Vitamin A důležitý zejména pro oči (vidění za šera, rozeznávání barev). Pozitivně působí na sliznice a pokožku. Podporuje růst, vývoj a kvalitu kostí a zubů, hraje důležitou roli při krvetvorbě. Pozitivně působí na tvorbu spermií a je také potřebný pro správný vývoj plodu (růst placenty).
Zdravotní tvrzení na doplňcích stravy s vitaminem A
Vitamin A má oficiálně chválená zdravotní tvrzení (od Evropského úřadu pro bezpečnost potravin), s nimiž se můžete setkat na obalech potravin či doplňků stravy s vápníkem
- Vitamin A přispívá k normální funkci imunitního systému
- Vitamin A přispívá k normálnímu metabolismu železa
- Vitamin A přispívá k udržení normálního stavu pokožky
- Vitamin A přispívá k udržení normálního stavu sliznic
- Vitamin A přispívá k udržení normálního stavu zraku
- Vitamin A se podílí na procesu specializace buněk
Potraviny bohaté na vitamin A
Vitamin A můžeme najít především v játrech (tresčí, hovězí, vepřová, kuřecí), ve vaječném žloutku nebo v másle. Z rostlinných zdrojů pak v mrkvi, ve špenátu, v kapustě, v nati petržele a kedlubny, v melounu, kukuřici, dýni, broskvi nebo vaječném žloutku.
Co se děje při nedostatku vitaminu A
K nedostatku vitaminu A dochází u zdravých osob jen zřídka, obvykle postačuje přísun ze stravy. Hypovitaminoza se objevuje výhradně u osob, které špatně vstřebávají tuky, u celiaků, při onemocnění jater nebo slinivky, také při snížené funkci štítné žlázy nebo při chronických infekcích či průjmech.
Při nedostatku vitaminu A dochází ke vzniku šerosleposti, bolestem očí, zvyšuje se riziko vzniku zánětu spojivek a poškození oční sítnice, zhoršení sexuálního života či snížení imunity. Jeho nedostatek také způsobuje vysychání sliznic a suchost kůže (olupování, svědění). Projevuje se také snížením kvality vlasů a jejich vypadáváním.
Doporučená denní dávka vitaminu A
Doporučené denní dávky vitaminu A, vyjádřené jako μg Retinolového Ekvivalentu (1 μg RE = 1 μg retinolu nebo 6 μg β-karotenu), jsou pro dospívající ve věku 15–18 let 1,1 mg RE, resp. 0,9 mg RE (muži, ženy), pro dospělé 1 mg RE, resp. 0,8 mg RE (muži, ženy), pro těhotné ženy 1,1 mg RE a pro kojící ženy 1,5 RE.
Množství retinolu se někdy vyjadřuje také v IU, tedy mezinárodních jednotkách, přičemž 1 IU je rovna 0,3 mikrogramu retinolu.
U doplňků stravy je uváděna jako referenční hodnota příjmu 800 μg (0,8 mg či 2 666 IU) vitaminu A.
Vitamin A v těhotenství
Vitamin A v odpovídajícím množství je v těhotenství důležitý, nicméně vysoké dávky mohou způsobit poškození plodu. Pro zajištění dostatku vitaminu A je proto vhodný betakaroten, u nějž předávkování nehrozí, neboť tělo si samo reguluje jeho přeměnu na vitamin A dle svých potřeb. Ve vitaminových přípravcích pro těhotné je vitamin A obsažen v podobě betakarotenu.
Předávkování vitaminem A
Při nadbytečném užívání doplňků stravy obsahující vitamin A (nikoliv karotenoidy, jako je betakaroten apod.) může dojít k předávkování, které se projevuje nevolností, zvracením, apatií, suchou kůží, padáním vlasů, neostrým viděním, krvácením nebo bolestmi kloubů.
Betakaroten a vitamin A
Betakaroten patří do skupiny karotenoidů. Vzniká z něho vitamín A. Je to významný antioxidant, pomáhá neutralizovat škodlivé volné radikály, zejména ty, které vznikají v důsledku působení UV záření.
Potraviny bohaté na betakaroten
Betakaroten najdeme nejčastěji včervených, žlutých a oranžových potravinách. Je obsažen v mrkvi a dýni, obsahují ho také meruňky, papája, mango, nektarinky, broskve, špenát, brokolice, hrách, vaječný žloutek, máslo, losos, kapusta nebo řeřicha.
Doplňky stravy s vitaminem A
Vitamin A bývá spíše než v jednosložkových preparátech obsažen v multivitaminových přípravcích, ale i samostatně, což je vhodné zejména pro osoby, které hodně namáhají zrak, např. při intenzivní práci na počítači. Vyzkoušejte doplňky stravy s vitaminem A od značky Walmark, Medpharma nebo Wolfberry.