Horečka a zvýšená teplota

  (93)
Seřadit podle
Horečka a zvýšená teplota

Horečka a zvýšená teplota

Zvýšená teplota nebo horečka patří mezi první signály organismu, že je něco v nepořádku. Pokud tělesná teplota nepřekročí 38 stupňů Celsia, jedná se pouze o zvýšenou teplotu, u teplot vyšších než 38 stupňů Celsia hovoříme o horečce. Nejčastěji jsou zvýšením tělesné teploty nebo horečkou provázeny nemoci z nachlazení, tedy záněty horních cest dýchacích (rýma, kašel, bolesti v krku).

Zvýšená teplota je přirozeným obranným mechanismem organismu, proto není zcela nutné srážet ji ihned, jakmile překročí 37 stupňů. Pokud však silný diskomfort způsobuje i teplota pouze zvýšená, není třeba se užití vhodného léku za každou cenu bránit. Ke srážení teploty užíváme léky, které souhrnně označujeme jako antipyretika(paracetamol, ibuprofen….) a které mají zároveň i analgetické účinky a pomohou např. proti bolesti hlavy nebo svalů a kloubů při chřipce. Pozor, u dětí do 15 let se nesmí používat ke snižování teploty kyselina acetylsalicylová (aspirin).

U dětí, které trpí vysokými horečkami, je možné medikamentózní léčbu doplnit léčbou fyzikální – jsou to buď zábaly, nebo aktuálně častěji doporučované omývání houbou, tzv. sponging. 

V případě, že je horečka průvodním znakem nachlazení společně s kašlem, rýmou a bolestmi v krku, můžeme podat i léky proti těmto příznakům. Při nachlazení pomohou kapky proti ucpanému nosu, pastilky proti bolesti v krku, stejně jako léky proti suchému kašli nebo na vykašlávání (na vlhký kašel).

Pokud je horečka spojena s bolestmi uší, vedlejších nosních dutin nebo se objeví jiné znepokojující příznaky (bolesti břicha, silné bolesti hlavy, omezení hybnosti, vyrážka, u dětí křeče…), je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Při horečce je důležité doplňovat tekutiny, které organismus ztrácí pocením, při nachlazení jsou vhodné speciální čajové směsi.

Pro snížení nemocnosti i rychlé zotavení je důležitý správně fungující imunitní systém, který můžete podpořit dodržováním pravidel správné životosprávy (vyvážená a pestrá strava, otužování, pohyb na čerstvém vzduchu, dostatek odpočinku apod.)  Dvojnásob to platí u malých dětí, pokud mají ve zdraví zvládnout nástup do kolektivního zařízení. Zejména v období zvýšeného výskytu virových onemocnění můžete jídelníček obohatit o doplňky stravy s vitamíny a dalšími aktivními látkami, které podpoří normální funkci imunity celé rodiny.

V žádné domácí ani cestovní lékárničce pochopitelně nesmí chybět kvalitní teploměr.