Rýma, jak ji léčit a jak pečovat o horní cesty dýchací

 • Rýma u dětí
 • Rýma
 • Chřipka a nachlazení
Věděli jste, že lidský nos každý den přefiltruje 10-15 tisíc litrů vzduchu? Že malé dítě může dostat rýmu až 12krát do roka? A že nápad balit mořskou vodu do lahviček jako sprej vznikl při vodním lyžování?

Nos je vstupní branou dýchacího ústrojí. Jeho úkolem je upravovat vdechovaný vzduch – ohřívat nebo ochlazovat, zvlhčovat a filtrovat mikročástečky prachu a jiných nečistot. Schopnost plnit tyto funkce přitom ovlivňuje jeho stav – pokud je nos zdravý a odolný, je vše v pořádku, pokud je náchylný k nemocem nebo nemocný, je to problém pro celý dýchací systém.

Mezi nejběžnější onemocnění dýchacích cest patří rýma. Způsobují ji převážně rinoviry a přenáší se jako kapénková infekce. Mezi hlavní příznaky rýmy patří svědění a zduření nosní sliznice doprovázené vodnatým a později hustým výtokem z nosu. Právě tento sekret obsahuje viry, které se  mohou šířit dále. Stačí, když si nemocný vedle vás kýchne v autobuse nebo sáhnete po něm na kliku v obchodě. Inkubační doba rýmy je 1-3 dny. Typický příklad jsou děti v kolektivech, které jsou k nachlazení díky nevyzrálému imunitnímu systému ještě náchylnější – jednomu začne rýma a za pár dní smrká polovina školky. Není proto divu, že rýma je nejčastějším důvodem, proč Češi navštěvují lékárnu. Statistika také ukazuje, že každý 70ti letý člověk strávil s rýmou za svůj život neuvěřitelných 6 let.

Rýma

Nachlazení je sice banální onemocnění, i tak ale naše tělo potřebuje klid a čas, aby se jej zbavilo. Ideální je strávit několik dní doma a nachlazení doslova vyležet. Komplikace rýmy jsou totiž docela nepříjemné – od zánětu vedlejších nosních dutin s typickým bolením hlavy až po bolestivý zánět středního ucha, velmi dobře známý zejména rodičům malých dětí. Mimo to, když jste doma, nešíříte infekci dál. Kromě klidu na lůžku nemocní sáhnou i po léčivých kapkách nebo spreji do nosu. Většina z nich uleví od příznaků rýmy – uvolní ucpaný nos a zmírní výtok z něj. K dostání jsou ale i přípravky, které bojují proti původci rýmy – virům – a rýmu tedy léčí, nejenom zbaví příznaků. 

Ať už sáhnete po jakémkoliv léčivu, doporučuje se před jeho podáním nejprve nos vyčistit. Během rýmy bývá hodně zanesený hlenem a zaschlými stroupky a léčivo se přes tyto nečistoty špatně dostává na nosní sliznici, kde má působit. Proto si před každým podáním nosních kapek stříkněte do nosumořskou vodu, důkladně vysmrkejte a teprve potom stříkněte nebo kápněte léčivý přípravek.

Rýmě se dá ale předcházet – kromě zdravé životosprávy a posilování přirozené imunity organismu, je to také posilování odolnosti dýchacích cest. Jako výborná prevence slouží pravidelná hygiena nosu mořskou vodou. Vzpomeňte si na dovolenou, jak se vám u moře výborně dýchalo! Blahodárný vliv mořské vody na nos a jeho odolnost si poprvé uvědomil Francouz Franoise Herlemont v roce 1974. Jeho velkým koníčkem bylo vodní lyžování, trávil hodně času ve vodách Atlantiku a zjistil, že když je jeho nos takto přirozeně a často v kontaktu s mořskou vodou, netrpí už na rýmu. Dostal nápad začít mořskou vodu balit do lahviček jako sprej, aby si blahodárný vliv mořské vody na nos mohli dopřát i lidé ve vnitrozemí bez přístupu k moři – a tak díky němu v roce 1975 vznikly první spreje mořské vody.

Články k tématu Rýma, jak ji léčit a jak pečovat o horní cesty dýchací

 • Podpořte imunitu dětí i dospělých dříve, než přijdou podzimní plískanice

  Podpořte imunitu dětí i dospělých dříve, než přijdou podzimní plískanice

  • Rýma u dětí
  • Rýma
  • Imunita
  • Chřipka a nachlazení

  Se začátkem školního roku a příchodem podzimních měsíců se bohužel vracejí i běžná infekční onemocnění. Děti nastupují zpět do školek a škol, odkud si záhy přinesou rýmu nebo kašel, dospělí opět nasazují hektické pracovní tempo, jež organismu také moc nesvědčí. Jak si energii, kterou jste načerpali během léta, co nejdéle udržet? Přečtěte si naše tipy, jak zůstat fit po celý rok.

 • Strava jako prevence proti nachlazení

  Strava jako prevence proti nachlazení

  • Rýma
  • Rýma u dětí
  • Kašel u dětí
  • Kašel
  • Imunita
  • Těhotenství
  • Chřipka a nachlazení

  Nachlazení ročně trápí průměrně 6 – 8krát děti a 2 – 4krát dospělé. Často je slyšet věta: dostal jsem rýmu… Je třeba si ale uvědomit, že rýma a nachlazení se od nikoho za trest nedostává. Buď si budujeme pevné zdraví správným pohybem, výživou a regenerací, anebo se necháme vláčet uspěchaným životním stylem. Pak býváme náchylní k různým nachlazením a nemocem. To, jestli různým virům, bakteriím náš...

 • Školka a rýma: nerozlučná dvojice?

  Školka a rýma: nerozlučná dvojice?

  • Rýma u dětí
  • Chřipka a nachlazení

  U předškoláků je považováno za normální, pokud za rok prodělají 6 až 8 infekčních onemocnění. Skutečnost, že je tento počet odborníky považován za přijatelný, však nemění nic na tom, že časté stonání je nepříjemné jak pro dítě, tak pro vás a silně narušuje rodinný i pracovní režim.