Detonic

Dotaz z 23. 4. 2020:

Dobrý den, prosím o odborné posouzení. Na internetu se stále nabízí přípravek nazvaný DETONIC. Zaručuje vyčištění cév. Je možné, že je možné, aby tento produkt opravdu cévy vyčistil nebo je to zase způsob, jak z lidí vytáhnout peníze? Já sám se léčím s vysokým cholesterolem a proto bych něco podobného uvítal. Děkuji velmi za Vaši odpověď.

Mgr. Barbora Jedličková
Na dotaz odpovídá Mgr. Barbora Jedličková

Dobrý den,  

jedná se o bylinný doplněk stravy, který může pomoci normalizovat hladinu cholesterolu a snížit tlak, na druhou stranu vzhledem k tomu, že nemáme žádnou vědeckou studii, která by potvrzovala pozitivní účinek tohoto potravinového doplňku, nelze očekávat žádný zázrak.  

Ke snížení hladiny cholesterolu může pomoci: 

 1. Základním atributem ke snížení hladiny cholesterolu je dodržování zdravé životosprávy. Jedná se o dostatek tělesné aktivity (i svižnější procházky), optimální psychickou pohodu (omezit stres) a především dbát o pestrost stravy (vyhýbat se konzumaci vnitřností - největšího zdroje cholesterolu ve stravě; živočišné tuky vyměnit za rostlinné; zařadit do stravy tuk obohacený o rostlinné steroly; snížit spotřebu uzenin, tučného masa a tučných mléčných výrobků; do jídelníčku zařadit 2x týdně ryby; konzumovat dostatek ovoce a zeleniny - nejlépe 5 porcí denně; vybírat celozrnné druhy potravin - pečivo, rýži natural, těstoviny, nevyhýbat se luštěninám; nezanedbávat pitný režim; celodenní stravu rozdělit do pravidelných intervalů ne delších než 4 hodiny). Hladinu cholesterolu může také zvyšovat kouření nebo nadměrná konzumace alkoholu.  

 1. Volně prodejné doplňky stravy, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu jsou: 

Lecitin - vzhledem k vysokému podílu esenciálních mastných kyselin, dokáže v krevním oběhu rozpouštět škodlivý LDL cholesterol. 

Omega 3-mastné kyseliny přispívají ke správnému poměru mezi HDL a LDL cholesterolem v našem těle. Zvyšují hladinu „správného“ HDL cholesterolu, ale také rovněž snižuje hladinu triacylglycerolů.  

Česnek má vliv srdečně-cévní, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi (zvyšuje „hodný“ HDL cholesterol a snižuje LDL cholesterol). 

Yucca obsahuje saponiny, které pomáhají při snižování vysoké hladiny cholesterolu. Působí tak, že na škodlivý LDL cholesterol se naváží ve střevě, vytvoří sloučeninu, která se dále nevstřebává a dochází k jejímu vyloučení z těla. Tím se sníží podíl "špatného" (LDL) cholesterolu v krvi. 

 1. Jestliže nezabírají výše zmíněná režimová opatření ani potravinové doplňky, přichází řada na recepisovéstatiny nebo fibráty (nicméně tyto "pouze" zvyšují HDL "hodný" cholesterol a snižují titr triglyceridů) či ezetimib (Ezetrol, funguje mechanismem zabránění absorbce cholesterolu ze střeva; může jej však předepsat jen diabetolog, internista, kardiolog či lékař dietologické poradny při intoleranci statinů).

S pozdravem 

Mgr. Silvie Doležalová 

Nejnovější otázky v poradně

 • Mgr. Klaudia Hutníková
  icons/question

  Dd.Hledám něco jako elastické obinadlo, které má sitkovanou strukturu. Něco jako jsou jednorázové čelenky na vlasy, které používají kosmetický, ale větší na oblast prsou. Byla jsem na operaci a dostala...

 • Mgr. Klaudia Hutníková
  icons/question

  koupeno v říjnu

 • Mgr. Klaudia Hutníková
  icons/question

  Dobrý den, mám labradora s nadváhou cca 42 kg. Kupuji mu kloubní výživu Alavis Maxima TRIPLE BLEND extra silný. Je tento výrobek pro pejska dostačující? Existuje nějaká účinnější (vhodnější) kloubní...

 • Mgr. Klaudia Hutníková
  icons/question

  Dobrý den, mohu kombinovat lék Dostinex (hyperprolaktinémie) a Protopic. Léčiva mají v návodu, že se nemají užívat s makrolidovými ATB. Nejsem alergik/neužívám. Je mezi léky problém nebo se nemohou...

 • Mgr. Klaudia Hutníková
  icons/question

  Dle ORL mám chron. pharyngitidu se zvýšenou tvorbou hlenu (zvláště nyní na podzim), byl mi doporučen sinupret. Je na trhu nějaký účinný čaj, nebo jiný přípravek? Děkuji.

 • Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda přípravek Omega 3 Premium obsahuje vitamín D, jaké množství a jak často jej užívat. Děkuji.

 • Mgr. Klaudia Hutníková
  icons/question

  BEru vitaniny b,c d a horcik. a dale ted uzivam 3 dny kalobu a vcrra jsem vzala na uvolneni svalstva jeste guajacuran nevadi to ke kalobe ? Dekuju

 • Mgr. Klaudia Hutníková
  icons/question

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli mohu užívat paralen když beru antikoncepci, nebo to snižuje její účinek děkuji

 • Mgr. Klaudia Hutníková
  icons/question

  Kde mám získat soutěžní los,při nákupu mi nebyl nabídnut

 • Mgr. Klaudia Hutníková
  icons/question

  Mám popáleniny 2 procenta. A chtěla jsem se zeptat co by jse stalo kdybych si to namazala a beru euthyrox 75