Výživa kloubů a kostí
Bezbolestný pohyb bez omezení je jedním ze základních předpokladů aktivního života. Bohužel problémy s pohybovým aparátem postihují stále větší procento lidí. Kloubní problémy obvykle souvisejí s věkem chrupavka ztrácí pevnost i pružnost, ztenčuje se a objevuje se bolest kloubů. Bolest kloubů však může trápit i mladší ročníky zejména lidi s nadváhou či těžce fyzicky pracující nebo sportovce. Bolesti kloubů mohou být akutní bezprostředně po přetížení (např. tenisový loket) nebo chronické, např. při osteoartróze. Nejvíce takto trpí velké klouby kolena, kyčle a ramena.
Osteoartróza je degenerativní kloubní onemocnění, které se projevuje ztuhlostí kloubů (po spánku nebo dlouhodobém odpočinku) a bolestí při pohybu (např. při chůzi do schodů nebo po nerovném povrchu). Tato bolest v klidu zmizí. K léčbě tohoto onemocnění jsou dostupné volně prodejné léky na klouby s obsahem osvědčených účinných látek, tj. glukosaminu a chondroitinu, což jsou přirozené součásti mezibuněčné hmoty chrupavek. Při jejich dlouhodobém podávání (min. po dobu 2-3 měsíců) dochází k obnově metabolické rovnováhy chrupavky. Tyto léky ulevují od příznaků mírné až středně těžké osteoartrózy, ale neslouží k úlevě od akutní bolesti kloubů v tom případě lze užít některé léky proti bolesti (např. ibuprofen, paracetamol, diclofenak apod.). Dále lze bolavé klouby ošetřovat i místně, pomocí mastí a gelů na klouby.
Pro podporu normální funkce kloubů lze k dlouhodobému užívání doporučit některý z přípravků kloubní výživy. Výživa na klouby zpravidla obsahuje již zmíněné látky chondroitin a glukosamin, k výživě kloubních chrupavek je nepostradatelný také kolagen. Pokud hledáte vhodné vitamíny na klouby, pak klíčovým je vitamín C, který přispívá ke správné tvorbě kolagenu pro normální funkci chrupavek a kostí.
Osteoporóza znamená řídnutí kostí. Kostní hmota ubývá, kosti ztrácí svou pevnost. Kosti začnou být křehké a při úrazu se mohou snáze zlomit. Nejvíce jsou ohroženy ženy po menopauze, osoby s nedostatkem pohybové aktivity, osoby s nízkou tělesnou hmotností či s nedostatečnou výživou, ale také kuřáci a osoby s nadměrným příjmem alkoholu.
Pro silné kosti dbejte na pestrou a vyváženou stravu s dostatkem vitamínů a minerálů.
Pro kosti je klíčovým minerálem vápník, dále je zapotřebí dostatek vitamínu D, který je nepostradatelný pro vstřebávání vápníku. Vitamín K2 přispívá k ukládání vápníku do kostí a současně pomáhá chránit cévy před ukládáním vápenatých usazenin v jejich stěně. Není-li možné zajistit dostatečný příjem těchto látek v běžné stravě, pak je možné dodávat je v podobě volně prodejných léků či doplňků stravy.