Generická substituce
Dobrý deň,
uvedené lieky sú zameniteľné vrámci generickej substitúcie. Musí byť dodržaná rovnaká účinná látka, sila, cesta podania lieku, so súhlasom pacienta. Uvedené lieky obsahujú rovnakú účinnú látku ramipril a v druhom prípade lansoprazol, pod rôznymi obchodnými značkami. Výber lieku je v kompetencii lekára, v niektorých krajinách funguje generická preskripcia, t.j lekár predpíše účinnú látku, silu a dávku, ktorú pacient užíva a konečný dostupný prípravok, ktorý spĺňa parametre sa určí v lekárni a vydá pacientovi. V ČR volí konkrétny prípravok lekár, v prípade jeho nedostupnosti je možno vykonať hore spomenutú generickú substitúciu. Príznak Nezaměňovat je voliteľný lekárom, môže naznačovať pacientovu preferenciu lieku, neznášanlivosť prípravku od iného výrobcu (možnosť iných pomocných látok než v pôvodnom prípravku), môže tiež byť výhradne na žiadosť lekára. Cenotvorbu liečiv hradených zo zdravotného poistenia stanovuje každý mesiac Státní ústav pro kontrolu léčiv, je preto možné sa v tejto otázke obrátiť priamo na SUKL- www.sukl.cz.
S pozdravom Lazorová
Podobné dotazy
Generická substituce Prestaria
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký máte názor na generickou substituci Prestaria Perindoprilem Mylan, z hlediska odlišnosti solí erbumin X arginin. Nerada bych postupovala v rozporu se zákonem o lč....
Erekce
Lze u Vás koupit levnější náhradu za viagru?+ Děkuji.
Caltrate
Dobrý den, Byla jsem ve vaší lékárně bohužel Caltrate 600 mg je nedostupný. Dali mě ,ale náhradu za něj. Nemohla jsem to tušit. Děkuji S pozdravem
Kardio
Je možné zaměnit Prestarium Neo 5 mg a Perindopril 4 mg? Jedná se o rozdíl v gramáži - 5 a 4 mg. Děkuji.
záměny léčiv v lékárně
Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Pokud se biodostupnost generických přípravků může lišit až o 40% (generikum vs generikum), je správné zaměňovat lidem (kteří jsou na předepsanou medikaci nastaveni) léky,...
Náhrada za Atoris
Lékař mě předepsal atoris, v příbalovém letáku jsem se dočetl že není v hodný pro starší 70 let a to jsem a pro problémy s játry (ztučnění mám). Je možné aby mě ve Vaši lékárně dali jiný lék vhodnější...
omeprazol
Dobrý den,léta je mi předepisován helicid a v lékárně mi dávají omeprazol.(účinek stejný,potíže nemám)Nyní prý není možná změna,musím mít přímo napsán omeprazol.Proč?Děkuji
Nedaří se mi sehnat antikoncepci a tedy už 4. den vynechávám.. jak pak postupovat v momentě kdy ji seženu?
Dobrý den, minulý týden jsem brala antikoncepci týden po té pravidelné pauze, antikoncepce mi ale došla a nedaří se mi sehnat další.. už to jsou 4 dny od vynechání. Jak mám prosím postupovat až ji budu...
Rosuvastatin
Dobrý den, užívala jsem Rosuvastatin Teva 10mg a teď jsem v lékárně dostala Rosuvastatin Mylan 10 mg, nevadí to? Děkuji za odpověď.
Nejnovější otázky v poradně
Kombinace léků Oxycomp a Forlax při zácpě – je možné současné užívání?
Dobrý den, Lékař mi předepsal lék oxycomp. Mohu při zácpě užívat i Forlax? Děkuji za odpověď
Dlouhotrvající fleky po štípancích od štěnic – doporučení na masti či další kroky.
Přeji klidný podvečer. Mám prosím dotaz,syn si přivezl z dovolené kousance od štenic,fleky má již cca 4 měsíce a nechtějí se tzv ztrácet,co s tím a co na to,myslím tím lék-mast-nebo návštěva kožního...
Kombinace Elicea 10 mg a přípravků Mama Mia na poprsí: Možné interakce a správné užívání.
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli můžu společně užívat elicea 10mg a tablety mama mia na poprsí. Děkují
Vitamíny a doplňky stravy vhodné pro kojící matky a těhotné ženy
Dobrý den jsem kojící matka 16 měsíčního batolete ale ted jsme zjistili ze jsem těhotná ja uzivam od vas DR Max pro kojící vitaminy co pouzivat dál aby to bylo pro obě dvě děti prospěšné . Dekuji s...
Kombinace Pragioly 25 mg a Anopyrinu: Lze užívat společně?
Můžu poprosit jestli můžu užít pragiolu 25 mg a anopyrin. Děkuji
Je Detralex volně prodejný, nebo na předpis?
Je detralex volně prodejný, nebo musím mít recept?
Nežádoucí účinky mirtazapinu: ospalost, malátnost a obtíže s denním fungováním.
dobrý den, již týden beru 15mg mirtazapinu a jsem po něm úplně celé dopoledne mimo,nefunguji a pořád spím a odpoledne malátnost,za týden mám jít do práce a nevím jak to zvládnu.prosim o radu děkuji.
