Rýma: Jak se jí zbavit a jak pečovat o horní cesty dýchací?

2. 1. 2020 · 3 minuty čtení
 • Chřipka a nachlazení
Věděli jste, že lidský nos každý den přefiltruje 10-15 tisíc litrů vzduchu? Že malé dítě může dostat rýmu až 12krát do roka? A že nápad balit mořskou vodu do lahviček jako sprej vznikl při vodním lyžování?

Nos je vstupní branou dýchacího ústrojí. Jeho úkolem je upravovat vdechovaný vzduch – ohřívat nebo ochlazovat, zvlhčovat a filtrovat mikročástečky prachu a jiných nečistot. Schopnost plnit tyto funkce přitom ovlivňuje jeho stav – pokud je nos zdravý a odolný, je vše v pořádku, pokud je náchylný k nemocem nebo nemocný, je to problém pro celý dýchací systém.

Mezi nejběžnější onemocnění dýchacích cest patří rýma. Způsobují ji převážně rinoviry a přenáší se jako kapénková infekce. Mezi hlavní příznaky rýmy patří svědění a zduření nosní sliznice doprovázené vodnatým a později hustým výtokem z nosu. Právě tento sekret obsahuje viry, které se  mohou šířit dále. Stačí, když si nemocný vedle vás kýchne v autobuse nebo sáhnete po něm na kliku v obchodě. Inkubační doba rýmy je 1-3 dny. Typický příklad jsou děti v kolektivech, které jsou k nachlazení díky nevyzrálému imunitnímu systému ještě náchylnější – jednomu začne rýma a za pár dní smrká polovina školky. Není proto divu, že rýma je nejčastějším důvodem, proč Češi navštěvují lékárnu. Statistika také ukazuje, že každý 70ti letý člověk strávil s rýmou za svůj život neuvěřitelných 6 let.

Rýma

Nachlazení je sice banální onemocnění, i tak ale naše tělo potřebuje klid a čas, aby se jej zbavilo. Ideální je strávit několik dní doma a nachlazení doslova vyležet. Komplikace rýmy jsou totiž docela nepříjemné – od zánětu vedlejších nosních dutin s typickým bolením hlavy až po bolestivý zánět středního ucha, velmi dobře známý zejména rodičům malých dětí. Mimo to, když jste doma, nešíříte infekci dál. Kromě klidu na lůžku nemocní sáhnou i po léčivých kapkách nebo spreji do nosu. Většina z nich uleví od příznaků rýmy – uvolní ucpaný nos a zmírní výtok z něj. K dostání jsou ale i přípravky, které bojují proti původci rýmy – virům – a rýmu tedy léčí, nejenom zbaví příznaků. 

Ať už sáhnete po jakémkoliv léčivu, doporučuje se před jeho podáním nejprve nos vyčistit. Během rýmy bývá hodně zanesený hlenem a zaschlými stroupky a léčivo se přes tyto nečistoty špatně dostává na nosní sliznici, kde má působit. Proto si před každým podáním nosních kapek stříkněte do nosumořskou vodu, důkladně vysmrkejte a teprve potom stříkněte nebo kápněte léčivý přípravek.

Rýmě se dá ale předcházet – kromě zdravé životosprávy a posilování přirozené imunity organismu, je to také posilování odolnosti dýchacích cest. Jako výborná prevence slouží pravidelná hygiena nosu mořskou vodou. Vzpomeňte si na dovolenou, jak se vám u moře výborně dýchalo! Blahodárný vliv mořské vody na nos a jeho odolnost si poprvé uvědomil Francouz Franoise Herlemont v roce 1974. Jeho velkým koníčkem bylo vodní lyžování, trávil hodně času ve vodách Atlantiku a zjistil, že když je jeho nos takto přirozeně a často v kontaktu s mořskou vodou, netrpí už na rýmu. Dostal nápad začít mořskou vodu balit do lahviček jako sprej, aby si blahodárný vliv mořské vody na nos mohli dopřát i lidé ve vnitrozemí bez přístupu k moři – a tak díky němu v roce 1975 vznikly první spreje mořské vody.

Články k tématu Rýma: Jak se jí zbavit a jak pečovat o horní cesty dýchací?

 • Když dítě trápí kašel

  Když dítě trápí kašel

  · 3 minuty čtení
  • Chřipka a nachlazení
  Kašel bývá u dětí z nejčastějších projevů nachlazení a infekce dýchacích cest doprovázených rýmou, zvýšenou teplotou a celkovou únavou.
 • Chřipka

  Chřipka

  · 2 minuty čtení
  • Chřipka a nachlazení
  Chřipka je virové, vysoce nakažlivé onemocnění, které postihuje všechny věkové skupiny. Původci chřipky jsou viry. Jsou různého typu (A, B, C) a každoročně podléhají menším nebo větším změnám. S tím souvisí hromadný výskyt tohoto onemocnění (epidemie až pandemie).
 • Školka a rýma: nerozlučná dvojice?

  Školka a rýma: nerozlučná dvojice?

  · 2 minuty čtení
  • Chřipka a nachlazení
  U předškoláků je považováno za normální, pokud za rok prodělají 6 až 8 infekčních onemocnění. Skutečnost, že je tento počet odborníky považován za přijatelný, však nemění nic na tom, že časté stonání je nepříjemné jak pro dítě, tak pro vás a silně narušuje rodinný i pracovní režim.