Přeskočit na hlavní obsah
0 výsledků
  • 0 Kč
    Rychlý košík zavřen
  • užívaní oxazepamu při Citalecu

    Dotaz z 7. 12. 2024 1 minuta čtení
    Anonymní otázka
    Dobrý den, beru citalec, oxazepam na úzkost a depresi. Chtěl bych se zeptat, musím brát oxazepam pravidelně? Nebo jen při stavu úzkosti? Bral jsem citalec 20 a po 50 dnech se mi zase přitížilo. Paní doktorka mi zvýšila dávku citalecu na 30 a do toho ten oxazepam, který beru 2 dny. Děkuji za odpověď.
    Mgr. Sabina Lazorová
    Na dotaz odpovídá
    Mgr. Sabina Lazorová

    Dobrý deň, 

    benzodiazepíny (oxazepam) majú pri dlhodobej liečbe antidepresívami funkciu "SOS" liečiva. Obvykle sa počíta iba s nárazovým užívaním v prípade potreby. Pravidelné užívanie benzodiazepínov (BZD) sa neodporúča kvôli vysokému riziku rozvoja závislosti a pridružených nežiaducich účinkov (znížená pozornosť na druhý deň, hangover efekt a pod.), dlhodobé užívanie BZD tak má riadiť vždy lekár presným stanovením režimu. Pri neistote je vhodné lekárku kontaktovať. Vhodné pri tejto liečbe je pravidelné užívanie magnézia (kofaktor pri tvorbe vlastného serotonínu)- vhodné sú organické formy ako citrát,laktát, glycinát, orotát- a omega 3 nenasýtených mastných kyselín ( bola zistená znížená hladina u ľudí liečiacich sa SSRI antidepresívami). 

    S pozdravom Lazorová

    Podobné dotazy

    Nejnovější otázky v poradně