Přeskočit na hlavní obsah
0 výsledků
  • 0 Kč
    Rychlý košík zavřen
  • Sirmya dodatečná ochrana

    Dotaz z 19. 7. 2024 1 minuta čtení
    Anonymní otázka
    Dobrý deň, Chcela som sa opýtať ako to je s ochranou (ant sirmya) v prípade,že musím zobrať dve tabletky v jedeň deň(napr kvôli hnačke) do12hod od bežne užívaného času. Teda v jednom cykle užijem tabletky 20dní miesto 21?
    Mgr. Sabina Lazorová
    Na dotaz odpovídá
    Mgr. Sabina Lazorová

    Dobrý deň, 

    ak nastanú gastrointestinálne ťažkosti (zvracanie a hnačka)  do 3-4 hodín od užitia tablety hormonálnej antikoncepcie (HA) Sirmya, je možné že sa tableta dostatočne nevstrebe a je potreba užiť novú tabletu čo najskôr. Ak je nová tableta užitá PO 12 hodinovom intervale, postupuje sa podľa Pokynov při vynechání tablet v sekcii Dávkování v príbalovej informácii lieku (postup sa líši pre jednotlivé týždne v cykle)- nájdete tam podrobnejší opis. 

    V 1. týždni cyklu je po užití dvoch tabliet za deň /vynechaní tablety potreba používať barierovú antikoncepciu ešte 7 dní. V prípade, že došlo v predchádzajúcich 7 dňoch ku nechránenemu styku, je potrebné vziať do úvahy tehotenstvo. Čím väčší je počet neužitých tabliet a čím bližšie sú obdobiu pauzy, tým je riziko zlyhania HA vyššie. 

    V 2. týždni cyklu je po užití dvoch tabliet v jeden deň možné pokračovať v užívaní normálne, ak predtým 7 dní boli tablety užívané bez chyby (hormóny majú stabilnú hladinu) a ďalšie opatrenia nie sú potrebné. Ak je vynechaná viac ako 1 tableta, sú potrebné ďalšie antikoncpčné opatrenia. 

    V 3. týždni cyklu musí užívateľka užiť zabudnutú tabletu čo najskôr (blíži sa obdobie pauzy a teda je zvýšené riziko zlyhania HA), v užívaní sa potom pokračuje normálne. Po doužívaní aktuálneho blistra sa okamžite začína užívať nový blister (bez pauzy), aby sa predišlo zlyhaniu HA. 

    S pozdravom S. Lazorová

     

    Nejnovější otázky v poradně