Kožní kliniky VFN a I. lékařské fakulty UK.

Druhy akné a jejich charakteristiky

Akné je onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů, které postihuje nejvíce oblast obličeje a horních partií trupu. Na vzniku akné se podílí řada faktorů, mezi nejvýznamnější patří zvýšená produkce mazu, hormonální vlivy, genetická dispozice a působení některých baktérií. Existuje několik druhů akné. Nejmírnější je tak zvaná akné komedonika, která se projevuje komedony, což jsou vývody žláz vyplněné hromadícím se mazem. Pokud jsou ústí otevřená, mají černou barvu, pokud jsou zavřená, bělavě prosvítají.

Další asi nejčastější variantou je akné papulopustuloza jejímiž hlavními příznaky jsou zanícené červené pupínky často s hnisavou žlutou čepičkou na povrchu. Závažnější formou je potom akné nodulocystika u níž se tvoří bolestivé hrboly, ze kterých vytéká hnis.

Existují také kožní projevy podobné akné, které mohou být vyvolány působením některých léků, například steroidní akné při léčbě kortikosteroidy nebo působením některých látek na kůži. Může vznikat i tak zvaná akné kosmetika při používání kosmetických přípravků s komedogenními účinky.

 

V hlavních rolích: genetika, věk, hormonální vlivy

Různé typy akné bývají vázány většinou na určitý věk. Počátkem puberty mezi 12 – 16 rokem má téměř každý dospívající alespoň mírné projevy akné komedonika. U některých jedinců se odhojí a dále se již nikdy v průběhu života neobjeví. U jiných přechází dále v papulopustulozní akné

a u dalších i v těžší modulární či cystické formy. Významnou roli má v těchto případech zejména genetická dispozice a také hormonální vlivy. Chlapci bývají postiženi trochu častěji a mívají těžší formy akné. Se zlepšující se úrovní používaných kosmetických přípravků ubývá akné kosmetika. U některých lidí přechází akné i do dospělosti nebo se v dospělém věku znovu objeví, nejčastěji u žen v premenstruálním období.

 

Po stopách příčin

Akné je multifaktoriální onemocnění, na jehož vzniku se podílí současně několik příčin. Genetické faktory ovlivňují velikost a množství mazových žláz, působení hormonů, zejména androgenů zvyšuje produkci mazu, který se hromadí v ústích pilosebaceozní jednotky – vlasový folikul a mazová žláza a tím je ucpává. Typickým projevem toho procesu je komedo. Následná kolonizace mazových žláz saprofytickými baktériemi typu Propionbacterium acné či Staphylococus epidermidis podporuje rozklad mazu na volné mastné kyseliny, které dráždí folikul, vyvolávají zánět a dochází ke vzniku zánětlivých a hnisavých pupínků, v těžších případech zánětlivých hrbolů a cyst. Původ klasické akné je tedy vždy stejný, ale intenzita postižení ovlivňuje charakter kožních projevů. Nemoci podobné akné mohou být vyvolány působením látek jako je jod, chlor, fluor nebo dehet přímo na kůži.

 

Začněme prevencí!

Základní prevencí je správná péče o pleť. Znamená to určit si vlastní typ pleti, jestli je smíšená nebo hodně mastná. Lidé se suchým typem pleti, to znamená s menším množstvím mazových žláz, sklon k tvorbě akné nemají. Je nezbytné používat přípravky, které jsou určené právě pro daný typ pleti, aby nedocházelo ke zbytečnému ucpávání ústí mazových žláz. Pravidelné čištění pleti snižuje také obsah mazu na kůži, uvolňuje folikuly a brání vzniku komedonů. Současně brání přemnožení baktérií, které se podílejí na vzniku akné. Násilné vymačkávání komedonů nebo dokonce hnisavých pupínků příznaky akné vždy zhoršuje a proto se nemá provádět. Pokud je komedonů hodně, je vždy lepší svěřit čištění pleti kosmetičce.

 

Pomůže zdravý životní styl i ochrana před UV zářením

Typ a složení stravy není to, co by akné významně ovlivňovalo. Přesto ale zdravý životní styl a zdravá strava přispívají jistě ke zdravé kůži. Omezení stresových situací, kouření i pití alkoholu jistě pomohou zmírnit projevy akné. Některé léky podporují nebo přímo vyvolávají vznik akné, typickým příkladem je užívání kortikosteroidů. V těchto případech je vhodné zahájit léčbu co nejdříve, aby se zabránilo většímu rozvoji onemocnění. Také sluneční záření dokáže u některých lidí podporovat vznik akné nebo kožních projevů, které jsou akné podobné. Malorka akné bývá vyvolána slunečním zářením, které podporuje zvýšenou tvorbu rohové vrstvy kůže a ta dále vyplňuje folikulární ústí s následnou tvorbou aknózních projevů.

 

Speciální léčba: lokální přípravky, biostimulační laser…

Léčba akné je závislá na charakteru a tíži onemocnění. U většiny nemocných je dostačující lokální léčba přípravky, které mají komedolytické účinky, to znamená, že brání jejich vzniku nebo uvolňují nahromaděný maz ve folikulech. Dále musí mít protizánětlivé a antibakteriální účinky a tlumit tvorbu mazu. Důležitý je také keratolytický účinek zevně podávaných látek, které rychleji odstraňují odumřelé a zrohovatělé buňky na kožním povrchu čímž brání ucpávání folikulů. Vhodné je i používání léčebných make-upů, které kromě toho, že působí proti akné, také maskují její projevy na kůži.

U těžších forem akné je nutná celková, tak zvaná systémová, terapie. Podávají se jednak antibiotika, která potlačují zánět i množení baktérií. V některých případech je vhodná i hormonální léčba potlačující účinek androgenů. Nejúčinnější jsou retinoidy, které tlumí aktivitu mazových žláz a tím tlumí tvorbu mazu a brání ucpávání folikulů a navíc mají i mírné protizánětlivé a antibakteriální účinky.

Z dalších léčebných možností lze využít biostimulační laser, který má protizánětlivý efekt nebo IPL laser (intenzivní pulzní světlo), který působí intenzivně proti baktériím a navíc podporuje hojení. Při těžším postižení je možná léčba dermabrazí – obrušování vrchních vrstev pokožky, čímž dochází k uvolnění ústí mazových žláz.

 

Pro ošetření problematické pleti používejte speciální kosmetiku

Komplexní program pro systematické každodenní čištění i péči nabízí řada Eucerin DermoPURIFYER.

Pro čištění pleti je vhodný Jemný čisticí peeling DermoPURIFYER. Jemné peelingové mikročástečky uvolňují ucpané póry a odstraňuje odumřelé kožní buňky z povrchu pleti. Perličky s kyselinou mléčnou navíc působí antibakteriálně. Pleť zjemňuje a vyrovnává její povrch. Neobsahuje olejové složky.

Pro následnou péči naneste Intenzivní hydratační denní krém DermoPURIFYER, který pleť intenzivně hydratuje, zklidňuje podrážděnou pleť a účinně posiluje ochrannou kožní bariéru. Licochalcon s protizánětlivými účinky ošetřuje zanícená místa a pleť zklidňuje. Dekandiol působí antibakteriálně a pomáhá předcházet podráždění pleti, dále karnitin reguluje nadměrnou tvorbu kožního mazu.
Ochranný faktor SPF 30 + UVA chrání pleť před negativními vlivy UV záření.

Svůj denní rituál péče o pleť můžete v případě potřeby doplnit rovněž o Zklidňující krycí korektor DermoPURIFYER. Zklidňující krycí korektor je účinný pro zakrytí drobných nedostatků pleti. Složení s kyselinou salicylovou vysušuje pupínky a přispívá k obnově narušené pleti. Výtažek z heřmánku zklidňuje postižená místa.

 

Články k tématu Poznejme příčiny i možnosti léčby akné

 • Koloidní stříbro: Účinky stříbra využívali již naši předkové

  Koloidní stříbro: Účinky stříbra využívali již naši předkové

  · 5 minut čtení
  • Vlasy, kůže, nehty
  • Krása a péče
  • Kožní problémy

  Koloidní stříbro je ceněnou součástí přírodní kosmetiky. V současnosti vzbuzuje opět zájem jeho schopnost ochránit pokožku proti nežádoucím mikroorganismům. Uplatnění nachází zejména v produktech na mastnou aknózní pleť či k ošetření a hojení ran.

 • Jak menopauza ovlivňuje pleť a tělo?

  Jak menopauza ovlivňuje pleť a tělo?

  · 2 minuty čtení
  • Vlasy, kůže, nehty
  • Krása a péče
  • Menopauza

  Menopauza je životní období, kdy probíhá v těle mnoho změn. Můžete zaznamenat nepravidelnou menstruaci (tzv. perimenopauzu), špatný spánek, nadměrné pocení, návaly horka nebo řídnutí kostí. Ale její vliv je nejvíce vidět na pokožce, která ztrácí kolagen čím dál rychleji… Jak ji pomoci?

 • Jak se zorientovat v testech kosmetických přípravků?

  Jak se zorientovat v testech kosmetických přípravků?

  · 3 minuty čtení
  • Vlasy, kůže, nehty
  • Krása a péče

  Můžeme věřit v účinnost působení kosmetických přípravků? Jak probíhá jejich testování a o čem vlastně vypovídají výsledky...