Rýma: Jak se jí zbavit a jak pečovat o horní cesty dýchací?

6. 9. 2022 · PharmDr. Jan Bureš Ph.D. · 6 minut čtení
 • Chřipka a nachlazení
 • Rýma

Věděli jste, že lidský nos každý den přefiltruje 10-15 tisíc litrů vzduchu? Že malé dítě může dostat rýmu až 12krát do roka? A že nápad balit mořskou vodu do lahviček jako sprej vznikl při vodním lyžování? Jak rýmě předcházet, jaký způsobem ji rychle a šetrně vyléčit a co dělat, aby nepřivodila závažnější zdravotní komplikace, vám poradíme v našem novém článku.


Rýma - jak se jí zbavit a jak pečovat o nosní sliznici
Rýma se projevuje pocitem plného nosu, kýcháním, svěděním a vodnatým nebo hnisavým výtokem.

Rýma - zánět nosní sliznice

Rýma, obtěžující vodnatý výtok, který jde ruku v ruce s oteklou nosní sliznicí i obtížným dýcháním, patří mezi nejběžnější onemocnění dýchacích cest. Způsobují ji převážně rinoviry a přenáší se jako kapénková infekce. Nosní sekret obsahuje viry, které se  mohou šířit dále. Stačí, když si nemocný vedle vás kýchne v autobuse nebo po něm sáhnete na kliku v obchodě. Inkubační doba rýmy je 1-3 dny. Typický příklad jsou děti v kolektivech, které jsou k nachlazení díky nevyzrálému imunitnímu systému ještě náchylnější – jednomu začne rýma a za pár dní smrká polovina školky. Není proto divu, že toto onemocnění je nejčastějším důvodem, proč Češi navštěvují lékárnu. Statistika také ukazuje, že každý 70ti letý člověk strávil s rýmou za svůj život neuvěřitelných 6 let.

Zdravá nosní sliznice je základ

Je to právě náš nos, který představuje pomyslnou bránu dýchacího ústrojí. Jeho úkolem je upravovat vdechovaný vzduch – ohřívat nebo ochlazovat, zvlhčovat a filtrovat mikročástečky prachu a jiných nečistot. Schopnost plnit tyto funkce přitom ovlivňuje jeho stav – pokud je nos zdravý a odolný, je vše v pořádku, pokud je náchylný k nemocem nebo nemocný, znamená to problém pro celý dýchací systém.


Dejte rýmě klid a čas

Rýma jako typický projev nachlazení je sice banální onemocnění, i tak ale naše tělo potřebuje klid a čas, aby se jej zbavilo. Ideální je strávit několik dní doma a nachlazení doslova vyležet. Komplikace rýmy bývají totiž docela nepříjemné – může se jednat o zánět vedlejších nosních dutin s typickým bolením hlavy nebo bolestivý zánět středního ucha, velmi dobře známý zejména rodičům malých dětí. Mimo to, pokud zůstanete doma, nešíříte infekci dál. Kromě odpočinku na lůžku lze sáhnout i po nosních kapkách nebo spreji do nosu. Většina z nich uleví od příznaků rýmy – uvolní ucpaný nos a zmírní výtok z něj. K dostání jsou ale i přípravky, které bojují proti původci rýmy – virům – a rýmu tedy léčí, nejenom zbaví příznaků.

Uvolnit nos může pomoct také zvlhčovač vzduchu. Vhlký vzduch napomáhá uvolnit hlen, snižuje jeho viskozitu a usnadňuje vykašlávání. Zvlhčovače vzduchu mají jednoduchou obsluhu a většina z nich také tichý provoz, můžete je tak spustit v ložnici či v dětském pokoji i přes noc, když spíte. Nezapomínejte však na pravidelné čištění a výměnu vodu, abyste nechtěně nechrlili do vzduchu plísně a jiné patogeny.

Mořská voda do nosu

Ať už sáhnete po jakémkoliv léčivu, doporučuje se před jeho podáním nejprve nos vyčistit. Během rýmy bývá hodně zanesený hlenem a zaschlými stroupky a léčivo se přes tyto nečistoty špatně dostává na nosní sliznici, kde má působit. Proto si před každým podáním nosních kapek stříkněte do nosu mořskou vodu, důkladně vysmrkejte a teprve potom stříkněte nebo kápněte léčivý přípravek.


Pro pravidelnou péčí o nosní sliznici je vhodná mořská voda ve spreji nrbo konvička se solným roztokem.
Rýmě se dá jednoduše předcházet pravidelným průplachem nosu solným roztokem nebo mořskou vodou.

Prevence proti rýmě

Rýmě se dá účinně předcházet – kromě zdravé životosprávy a posilování přirozené imunity organismu se osvědčuje také posilování odolnosti dýchacích cest.

Jako výborná prevence slouží pravidelná hygiena nosu mořskou vodou. Vzpomeňte si na dovolenou, jak se vám u moře výborně dýchalo! Blahodárný vliv mořské vody na nos a jeho odolnost si poprvé uvědomil Francouz Franoise Herlemont v roce 1974. Jeho velkým koníčkem bylo vodní lyžování, trávil hodně času ve vodách Atlantiku a zjistil, že když je jeho nos takto přirozeně a často v kontaktu s mořskou vodou, netrpí už na rýmu. Dostal nápad začít mořskou vodu balit do lahviček jako sprej, aby si blahodárný vliv mořské vody na nos mohli dopřát i lidé ve vnitrozemí bez přístupu k moři – a tak díky němu v roce 1975 vznikly první spreje mořské vody.

Účinnou metodou při prevenci rýmy je také pravidelný výplach nosu pomocí konvičky a solných roztoků. Použití není nákladné, pokud nemáte po ruce solný roztok z mořské soli, stačí do vlažné vody přidat běžnou kuchyňskou sůl. Výplach nosu konvičkou navíc zvládnou už i starší předškolní děti, pro ně je na trhu k dostání i speciální konvička junior.
Články k tématu Rýma: Jak se jí zbavit a jak pečovat o horní cesty dýchací?

 • Zadní rýma – jak se jí zbavit?

  Zadní rýma – jak se jí zbavit?

  · 5 minut čtení
  • Rýma
  • Chřipka a nachlazení
  Zadní rýma vyskytující se nejčastěji u dětí bývá většinou zapříčiněna virovou infekcí nosohltanu. Projevuje se nepříjemným pocitem hlenů vzadu v krku nebo vzadu na patře. Často ji provází kašel způsobený stékáním hlenů hlouběji do dýchacích cest a jejich následným drážděním.
 • Nachlazení – příznaky, přenos a léčba

  Nachlazení – příznaky, přenos a léčba

  · 13 minut čtení
  • Chřipka a nachlazení
  Nachlazení je nejběžnějším zdravotním problémem, s nímž se každoročně potýkáme. Častěji stonají děti, nevyhýbá se však ani dospělým. Jedná se o onemocnění vyvolané viry, na rozdíl od chřipky má však mírnější průběh. Jak nachlazení efektivně léčit, abyste zabránili nepříjemným komplikacím?
 • Chřipka – příznaky a léčba

  Chřipka – příznaky a léčba

  · 11 minut čtení
  • Chřipka a nachlazení
  Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které postihuje dýchací cesty. Přestože se jedná o poměrně běžnou nemoc, dokáže nás na mnoho dnů zcela vyřadit z normálního života. Jak chřipku léčit a jaká prevence na chřipku platí?