Přeskočit na hlavní obsah
0 výsledků
  • Rychlý košík zavřen
  • Výběr sedativa na MR mozku: Xanax nebo Dormicum?

    Dotaz z 25. 6. 20251 minuta čtení
    Anonymní otázka
    Dobrý den, 3.7.jdu na MR mozku , trpím klaustrofobii. Doporučen Xanax 1mg nebo Dormicum 7,5 mg - 1 před spaním a další před vyšetřením. Který budu podle Vás účinnější. Děkuji, s pozdravem
    Mgr. Silvie Doležalová
    Na dotaz odpovídá
    Mgr. Silvie Doležalová

    Pěkný den,

    pro potlačení klaustrofobie při vlastním MR je obecně vhodnější krátce působící benzodiazepin s rychlým nástupem účinku a amnestickým efektem – tedy Dormicum (midazolam). Má následující výhody oproti Xanaxu (alprazolamu):  Rychlejší nástup účinku (30–60 min) a kratší poločas (1–3 h), takže jste během vyšetření dobře „umlčeni“ a po pár hodinách zas bdělí.
    Silnější sedace a částečná amnézie, takže méně zapamatujete nepříjemnou zkušenost v uzavřeném tunelu.
    Xanax naopak má delší poločas (10–15 h), pomáhá spíše udržet klid v předvečer (anticipační úzkost), ale k výrazné sedaci během samotného MR nestačí a může vás nepříjemně setrvale otupit i ráno. Doporučený režim tedy bývá 1 mg Xanaxu večer před spaním – uklidní vás a umožní dobře se vyspat. 7,5 mg Dormica 30–45 min před zavedením do přístroje – maximalizuje útlum úzkosti během MR. Veškeré dávkování ale vždy konzultujte a nechte schválit na stejném místě, kde vám léky předepisovali – anesteziolog či vyšetřující radiolog může v závislosti na vašem celkovém stavu dávky upravit.

    S pozdravem

    Silvie Doležalová

     

    Nejnovější otázky v poradně