Druhá generace nejmodernější lékárenské laboratoře v ČR je na světě

2. 4. 2022 · 3 minuty čtení

Společnost Česká lékárna holding, provozovatel lékáren Dr. Max, otevřela v pražských Řepích novou centrální laboratoř, která nahradí svou předchůdkyni v Nučicích u Prahy. Nová laboratoř opět představuje největší jednorázovou privátní investici do individuální přípravy léků v historii ČR.

Praha, 26. 4. 2022 – Zatímco projekt v Nučicích představoval vynaložené náklady ve výši asi 26 milionů korun, v Řepích už to bylo přibližně 45 milionů. Projekt nazývaný v rámci firmy e-Laboratoř zahrnuje vedle klasické a analytické laboratoře i prostory pro sterilní výrobu s přetlakovými propustěmi pro personál i materiál. Oproti Nučicím se znásobil počet přístrojů a měřidel – umožnila to plocha dvaapůlkrát větší než v předchozí centrální laboratoři. Nově činí 1600 metrů čtverečních, zahrnuje tak téměř celé horní podlaží OC Řepy. Dostatečná plocha dovolila zřídit dostatek moderně vybavených pracovních míst. Laboratoř dnes zaměstnává asi 45 odborných pracovníků, ale dimenzovaná je na dvojnásobek.

„Bylo to nezbytné vzhledem k prudkému nárůstu objednávek od spuštění první centrální laboratoře před necelými osmi lety,” říká generální ředitel sítě Dr. Max Danie Horák. Těch bylo v roce 2014 v průměru 1850 měsíčně, vloni už tento ukazatel překročil hranici osmi tisíc. Laboratoř je schopna vyrábět a dodávat široký rejstřík produktů ve všech lékových formách - od mastí, roztoků, gelů a suspenzí až po tobolky a čípky. Ze sterilních přípravků se příprava zaměřuje na oční kapky, oční masti nebo jiné sterilní roztoky.

Laboratoř může sehrát důležitou roli při tržních výpadcích průmyslově vyráběných léčiv jako se to už v minulosti stalo např. při nedostatku framykoinové nebo bactrobanové masti, ophtalmo septonexu a dalších přípravků.

Nová ústřední laboratoř Dr. Max vychází vstříc světovým trendům v lékárenství, ve kterém pokračuje permanentně proces centralizace přípravy léčiv. „V naší síti stále připravujeme laboratorně i v zázemí lékáren, na tento způsob rozhodně nerezignujeme, ale je fakt, že u Dr. Max je často efektivnější centrální příprava už majoritní – 60% laboratorní přípravy probíhá mimo tradiční lékárny,” říká Daniel Horák. Tomu odpovídá i strategie rozvoje centrálních laboratoří Dr. Max. V menším měřítku vznikly v uplynulých letech i v Brně (2017) a Ostravě (2020). Oba moravské provozy se zabývají pouze individuální přípravou léčiv na základě lékařského receptu vystaveného konkrétnímu pacientovi a oba zásobují pouze lékárny Dr. Max. Oproti tomu centrální laboratoř v Řepích dodává i dalším lékárnám, nemocnicím a veterinárním klinikám.

Už pracoviště v Nučicích přitahovalo pozornost zdravotnických odborníků z celé ČR. Počet a délku odborných praxí ale limitovala horší dopravní dostupnost a s narůstajícími výkony i omezená velikost pracoviště. U projektu e-Laboratoře Řepy je neporovnatelně lepší situace, místo je v dosahu MHD a prostory zahrnují i vlastní školící středisko. Je tu dostatek prostoru pro praktické stáže v laboratořích a několikanásobně je větší individuální přípravna sterilních léčiv, která je pro vysokoškolské studenty zvláště atraktivní. Pro krátkodobé laické i odborné praxe se v řepské laboratoři „otevřel" pohled do čistých prostor - prakticky celá severní stěna konstrukce vestavby je prosklená, je možný průhled do všech sterilních přípraven. Síť Dr. Max v neposlední řadě vítá, že se nová laboratoř stala místem, kde mohou ve svém oboru působit i farmaceutičtí odborníci z Ukrajiny, kteří v ČR nalezli útočiště před ruskou agresí.

Kontakt: Michal Petrov, tiskový mluvčí Dr. Max, Tel. 777 923 449