Výživa kloubů a kostí (9)

Řadit
Filtry výpisu
Calcichew D3 60 žvýkacích tablet

60 žvýkacích tablet

Registrovaný léčivý přípravek

Prevence a léčba nedostatku vápníku a vitaminu D, doplněk při osteoporóze.
Akce -30Kč
Calcichew D3 20 žvýkacích tablet

20 žvýkacích tablet

Registrovaný léčivý přípravek

Prevence a léčba nedostatku vápníku a vitaminu D, doplněk při osteoporóze.
Caltrate Plus 30 tablet

30 tablet

Registrovaný léčivý přípravek

Při nedostatku vápníku, na zvýšení hustoty kostí a prevenci jejího úbytku.
Fultium D3 800 IU 90 měkkých tobolek

90 měkkých tobolek

Registrovaný léčivý přípravek

Vitamin D3 v tobolkách pro dospělé, starší osoby a dospívající od 12 let.
Caltrate Plus 90 tablet

90 tablet

Registrovaný léčivý přípravek

Při nedostatku vápníku, na zvýšení hustoty kostí a prevenci jejího úbytku.
Bayflex 1178 mg 90 tablet

90 tablet

Registrovaný léčivý přípravek

K úlevě od příznaků osteoartrózy kolene mírného až středního stupně.
599 Kč
Dočasně nedostupné
Výživa kloubů a kostí

Výživa kloubů a kostí

Bezbolestný pohyb bez omezení je jedním ze základních předpokladů aktivního života. Bohužel problémy s pohybovým aparátem postihují stále větší procento lidí. Kloubní problémy obvykle souvisejí s věkem – chrupavka ztrácí pevnost i pružnost, ztenčuje se a objevuje se bolest kloubů. Bolest kloubů však může trápit i mladší ročníky – zejména lidi s nadváhou či těžce fyzicky pracující nebo sportovce. Bolesti kloubů mohou být akutní – bezprostředně po přetížení (např. tenisový loket) nebo chronické, např. při osteoartróze. Nejvíce takto trpí velké klouby – kolena, kyčle a ramena.

Osteoartróza je degenerativní kloubní onemocnění, které se projevuje ztuhlostí kloubů (po spánku nebo dlouhodobém odpočinku) a bolestí při pohybu (např. při chůzi do schodů nebo po nerovném povrchu). Tato bolest v klidu zmizí. K léčbě tohoto onemocnění jsou dostupné volně prodejné léky na klouby s obsahem osvědčených účinných látek, tj. glukosaminu a chondroitinu, což jsou přirozené součásti mezibuněčné hmoty chrupavek. Při jejich dlouhodobém podávání (min. po dobu 2-3 měsíců) dochází k obnově metabolické rovnováhy chrupavky. Tyto léky ulevují od příznaků mírné až středně těžké osteoartrózy, ale neslouží k úlevě od akutní bolesti kloubů – v tom případě lze užít některé léky proti bolesti (např. ibuprofen, paracetamol, diclofenak apod.). Dále lze bolavé klouby ošetřovat i místně, pomocí mastí a gelů na klouby.

Pro podporu normální funkce kloubů lze k dlouhodobému užívání doporučit některý z přípravků kloubní výživy. Výživa na klouby zpravidla obsahuje již zmíněné látky chondroitin a glukosamin, k výživě kloubních chrupavek je nepostradatelný také kolagen. Pokud hledáte vhodné vitamíny na klouby, pak klíčovým je vitamín C, který přispívá ke správné tvorbě kolagenu pro normální funkci chrupavek a kostí.

Osteoporóza znamená řídnutí kostí. Kostní hmota ubývá, kosti ztrácí svou pevnost. Kosti začnou být křehké a při úrazu se mohou snáze zlomit. Nejvíce jsou ohroženy ženy po menopauze, osoby s nedostatkem pohybové aktivity, osoby s nízkou tělesnou hmotností či s nedostatečnou výživou, ale také kuřáci a osoby s nadměrným příjmem alkoholu.

Pro silné kosti dbejte na pestrou a vyváženou stravu s dostatkem vitamínů a minerálů.

Pro kosti je klíčovým minerálem vápník, dále je zapotřebí dostatek vitamínu D, který je nepostradatelný pro vstřebávání vápníku. Vitamín K2 přispívá k ukládání vápníku do kostí a současně pomáhá chránit cévy před ukládáním vápenatých usazenin v jejich stěně. Není-li možné zajistit dostatečný příjem těchto látek v běžné stravě, pak je možné dodávat je v podobě volně prodejných léků či doplňků stravy.