Kompresní punčochy

  (204)
Seřadit podle
Kompresní stehenní punčochy pro ženy, které chtějí mít krásné, zdravé a lehké nohy bez žilek a otoků.
Kompresní punčochy

Kompresní punčochy

Kompresní neboli stahovací punčochy (lýtkové nebo stehenní) podporují správnou funkci žilních chlopní a zlepšují krevní oběh. Jsou nedílnou součástí tzv. kompresní terapie. Používají se při poruchách funkce žilního systému, zejména při léčbě křečových žil, dále pro prevenci otoků dolních končetin a trombózy. Nosí se také při výskytu metliček jako prevence zhoršování stavu. Cílem komprese je vytvořit dostatečný tlak na stěnu povrchových a hlubokých žil končetin, aby nedocházelo ke stagnaci krve a usměrnil se tok krve směrem k srdci. Nejvyšší tlak je vyvinut v oblasti kotníků, směrem nahoru se snižuje.

Nejčastěji zákazníci nakupují lýtkové kompresní punčochy na křečové žíly k úlevě od otoků a pocitů těžkých a bolavých nohou. Stehenní stahovací punčochy se využívají zejména před a po chirurgickém zákroku jako prevence trombózy – v tomto případě nahrazují obinadla, která se používala v minulosti – oproti nim punčochy vytvoří stálý tlak nezávislý na správném nebo špatném vázání.

Stahovací punčochy využijete také při cestování jako prevenci cestovatelské trombózy, která hrozí při dlouhém sezení v dopravních prostředcích. Stahovací punčochy na křečové žíly ocení i těhotné ženy, které mají vyšší riziko vzniku tohoto nepříjemného problému a často je trápí otoky a bolesti nohou. Také při plánovaném císařském řezu si mohou nastávající maminky pořídit vlastní kvalitní stehenní kompresivní punčochy. Kompresní punčocháče jsou doporučovány ženám jako součást opatření proti celulitidě, ideálně po lymfodrenáži. Existují  rovněž speciální kompresivní punčochy určené ke sportu – nosí je zejména běžci pro podporu krevního oběhu a rychlejší regeneraci po výkonu.


Jak vybrat kompresní punčochy?

Kompresivních punčoch je na trhu celá řada, a je proto základní otázkou, jak ze širokého výběru těchto zdravotních pomůcek dobře vybrat, aby dokonale plnily svoji funkci. Základním parametrem při výběru kompresních punčoch je jejich rozdělení do kompresních třídpodle hodnoty tlaku, který vyvíjejí na končetinu v oblasti kotníku (ten se udává v hodnotách mmHg podobně jako při měření krevního tlaku).

Stahovací punčochy na křečové žíly – kompresní třídy

Třída A  – podpůrné kompresivní punčochy

Komprese do 18 mmHg,  jsou vhodné k prevenci a při výskytu primárních varixů, na delší cesty, při dlouhodobém sezení, zmírňují projevy počáteční žilní nedostatečnosti, jako jsou pocity únavy a tíže v nohou.

I. kompresní třída

Stahovací punčochy s lehkou kompresí – 20 mmHg, určené pro prevenci a konzervativní léčbu mírnějších forem křečových žil a počínající těhotenské varixy.

II. kompresní třída

Stahovací punčochy se střední kompresí – 30 mmHg, určené pro léčbu varixů jak konzervativní, tak po chirurgických zákrocích, nebo sklerotizaci, při léčbě trombóz a povrchových zánětů žil.

III. kompresní třída

Stahovací punčochy se silnou kompresí – 40 mmHg, určené pro těžká stadia chronické žilní nedostatečnosti provázená otoky a pro léčbu posttrombotického syndromu.

IV. kompresní třídy

Stahovací punčochy s velmi silnou kompresí – nad 50 mmHg, využívaná při léčbě lymfatických otoků.

                                                                                                                                                                                                                                                             (Zdroj: https://www.krecove-zily.cz/kompresni-tridy)


Kompresivní punčochy – výběr velikosti a materiálu

Při nákupu kompresních punčoch nepodceňujte výběr správné velikosti. Pro požadovanou výši komprese a optimální účinek je volba vhodné velikosti naprosto klíčová. Každý výrobce má svoji velikostní tabulku uvedenou u produktu. Pro výběr správné velikost je třeba znát velikost chodidla a dále změřit obvod dolní končetiny v oblasti kotníku, lýtka a stehna. Obvod lýtka nebo stehna měříme v nejsilnějším místě, nad kotníkem naopak měříme v místě nejmenšího obvodu.

Dalším parametrem je samozřejmě účel, k němuž kompresní punčochy nakupujeme – zda nám stačí podpůrné kompresní podkolenky pro každodenní nošení při sedavém zaměstnání nebo při celodenním stání, zda nakupujeme výbavu do nemocnice před plánovaným chirurgickým zákrokem, nebo hledáme vhodnou preventivní pomůcku pro ležícího pacienta. Důležitá je také volba materiálu - např. letní kompresní punčochy by měly být z co nejtenčího materiálu (v tom případě sledujte údaj DEN) a s co nejvyšším obsahem bavlny pro příjemné nošení i ve vyšších teplotách. Výhodou jsou antibakteriální a antimykotické vlastnosti použitých materiálů a široké lemy pro pohodlné nošení.

E-shop Dr. Max vám přináší např. podpůrné podkolenky Maxis Relax pro každodenní úlevu od pocitu těžkých a bolavých nohou ve velikostech 36 - 47, které padnou mužům i ženám. Inovovaný bavlněný materiál (52 % bavlny) je velmi hebký a příjemný na dotek a zaručuje výjimečné pohodlí při nošení. Lýtkové nebo stehenní antiembolické punčochy značky Medi Mediven Thrombexin jsou určeny pro prevenci trombózy u ležících pacientů.