Přeskočit na hlavní obsah
0 výsledků
  • Rychlý košík zavřen
  • Možná závažná reakce na kombinaci léků

    Dotaz z 15. 7. 20261 minuta čtení
    Anonymní otázka
    Babička užívá citalec asi týden, pak dostala Tramal s paralenem a náhle ji vyskočila vysoká teplota, kolem 40, zvracela a měla třes. Mohla to vyvolat tato kombinace léků? 86 let. Děkuji za odpověď.
    PharmDr. Radka Procházková
    Na dotaz odpovídá
    PharmDr. Radka Procházková

    Dobrý den,

    ano, je to možné, i když nelze s jistotou říci, že příčinou byla právě kombinace léků. Popisované příznaky jsou ale natolik závažné, že vyžadují lékařské posouzení. Kombinace Citalecu (citalopramu) a Tramalu (tramadolu) může vzácně vyvolat serotoninový syndrom. Mezi jeho typické příznaky patří:

    • vysoká horečka (i kolem 40 °C),
    • třes nebo záškuby svalů,
    • neklid nebo zmatenost,
    • pocení,
    • zvracení nebo průjem,
    • zrychlený tep.

    Na druhou stranu je potřeba myslet i na to, že horečka 40 °C a zvracení mohou být způsobeny také závažnou infekcí, která může vzniknout nezávisle na lécích. U starších lidí se navíc infekce často projevují zmateností a třesem.

    S přáním hezkého dne.

    Procházková Radka

    Podobné dotazy

    Nejnovější otázky v poradně