Přeskočit na hlavní obsah
0 výsledků
  • 0 Kč
    Rychlý košík zavřen
  • Užívání kyseliny hyaluronové a ibandronátu

    Dotaz z 2. 3. 2024 1 minuta čtení
    Anonymní otázka
    Dobrý den,prosím je možné současné užívání kyseliny hyaluronové v tabletách a ibandronátu mylan na osteoporózu?Jeste uzivam tyhle léky euthyrox50,a večer pregabalin 50 a spasmed.Také bych se ráda zeptala,jestli je při léčbě ibandronátem možné vrtání zubů. Mám obavu z nekrozy čelisti. Děkuji
    Mgr. Sabina Lazorová
    Na dotaz odpovídá
    Mgr. Sabina Lazorová

    Dobrý deň, 

    kyselina hyalurónová sa môže užívať so všetkými popísanými liekmi. Čo sa týka stomatologických výkonov, k pacient spadá do kategórie medication-related osteonecrosis of jaws – MRONJ- teda pacient užívajúci lieky spojené s osteonekrózou čeľuste- vyžaduje sa od stomatológa zváštny prístup a dôsledné plánovanie výkonov. Kategória MRONJ má podmienky, aby pacient bol takto zaradený: antiresorbčná a antiangiogénná liečba v anamnéze, klinická prítomnosť obnaženej kosti alebo píštele po dobu 8 týždňov, absencia predchádzajúcej radioterapie krku. Opatrenia zahŕňajú obmedzenie známych rizikových faktorov (fajčenie, diabetes, karencia vitamínu D, lokálne zápaly ústnej dutiny- parodontopatia, dentoalveolárna a maxilofaciálny chirurgia, malhygiena, nedostatočná sanácia chrupu..), ošetrenie aktuálne prítomných patológií (kam patrí aj extrakcia zubu a sanácia). Stomatologické výkony sú povolené, avšak je potrebná konzultácia s ošetrujúcimi lekármi, ak pacient spadá do MRONJ. 

    S pozdravom S. Lazorová

    Podobné dotazy

    Nejnovější otázky v poradně