Školka a rýma: nerozlučná dvojice?

2. 12. 2019 · 2 minuty čtení
 • Chřipka a nachlazení

U předškoláků je považováno za normální, pokud za rok prodělají 6 až 8 infekčních onemocnění. Skutečnost, že je tento počet odborníky považován za přijatelný, však nemění nic na tom, že časté stonání je nepříjemné jak pro dítě, tak pro vás a silně narušuje rodinný i pracovní režim. Jak dítě ve školce udržet co nejdéle zdravé? Poradíme vám v našem článku.


Aby dítě nechytilo ve školce rýmu

Jak na To? Taková otázka napadne nejednu maminku, která má dítě v mateřince. Základem péče o nosní sliznice a vhodná prevence je pravidelná hygiena nosu, nejlépe mořskou vodou.

Co si představit pod pojmem nosní hygiena?

Je to velmi jednoduché. Nosní hygienou rozumíme pravidelné oplachování nosní sliznice pomocí solných roztoků. Z praktického hlediska jsou nejvhodnější solné roztoky ve spreji nebo v mechanickém rozprašovači. Solný roztok se aplikuje pravidelně ráno a večer v rámci běžné osobní hygieny. 


Na jakém principu solné roztoky fungují?

Nosní sliznice je pokryta jemnými řasinkami a tenkou vrstvou hlenu. Zdravé řasinky se neustále pohybují, vlní se a zajišťují transport hlenu, na němž se zachycují nečistoty, alergeny, bakterie a viry. Díky nim se škodlivinám nepodaří proniknout do organismu. Není-li sliznice dobře hydratovaná, dochází k hromadění hlenu a tvorbě krust. Pohyblivost řasinek je narušena, a tím se snižuje i přirozená obranyschopnost sliznice. Zdravá nosní sliznice musí být čistá a dostatečně vlhká. A právě s očišťováním a hydratací nosní sliznice solné roztoky velmi efektivně pomáhají.

Jak vybrat vhodný solný roztok?

Pro provádění pravidelné nosní hygieny se používají solné roztoky s nižším obsahem soli. Jsou to roztoky, které označujeme jako hypotonické a isotonické. Hypotonické solné roztoky mají nižší tonicitu než krevní plazma, isotonické mají stejnou tonicitu jako krevní plazma. Existují také nosní spreje hypertonické, s vyšší tonicitou – ty jsou vhodné zejména jako šetrnější alternativa běžných kapek proti ucpanému nosu, které mohou při dlouhodobém používání způsobit poškození nosní sliznice.    

Nezapomínejte na další preventivní opatření

Pro podporu dětské imunity samozřejmě nelze opomenou ani další klasická opatření. Důležitý je pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, otužování, pestrá a vyvážená strava s dostatečným množstvím čerstvého ovoce a zeleniny (vitamín C) a dodržování základních hygienických pravidel (mytí rukou po příchodu z venku a před jídlem). Izolace nemocného dítěte z kolektivu by měla být samozřejmostí. 

Další pomocníci z lékárny

Kromě nosní hygieny můžete podpořit imunitu svých ratolestí i některými dalšími přípravky – doplňte vitamíny ve formě oblíbených multivitaminových želatinek.  

Články k tématu Školka a rýma: nerozlučná dvojice?

 • Nachlazení – příznaky, přenos a léčba

  Nachlazení – příznaky, přenos a léčba

  · 13 minut čtení
  • Chřipka a nachlazení
  Nachlazení je nejběžnějším zdravotním problémem, s nímž se každoročně potýkáme. Častěji stonají děti, nevyhýbá se však ani dospělým. Jedná se o onemocnění vyvolané viry, na rozdíl od chřipky má však mírnější průběh. Jak nachlazení efektivně léčit, abyste zabránili nepříjemným komplikacím?
 • Chřipka – příznaky a léčba

  Chřipka – příznaky a léčba

  · 11 minut čtení
  • Chřipka a nachlazení
  Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které postihuje dýchací cesty. Přestože se jedná o poměrně běžnou nemoc, dokáže nás na mnoho dnů zcela vyřadit z normálního života. Jak chřipku léčit a jaká prevence na chřipku platí?
 • Rýma: Jak se jí zbavit a jak pečovat o horní cesty dýchací?

  Rýma: Jak se jí zbavit a jak pečovat o horní cesty dýchací?

  · 4 minuty čtení
  • Chřipka a nachlazení
  • Rýma
  Věděli jste, že lidský nos každý den přefiltruje 10-15 tisíc litrů vzduchu? Že malé dítě může dostat rýmu až 12krát do roka? A že nápad balit mořskou vodu do lahviček jako sprej vznikl při vodním lyžování? Přinášíme vám informace o rýmě , její léčbě a prevenci.