Výživa kloubů a kostí

  (8)
Seřadit podle
 • Vitamin D3 v tobolkách pro dospělé, starší osoby a dospívající od 12 let.
 • Léčivý přípravek k léčbě a prevenci nedostatku vápníku, k léčbě řídnutí kostí (osteoporózy) a měknutí kostí.
 • Vápník je nutný pro správnou funkci svalů a nervů, pro růst kostí a zubů.
 • Léčba nedostatku vápníku a vitaminu D, důležitých pro stavbu kostí.
 • Při nedostatku vápníku, na zvýšení hustoty kostí a prevenci jejího úbytku.
  Výživa kloubů a kostí

  Výživa kloubů a kostí

  Bezbolestný pohyb bez omezení je jedním ze základních předpokladů aktivního života. Bohužel problémy s pohybovým aparátem postihují stále větší procento lidí. Kloubní problémy obvykle souvisejí s věkem chrupavka ztrácí pevnost i pružnost, ztenčuje se a objevuje se bolest kloubů. Bolest kloubů však může trápit i mladší ročníky zejména lidi s nadváhou či těžce fyzicky pracující nebo sportovce. Bolesti kloubů mohou být akutní bezprostředně po přetížení (např. tenisový loket) nebo chronické, např. při osteoartróze. Nejvíce takto trpí velké klouby kolena, kyčle a ramena.

  Osteoartróza je degenerativní kloubní onemocnění, které se projevuje ztuhlostí kloubů (po spánku nebo dlouhodobém odpočinku) a bolestí při pohybu (např. při chůzi do schodů nebo po nerovném povrchu). Tato bolest v klidu zmizí. K léčbě tohoto onemocnění jsou dostupné volně prodejné léky na klouby s obsahem osvědčených účinných látek, tj. glukosaminu a chondroitinu, což jsou přirozené součásti mezibuněčné hmoty chrupavek. Při jejich dlouhodobém podávání (min. po dobu 2-3 měsíců) dochází k obnově metabolické rovnováhy chrupavky. Tyto léky ulevují od příznaků mírné až středně těžké osteoartrózy, ale neslouží k úlevě od akutní bolesti kloubů v tom případě lze užít některé léky proti bolesti (např. ibuprofen, paracetamol, diclofenak apod.). Dále lze bolavé klouby ošetřovat i místně, pomocí mastí a gelů na klouby.

  Pro podporu normální funkce kloubů lze k dlouhodobému užívání doporučit některý z přípravků kloubní výživy. Výživa na klouby zpravidla obsahuje již zmíněné látky chondroitin a glukosamin, k výživě kloubních chrupavek je nepostradatelný také kolagen. Pokud hledáte vhodné vitamíny na klouby, pak klíčovým je vitamín C, který přispívá ke správné tvorbě kolagenu pro normální funkci chrupavek a kostí.

  Osteoporóza znamená řídnutí kostí. Kostní hmota ubývá, kosti ztrácí svou pevnost. Kosti začnou být křehké a při úrazu se mohou snáze zlomit. Nejvíce jsou ohroženy ženy po menopauze, osoby s nedostatkem pohybové aktivity, osoby s nízkou tělesnou hmotností či s nedostatečnou výživou, ale také kuřáci a osoby s nadměrným příjmem alkoholu.

  Pro silné kosti dbejte na pestrou a vyváženou stravu s dostatkem vitamínů a minerálů.

  Pro kosti je klíčovým minerálem vápník, dále je zapotřebí dostatek vitamínu D, který je nepostradatelný pro vstřebávání vápníku. Vitamín K2 přispívá k ukládání vápníku do kostí a současně pomáhá chránit cévy před ukládáním vápenatých usazenin v jejich stěně. Není-li možné zajistit dostatečný příjem těchto látek v běžné stravě, pak je možné dodávat je v podobě volně prodejných léků či doplňků stravy.