Jablečný ocet a jeho využití
Jablečný ocet využijete samozřejmě nejlépe v kuchyni. Všude tam, kde byste použili běžný lihový kvasný ocet, můžete upotřebit ocet jablečný. Nefiltrovaný a nepasterovaný ocet vyniká příjemnou vůní a chutí po jablcích. Hodí se do salátových zálivek (zařazení salátů s jablečným octem do každodenního jídelníčku vám pomůže i při eliminaci nadbytečných kil) nebo k dochucování pokrmů, použít ho můžete i jako konzervant k nakládání zeleniny. Díky svým antibakteriálním vlastnostem se používá také při úklidu – ideální je třeba k omývání dřevěných prkének. Dá se použít také jako náhrada prášku do myčky nebo k naleštění skla a zrcadel.
Pokud se rozhodnete konzumovat jablečný ocet jinak než jako ochucovadlo, konzervant či přírodní čisticí prostředek, pak jsou doporučení následující:
- Pro užívání je vhodnější nefiltrovaný a nepasterovaný jablečný ocet.
- Kolik jablečného octa pít? Doporučené dávkování jablečného octa se pohybuje od 1-2 čajových lžiček až po 1-2 polévkové lžíce denně (což odpovídá maximálně 30 ml denně). Začínejte s menší dávkou, kterou můžete podle osobní tolerance zvyšovat.
- Neředěný jablečný ocet je výrazně kyselý, a ne každý jeho chuť zvládne v neředěné podobě – proto se doporučuje jeho ředění v poměru 1 díl octa, 5 dílů vody nebo jak vám bude vyhovovat. Můžete také osladit lžičkou medu a použít teplou vodu místo studené. Tak získáte chutný nápoj.
- Kdy pít jablečný ocet? Příznivci jablečného octa doporučují jeho pití ráno na lačno, můžete jej ale užívat i kdykoliv jindy během dne.
- Pokud vám octová chuť nevyhovuje, a přesto chcete jablečný ocet konzumovat, existuje jablečný ocet v tabletách jako doplněk stravy. Tablety či kapsle s jablečným octem, resp. kyselinou octovou, se užívají zpravidla 1-2 x denně.
Podrobnější informace o jablečném octu a jeho užívání najdete v obsáhlém článku v naší poradně Dr. Max.