Přeskočit na hlavní obsah
0 výsledků
  • 0 Kč
    Rychlý košík zavřen
  • Vyjmutí žaludku operace

    Dotaz z 26. 8. 2023 1 minuta čtení
    Anonymní otázka
    Rodinný příslušník je po vyjmutí žaludku a stále hubne je i po chemoterapijích , jak je správný jídelníček, aby nebylo špatně a člověk přibýval na váze . Děkuji
    Mgr. Barbora Jedličková
    Na dotaz odpovídá
    Mgr. Barbora Jedličková

    Dobrý den,

    po odstranění žaludku doporučuji šetřící dietu. Má dostatek sacharidů, tuků, bílkovin, minerálů, vitamínů a vlákniny. Šetří trávicí trakt mechanicky (vynecháním semínek, jadérek, kůže, kůrky), termicky (ne příliš horká jídla a nápoje, ale naopak ani příliš studené), chemicky (vyhýbat se pikantnímu, nadýmavým a tučným potravinovým a plísňovým sýrům). Doporučuje se jíst menší porce vícekrát denně. Strava by měla být měkčí, zpočátku naprosto kašovitá, lehce stravitelná a méně tlustá. Pro doplnění výživy doporučuji speciální výživu - sipping (například Nutridrink), která obsahuje potřebné množství živin (bílkovin, tuků, sacharidů) v potřebném poměru, ale i dostatek minerálů a vitamínů. Doporučené dávkování je 1-3 lahvičky jako doplnění běžné stravy, popřípadě 5-7 lahviček denně jako jediný zdroj výživy. Tato výživa je na trhu v různých formách a příchutích. Může se jednat o standardní výživu nebo výživu se zvýšeným obsahem bílkovin. Pro změnu lze výživu obměnit ve formě krému nebo pudinku, případně ve formě džusu (tu se ale jedná o výživu s nízkým obsahem tuku, což při podvýživě není vhodné dlouhodobě jako jediný zdroj výživy). Nedoporučuji pravidelné popíjení výživy se zvýšeným množstvím vlákniny kvůli šetřící dietě.

    S pozdravem

    Barbora Jedličková

    Podobné dotazy

    Nejnovější otázky v poradně