Pokožka, kůže, vlasy

  (92)
Seřadit podle
 • Bepanthen Plus

  krém 100 g
  K ošetření povrchových poranění, odřenin a škrábnutí s rizikem infekce.
 • Betadine

  roztok 30 ml
  K dezinfekci pokožky a sliznic. Účinný na bakterie, plísně a viry.
 • Ketokonazol Dr. Max je léčivý šampon určený k léčbě lupovitosti a seboroické dermatitidy pokožky hlavy u dospívajících a dospělých.
 • Dr. Max Videril 10 mg/ml

  kožní roztok 20 ml
  K léčbě plísňových onemocnění kůže, nehtů a mykóz ve vlasaté části hlavy.
 • Zmírňuje svědění při poštípání hmyzem, spálení od sluníčka i kopřivce.
 • K léčbě infekcí způsobených kvasinkami, plísněmi a bakteriemi.
 • Exoderil

  kožní roztok 20 ml
  K léčbě plísňových onemocnění kůže, nehtů a mykóz ve vlasech.
 • Bepanthen Plus

  krém 30 g
  K ošetření povrchových poranění, odřenin a škrábnutí s rizikem infekce.
 • Exoderil

  krém 30 g
  K léčbě plísňových onemocnění kůže, kožních záhybů, meziprstí a nehtů.
 • Fungicidin

  mast 10 g
  K léčbě kvasinkových onemocnění kůže a nehtového lůžka.
 • Exoderil

  krém 15 g
  K léčbě plísňových onemocnění kůže, kožních záhybů, meziprstí a nehtů.
 • Candibene

  krém 20 g
  K léčbě kožních mykóz, povrchových kandidóz a pityriasis versicolor.
 • K ošetření podrážděné pokožky, prsních bradavek i zadečku miminka.
 • Exoderil

  kožní roztok 10 ml
  K léčbě plísňových onemocnění kůže, nehtů a mykóz ve vlasech.
 • Fenistil

  gel 30 g
  Při poštípání hmyzem, spálení od sluníčka a kopřivce. Zmírňuje svědění.
 • Canesten

  krém 20 g
  K léčbě infekcí způsobených kvasinkami, plísněmi a bakteriemi.
 • K léčbě kožních infekcí vyvolaných kvasinkami, plísněmi a jinými houbami.
 • Canesten

  krém 50 g
  Léčí kožní a slizniční infekce způsobené především kvasinkami a plísněmi.
 • Fenistil

  gel 50 g
  Při poštípání hmyzem, spálení od sluníčka a kopřivce. Zmírňuje svědění.
 • K léčbě kožních infekcí vyvolaných kvasinkami, plísněmi a jinými houbami.
 • Candibene 1%

  spray 40 ml
  Při infekcích kůže a nohou způsobených kvasinkami a plísněmi.
 • Při spáleninách po slunění, štípnutí a bodnutí hmyzem, kopřivce a svědění.
 • Terbistad 1%

  krém 15 g
  K léčbě plísňových a kvasinkových infekcí kůže.
Pokožka, kůže, vlasy

Pokožka, kůže, vlasy

Stav kůže, nehtů a vlasů odráží celkový zdravotní stav člověka. Hebká pokožka, husté vlasy a silné nehty svědčí o správné výživě a celkově dobré kondici. Jen těžko bychom ovšem našli člověka, který nikdy v životě nemusel řešit některý z běžných kožních problémů – od svědění pokožky přes různé „fleky“ na kůži, bradavice, drobná poranění, kopřivku nebo akné až po padání vlasů.

Kožní problémy můžete v řadě případů řešit samoléčbou pomocí volně prodejných léků. Zde je výčet kožních obtíží, které nás trápí nejčastěji a k jejichž léčbě tyto přípravky můžete efektivně využít.

Mnoho dospívajících trápí akné – hlavním projevem akné je vznik pupínků a vřídků vyvolaný nadměrnou produkcí mazu, ucpáním mazových žláz a rozvojem zánětu. Léčivé přípravky na akné vedou ke zlepšení hlavních příznaků a pomáhají předcházet vzniku nových pupínků. Nedílnou součástí léčby akné je pravidelné čištění kůže a její ošetřování pomocí dermokosmetických přípravků.

Kůže je neustále vystavena celé řadě vnějších vlivů, které ji mohou podráždit. Podráždění (v důsledku UV záření, po bodnutí hmyzem nebo po kontaktu s dráždivou látkou např. při obyčejném požahání kopřivami) je pak příčinou svědění kůže. Podrážděnou kůži ošetřujeme přípravky k léčbě podrážděné kůže, které obsahují buď hojivé látky, jež přispívají k regeneraci pokožky, anebo antihistaminika, která potlačují alergickou reakci, a tím zmírňují svědění a zarudnutí pokožky.

Další příčinou svědění pokožky je suchá kůže, kdy dochází k narušení ochranné kožní bariéry a následně ke zvýšenému odpařování vody. Suchá kůže je typickým projevem některých chronických kožních onemocnění, jako atopický ekzém, který trápí hlavně děti, nebo lupénka. K podpoře a obnově přirozené kožní bariéry je důležité promazávání pokožky pomocí vhodných emoliencií.

Dalším kožním onemocněním, které se projevuje podrážděním a svěděním pokožky, popř. loupáním kůže (atletická noha), jsou kožní mykózy. K léčbě kožních mykóz se užívají léčivé přípravky, které působí přímo proti původcům onemocnění, tedy plísním, kvasinkám a dermatofytům. U kožních mykóz je třeba dodržet délku léčby uvedenou v příbalovém letáku, aby se obtíže nevracely. Přípravky na stejné bázi se používají k léčbě mykóz nehtů, které se projevují ztluštěním a změnou barvy nehtové ploténky. Léčba nehtových mykóz vyžaduje trpělivost, obvykle trvá několik měsíců.

Další kapitolou jsou pak drobná poranění kůže – v případě oděrek, škrábnutí, drobných řezných ran nejdříve vždy aplikujeme desinfekci. Poté můžeme aplikovat lokální přípravek s hojivými účinky. Lék tohoto typu lze použít i při léčbě popálenin.

Mnoho lidí trápí také problémy s vlasy a vlasovou pokožkou. Svědění pokožky hlavy bývá běžné například při problémech s lupy. Lupy jsou buď suché, nebo mastné. Suché lupy vznikají, pokud je pokožka hlavy příliš vysušená, mastné lupy naopak souvisí s nadměrnou produkcí kožního mazu, v němž se daří kvasinkám rodu malassezia. K eliminaci lupů používáme léčivé šampony s obsahem látek, které působí právě proti těmto kvasinkám.

Ženy i muže často trápí vypadávání vlasů. Androgenní alopecie, tedy vypadávání vlasů, které je podmíněno hormonálně a geneticky, lze mírnit lokální aplikací léků s obsahem látky s názvem minoxidil. Difúzní vypadávání vlasů (v důsledku stresu, nevhodné stravy, po porodu) lze řešit pomocí léku k vnitřnímu užití – léčivý přípravek tohoto typu má ověřené účinky na kvalitu a růst vlasů (na rozdíl od doplňků stravy typu „vlasové hnojivo“, které jsou určeny k podpoře normálního stavu vlasů).

Kožní projevy mohou být bohužel projevem i velmi závažných onemocnění – například červené tečky na kůži (tzv. petechie), které se objevily znenadání, bez zjevné příčiny, raději konzultujte s lékařem.